7 lekcií Warrena Buffetta, ktoré vám pomôžu uspieť v biznise

Miliardár W. Buffett
Miliardár W. Buffett (Foto: businessinsider.com)

V súčasnosti sa majetok investora Warrena Buffetta ohodnocuje na 72,7 miliardy dolárov, za čo mu v rebríčku najbohatších ľudí sveta patrí krásne tretie miesto. Ak ste sa s týmto menom ešte nestretli, tu je rýchle predstavenie – W. Buffett je žijúca investorská legenda, hlava amerického investičného holdingu Berkshire Hathaway, ktorý stojí za mnohými úspešnými firmami.

Počas rokov sa Buffett s verejnosťou podelil o množstvo rád a lekcií, z ktorých cítiť bohaté skúsenosti. Prinášame vám niekoľko z nich:

1. Robte to, čo máte radi – ako tvrdí Buffett, ak človek robí to, čo miluje, úspech sa čoskoro dostaví. Robte to, čo milujete, a už nikdy viac nebudete pracovať, uvádza známy investor.

2. Vždy si urobte jasno v dohodách – Buffett udáva príklad z detstva – Buffettov dedko jeho a jeho kamaráta najal, aby po fujavici odhrabali zapadnutý obchod s potravinami. Chlapci sa 5 hodín nadreli s lopatami, no ako odmenu dostali po 90 centov. „Aj keď sú to príbuzní, vždy si vopred vyšpecifikujte dohodu..vrátane finančných odmien“, hovorí Buffett.

3. Obmedzte pôžičky – život na úveroch a kreditných kartách z vás neurobí boháča, hovorí Buffett. Aj keď začínal podnikať, nikdy si veľa nepožičiaval. „Sľúbil som, že Berkshire (Buffettova spoločnosť) bude mať vždy k dispozícii dostatočnú hotovosť. Nikdy sme sa nechceli spoliehať na láskavosť cudzích ľudí“, hovorí investor.

4. Rozhodnite sa sami, nie na základe druhých – nestavajte svoje rozhodnutie, úspech či šťastie na tom, čo hovoria iní. Rozhodnite sa sami, podľa vlastných noriem, tvrdí investor.

5. Reinvestujte zisky – už na strednej škole si mladý Warren s kamarátom obstarali hrací automat, ktorý umiestnili v jednom z miestnych holičstiev. Namiesto toho, aby prvé zárobky rozflákali, zo zisku kúpili viac strojov, až kým nemali osem automatov v rôznych obchodoch.

6.  Buďte dôslední a trpezliví – Buffett tvrdí, že bez ohľadu na to, aký veľký talent máte a aké veľké úsilie do niečoho vložíte, určité veci jednoducho potrebujú čas. Nebuďte posadnutí rýchlymi výsledkami a okamžitým uspokojením. Úspech nepríde z noci na noc, zdôrazňuje investor.

7. Držte kontrolu nad nákladmi – Warren Buffett je známy svojou skromnosťou a rád povzbudzuje ostatných, aby ho v tomto smere nasledovali. Ako tvrdí, ak sa človek vyhne plytvaniu, zvyšné peniaze môže nechať pracovať pre neho a investovať ich do budúcna. Dodnes Buffett žije v dome, ktorý ako 28-ročný kúpil za 31,500 dolárov.

Komentáre