6 vecí, ktorými ťa obohatí cestovanie

Nie sú to len nezabudnuteľné zážitky, ktoré sa spájajú s cestovaním. Na človeka pozitívne vplýva v mnohých smeroch, od osvojenia si cudzieho jazyka až po prekonávanie strachu z neznámeho. Ak aj ty rád vyrážaš na cesty, určite sa v nasledujúcich bodoch nájdeš.

Skromnosť

Ak sa vyberieš napríklad na 2 mesiace do Ázie, rýchlo si rozmyslíš, či budeš bezhlavo míňať a rozflákaš celý svoj budget v priebehu pár dní. Aby si si cestu užil čo najdlhšie, budeš efektívnejšie a zodpovednejšie pristupovať k peniazom, aby si niekde na druhej strane sveta neprišiel na mizinu.

Lepšia orientácia

Ak celý život „trčíš“ len vo svojom meste, len ťažko sa budeš vedieť niekedy orientovať v cudzom prostredí. Vďaka cestovaniu cibríš orientáciu a zisťuješ, kde sa nachádza ten-ktorý štát, mesto, pamiatka. Oveľa lepšie sa naučíš orientovať v mapách a ak niekedy náhodou zablúdiš, už budeš vedieť, ako vykročiť správnym smerom.

Naučíš sa požiadať o pomoc

Keď si na druhej strane sveta, nepomôže ti mama, otec, ani tvoj najlepší priateľ (teda pokiaľ nie je s tebou). Ak často cestuješ, určite si už niekoho na cestách požiadal o pomoc. Je veľmi zriedkavé, aby ti v zahraničí nikto nepomohol, obzvlášť keď vidia, že si cudzinec. Naučí ťa to, že na cestách nie si nikdy sám a vo svojom živote sa netreba báť požiadať druhého človeka o láskavosť.

Učíš sa nové veci

Pri cestovaní stretávaš nových ľudí, spoznávaš nové krajiny, kultúru, históriu, tradície, učíš sa cudzí jazyk. Jednoducho sa rozširujú tvoje horizonty a čerpáš kvantum informácií, ktoré ťa vnútorne obohacujú. Oveľa viac porozumieš rôznym globálnym témam, ako keď si ich prečítaš niekde v novinách alebo na Facebooku.

Získaš zážitky

Hovorí sa, že v živote by sme mali zbierať zážitky a nie veci. Všetky tie materiálne statky ťa raz prestanú baviť, avšak zážitky z cestovania ťa budú sprevádzať po celý život. Tvoja prvá návšteva čínskeho múru, potulovanie sa New Yorkom, objavovanie thajských pláží.. vždy, keď si spomenieš na každý takýto zážitok, vyčarí ti úsmev na tvári.

Prekonáš strach z neznámeho

Vydať sa na dobrodružnú cestu si žiada dávku odvahy.  Ak prekonáš strach z neznámeho, nebudeš mať problém prijímať potrebné zmeny vo svojom živote. Vďaka cestovaniu budeš odvážnejší, ľahšie prekonáš zónu pohodlia a nedovolíš prekážkam, aby ti zabránili dosiahnuť to, po čom túžiš.

Komentáre