Chcete vychovať miliardára? Učte svoje deti týchto 6 vecí

Ako rodič sa nemôžete „lusknutím prsta“ postarať o to, aby vaše dieťa vybudovalo miliardovú spoločnosť a nadobudlo obrovský majetok. Môžete mu ale načrtnúť mentálnu cestu a priučiť ho mysleniu, ktoré mu na ceste k bohatstvu poskytne obrovskú výhodu. Nebude to ľahké, no ak už teraz začnete svoje dieťa učiť nižšie uvedených 6 vecí, jeho šance zaradiť sa medzi najbohatších ľudí výrazne vzrastú.

1. Finančná gramotnosť – vaše ratolesti by ste o peniazoch mali učiť už od začiatku. Popri učive v škole ho neváhajte oboznámiť aj so základmi ako sú úroky, podstata aktív a pasív či priblížiť mu fungovanie finančného trhu. Čím skôr začne rozumieť peniazom, tým lepšie.

2. Láska k spoznávaniu nových vecí – len málokedy stretnete samorastlého milionára či miliardára, ktorý by nemal záľubu v čítaní a učení sa nových vecí. Niekedy dieťaťu schválne nedajte odpoveď na otázku a naučte ho, ako si nájde odpoveď. Prípadne hľadajte odpoveď spoločne a rozvíjajte v nich zvedavosť.

3. Zamestnávateľ > zamestnanec – keď sa pozriete na klub miliardárov, len ťažko nájdete niekoho, kto by zbohatol zamestnaním. Ak ste miliardárom, ste buď zakladateľom/spoluzakladateľom úspešného podniku, šikovným investorom alebo ste bohatstvo zdedili. Naučte svoje deti, že ak chcú zbohatnúť, musia pracovať sami pre seba, nie pre druhých.

4. Riskovanie – naučte svoje deti prekonávať strach, pretože všetky tie skvelé veci sa dejú za našou zónou pohodlia. Nikto nedosiahol veľký úspech bez toho, aby neriskoval pád. Zlyhania prídu, no nemožno ich považovať za opak úspechu – treba ich brať ako lekcie a skúsenosti, ktoré vás posúvajú bližšie k cieľu.

„Ak sa človek bojí riskovať, musí sa uspokojiť s obyčajným.“ – J. Rohn

5. Pridaná hodnota pre všetkých – vaše deti musia pochopiť, že ak chcú zbohatnúť, musia priniesť niečo hodnotné, čo poslúži mnohým ľuďom. Pozrite sa na taký Facebook, Walmart či Amazon. Tí najbohatší ľudia planéty stoja za zrodom firiem, ktoré majú vplyv na obrovský počet ľudí. Nemusí ísť pritom o prelomový nápad – stačí zobrať akúkoľvek fungujúcu vec a robiť ju lepšie, než všetci ostatní.

6. Iba nápad nestačí – myšlienkou to iba začína a bez akcie sa nestane vôbec nič. Svojim deťom opakujte, že ak chcú niečo dosiahnuť, musia na svojich víziách pilne pracovať. Úspech nepríde za noc, ani za týždeň. Musia mať radi to, čo robia, iba tak dokážu vytrvať a neúnavne pracovať na niečom, čo im zatiaľ neprináša ani len cent.

„Ľudí s nápadmi kúpite tucet za dolár. Ale tí, ktorí ich uskutočňujú, sú na nezaplatenie.“ – Richard Branson

Komentáre