Keď 18. marca 2020 Malajzia oznámila, že v súvislosti s ochorením Covid-19 zavádza tvrdý lockdown, Cheesie sa v momente rozhodla presťahovať do Japonska. „Kúpila som si posledný let. Povedal som si: ‘Ak mám uviaznuť v lockdowne, chcem byť v Japonsku’.”
Láska 39-ročnej blogerky k Japonsku bola zrejmá ešte pred jej odletom do Tokia, keďže táto Malajzijčanka precestovala Japonsko najmenej 56-krát a prešla všetkých 47 prefektúr (administratívna jednotka).
Japonsko ju nadchlo natoľko, že prestala cestovať po svete a začala čoraz viac spoznávať japonskú kultúru. Dnes hovorí, že praktiky a filozofie tejto krajiny výrazne obohatili jej život. O niekoľko z nich sa podelila pre portál CNBC Make It.
1. Vďačnosť
Cheesie hovorí, že v Japonsku je ľahké každý deň objavovať nové veci, za ktoré môžete byť vďační. Je to preto, že táto prax je starostlivo zavedená do každodenného života. Jedným z príkladov je, že pred jedlom vyslovujú “itadakimasu”, čo znamená prijať jedlo pred sebou s pokorou. Je to spôsob, ako prejaviť vďačnosť všetkým, ktorí sa podieľali na jeho príprave.
A keď svojim kolegom po dlhom pracovnom dni poviete “otsukaresama desu”, je to spôsob, ako ich oceniť a poďakovať im za ich tvrdú prácu. „Toto sú maličkosti alebo gestá, ktoré ma naozaj fascinujú,“ uvádza Cheesie.
2. Bezpodmienečné prijatie
„Vo všeobecnosti sú ľudia v Japonsku veľmi milí a zdvorilí. A je úplne prirodzené, že ak sú ľudia milí na vás, budete milí aj vy na nich,“ hovorí. Ako dodáva, je to jeden z hlavných dôvodov, prečo v Japonsku rada žije – láskavosť dáva a tiež ju od druhých prijíma.
Mladá blogerka bola dovtedy veľkou sebakritičkou a namýšľala si, že nie je dosť dobrá. „Stala som sa človekom, ktorého mám rada. Táto krajina zmenila môj život,“ hovorí. Cheesie si osvojila umenie bezpodmienečného prijatia, umenie akceptovania bez ohľadu na životné vzostupy a pády.
3. Tradičný spôsob života
Cheesie, ktorý predtým žila v Singapure a Malajzii, hovorí, že v porovnaní s Japonskom sa tieto krajiny príliš zmodernizovali. V Japonsku sa dá stále žiť tradičným spôsobom života v prírode, ďaleko od ruchu veľkomiest ako sú Tokio a Osaka.
Nedávno napríklad navštívila Kudaku, odľahlý ostrov v perfektúre Okinava, kde videla obyvateľov chytať jedovaté morské hady holými rukami, bez sietí a akýchkoľvek nástrojov. To, že môže zažiť tradičný spôsob života, pre ňu robí život v Japonsku bohatším. „Môj život je bohatší nielen z pohľadu vedomostí, ale aj zážitkov. Učím sa, ako žiť v harmónii s týmto svetom,“ hovorí.
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu