Z nuly až po miliónový biznis s realitami: Josh Altman a jeho 9 životných lekcií

Josh Altman (thejoshaltman.com)

Možno ste už niekedy natrafili na televíznu reláciu “Million Dollar Listing Los Angeles” (Hľadá sa dom pre milionárov). V nej vás tí najlepší makléri zasvätia do tajov najluxusnejších nehnuteľností nachádzajúcich sa v Beverly Hills či Hollywoode.

Súčasťou hviezdnej šou je aj 39-ročný milionár a podnikateľ s realitami Josh Altman, ktorý sa rád s vami podelí nielen o svoje úspechy, ale aj pády a sklamania.

Spolu s bratom Mattom vybudoval úspešný obchod s nehnuteľnosťami s obratom viac ako 3 miliardy dolárov. Cestovali po svete a získavali skúseností, ktoré Josh zhrnul do 9 lekcií:

1. Nikdy sa nedá predpovedať, kde sa zrodí nápad na úspešný obchod

Po príchode do L.A.  som začínal v malej hudobnej komunite s názvom The Firm. Pozorovaním druhých okolo seba som postupom času zisťoval, že mnohí ľudia obchodujú s nehnuteľnosťami, vďaka čomu si privyrábajú ďalšie peniaze.

Premýšľal som o tom ako to funguje a prišiel som na to, že existuje niečo ako 100% financovanie. S bratom sme si zobrali pôžičku a za 400 000 dolárov kúpili náš prvý byt. Počas šiestich týždňov sme ho zrekonštruovali a predali za 600 000 dolárov. V tom okamihu sme sa  cítili ako skutoční milionári.

2. Ak lietate príliš vysoko, môžete rýchlo spadnúť

Skupovali sme stále krajšie a krajšie lokality, pritom sme nevedeli vôbec nič o tom, čo robíme. Dokonca sa nám podarilo získať licenciu na predaj nehnuteľností, no zlyhali sme a nie raz, hneď dva krát.

Tretí pokus však už vyzeral nádejne, otvorili sme si hypotekárnu spoločnosť, brali sme si hypotéky, kupovali, predávali a bohatli sme. V tom čase sme si ani nepomysleli, že by sa to mohlo niekedy zmeniť. Zmenilo sa, ekonomika padla a my sme v priebehu roka prepadli z mladých milionárov na úplne dno.

3. Nezabúdajte na to, čo milujete

V ťažkých chvíľach sme sa spolu s bratom neustále motivovali. Neraz sme sa ocitli na prehliadke nejakého domu len preto, že bol zadarmo. Postupne sme opäť začali robiť to, čo sme milovali. Najskôr sme získali okolo 12 miliónov dolárov, neskôr 38 miliónov, potom 88 miliónov dolárov a tak ďalej.

Počas roka sme predali nehnuteľnosti za viac ako 500 miliónov dolárov. V súčasnosti sa naša firma Altman neustále rozrastá, vďaka čomu dosahujeme denné predaje za viac ako 1 milión dolárov.

4. Pripraviť sa, prekážka, cieľ

Často krát budúcim podnikateľom zdôrazňujem: „Nestrácajte príliš veľa času snahou byť dokonalými v tom, čo robíte. Ak príde príležitosť, nečakajte, využite ju a choďte za ňou.“

5. Pravidelne sa starajte o svojich zákazníkov

Je pravdepodobné, že vaši zákazníci  majú rovnako bohatých priateľov, ktorí chcú taktiež kúpiť, alebo predať dom. Svojim zákazníkom poskytuje aj množstvo ďalších služieb, sme chlapci za ktorými môžu prísť klienti s čímkoľvek, čo potrebujú. Či už je to rezervácia v luxusných reštauráciách, alebo kúpa najnovších hodiniek, jednoducho všetko, čo chcú a nemôžu mať.

6. Čas sú peniaze

Najhoršia vec, akú môžete pri obchodovaní s bohatými a vplyvnými ľuďmi urobiť, je plytvať ich časom.  Ukážte, že ste odborník na danú oblasť a neustále sa vzdelávajte. Bohatí ľudia radi obchodujú so šikovnými a vzdelanými ľuďmi.

7. Aj malé veci majú svoj význam a prínos

Nebuďte malomyseľný. Ľudí, s ktorými sa stretnete, máte na celý život, môžete s nimi v budúcnosti urobiť mnoho ďalších obchodov. Nebojte sa zaoberať aj menším množstvom financií, ktoré však môžu postupne rásť.

8. Raz príde ten čas, kedy si budete môcť dovoliť povedať NIE

Na začiatku svojej kariéry sa musíte venovať všetkým klientom, ktorí vás oslovia. Bez ohľadu na to, či so sebou prinášajú negatívnu energiu, alebo vás jednoducho oberajú o čas. Postupom času však určite prídete do bodu, kedy si môžete dovoliť povedať nie a vyberať klientov podľa svojich preferencií. Pamätajte na to, že ten okamih určite príde.

9. Byť v televízii má svoje výhody

Mnoho ľudí ma vidí v televízií, ako zarábam peniaze a získavam provízie. Denne ma navštevuje množstvo ľudí a ponúka mi svoje produkty. S niektorými z nich som kamarát a zistil som, že takmer všetci si privyrábajú peniaze obchodom s nehnuteľnosťami.

Komentáre