Príbeh Kirka Kerkoriana – miliardára, ktorý budoval Las Vegas

Kirk Kerkorian sa narodil chudobným arménskym prisťahovalcom 6. júna v roku 1917. Bol ich štvrtým dieťaťom. Vďaka svojmu hráčskemu inštinktu sa vypracoval na magnáta, ktorý vlastnil najväčšie kasína a hotely v Las Vegas. Pôsobil v zábavnom, automobilovom a aj leteckom priemysle. Avšak žiadne odvetvie nadlho neudržalo jeho záujem, okrem toho herného.

Arménsko-americký miliardár zohrával rozhodujúcu úlohu pri utváraní Las Vegas Strip. Zomrel vo veku 98 rokov, čím sa zaradil do rebríčka druhého najstaršieho miliardára (prvým je David Rockefeller st.). Tu je jeho životný príbeh, a verte mi, je naozaj pozoruhodný.

Pracoval už od detstva

Už ako 9-ročný roznášal noviny, len aby jeho rodina prežila. Tým pádom mu na školu neostávalo moc času. Stal sa problémovým žiakom. Nakoniec školu opustil v ôsmej triede.

Venoval sa aj amatérskemu boxu, kde dosiahol úžasných 33 víťazstiev. Lenže prišla hospodárska kríza, ktorá spôsobila, že box ho viac nedokázal uživiť.

Túžil byt pilotom

Našiel si ďalšiu prácu, začal opravovať vykurovacie pece za 45 centov na hodinu. Jedného dňa ho jeho šéf odviezol na svojom malom lietadle. Kirk bol uchvátený. V ten deň si povedal, že sa stane pilotom. Avšak bol v tom jeden háčik, a to ten, že si nemal peniaze na zaplatenie pilotského kurzu.

Dokonca ani táto skutočnosť ho neodradila od jeho túžby. Nakoniec natrafil na jednu slávnu hollywoodsku pilotku, ktorá prevádzkovala ranč a jazdecký klub. Spýtal sa jej: „Nemám žiadne peniaze, žiadne vzdelanie, ale chcem sa naučiť lietať. Neviem, ako to zvládnem, pomôžete mi?“ Za lekcie lietania jej na oplátku ponúkol, že bude pracovať na jej ranči, pilotka ponuku prijala. Na ranči prehadzoval hnoj, dojil kravy a vykonával mnoho ďalších prác. A veru nakoniec sa aj lietať naučil.

Lietal pre britské letectvo

Lekcie lietania ho už nudili, tak sa rozhodol, že pre britské letectvo bude cez Atlantik prevážať prebytočné bombardéry typu de Havilland Mosquito. Mal na výber dve trasy, jedna bola horšia ako druhá. Dokonca štatistiky poukazovali, že len 1 pilot zo 4 to prežil. Na druhú stranu Atlantiku sa mu podarilo previezol až 33 bombardérov.

„Nemohol som tomu uveriť, platili až 1000 dolárov za jeden prevoz“, spomína si Kirk Kerkorian. Mal štedrý plat, z ktorého si dokázal aj ušetriť a kúpil si svoje jednomotorové lietadlo Cessna za 5000 dolárov. Toto lietadlo prenajímal obchodníkovi z Los Angeles. Kerkorian s obchodníkom lietal do Las Vegas 2 až 3-krát za týždeň.

Potenciál mesta Las Vegas

Kirk v tomto meste videl obrovský potenciál. V tom čase často podliehal hazardu, časom však s ním úplne skončil. V roku 1947 odkúpil menší charterový biznis – Los Angeles Air Service. Charterové lety sú nepravidelné letecké spoje, do tohto biznisu investoval 60 000 dolárov.

Firme sa veľmi dobre darilo, premenoval ju na Trans International Airlines a dokonca vstúpil na burzu. Akcie sa vyšplhali z úrovne 9 dolárov až na 32 dolárov. Nakoniec spoločnosť predal holdingu TransAmerica Corporation, v roku 1968, vďaka čomu získal akcie TransAmerica v hodnote 85 miliónov dolárov.

Špekulácia s veľkým „Š“

Welcome_to_fabulous_las_vegas_sign

Magazín Fortune uvádza, že v roku 1962 podnikol jednu z najúspešnejších pozemkových špekulácií v celej histórií mesta Las Vegas, keď kúpil 80 akrový pás rozprestierajúci sa od Flaminga po Las Vegas Strip. Pozemok sa nakoniec ukázal ako „zlatá baňa“, keďže ho prenajímal známemu luxusnému hotelu a kasínu Caesars Palace. Neuveriteľne na tom zarobil.

Zaujímal sa aj o automobilový a filmový biznis

Výrazne investoval aj do automobilového priemyslu. Vlastnil takmer desaťpercentný podiel v najväčšej americkej automobilke General Motors. Pokúsil sa aj o dva neúspešné pokusy o prevzatie jej domáceho konkurenta Chrysler.

Zaujímal sa aj o filmový biznis v Hollywoode, čo vyvrcholilo až do nákupu akcií upadajúceho štúdia MGM (Metro-Goldwyn-Mayer). Do konca roka v tejto spoločnosti získal kontrolu, na základe čoho podnikol veľa zmien.

Prenajímaním pozemkov a príjmov z akcií TransAmerica nahromadil milióny dolárov, z ktorých postavil svoj vlastný megarezort MGM Grand Hotel, pomenovaný podľa filmu štúdia MGM. V tom čase to bol najväčší hotel s kasínom na svete. Avšak v novembri 1980 hotel postihol požiar, ktorý bol jednou z najväčších katastrof v dejinách mesta Las Vegas.

Po tomto požiari hotel prechádzal dlhou rekonštrukciou, ktorá trvala 8 mesiacov. Hotel opäť otvorili, ale nakoniec bol tento rezort predaný holdingu Bally’s Entertainment, ktorý ho premenoval na  Bally’s Las Vegas .

Kirk Kerkorin získal podiely v ďalších rezortoch a kasínach Las Vegas. Pred finančnou krízou sa jeho majetok oceňoval až na 16 miliárd dolárov, čím sa zaradil k 50. najbohatším ľuďom sveta. Kto by to bol naňho povedal, na chlapca z farmárskej rodiny, ktorý nedokončil ani základnú školu.

Komentáre