Stále nevieš, čo chceš v živote robiť? Týchto 6 krokov ti pomôže nájsť odpoveď

žena premýšla

Čo chceš v živote robiť? Ak stále nepoznáš jednoznačnú odpoveď na túto otázku, upokoj sa, nie si sám. Existuje mnoho úspešných ľudí, ktorí až v neskoršom veku zistili, na čo sú predurčení a čím by sa v živote chceli zaoberať.

Ak ťa stále trápi táto otázka, prečítaj si nasledujúcich 6 krokov, ktoré ti pomôžu nájsť cestu k vysnívanej kariére:

1. Nadýchni sa a akceptuj to

Prvým krokom je priznanie si, že na túto otázku zatiaľ nepoznáš odpoveď. Musíš to akceptovať a pochopiť, že cesta k vytúženej kariére nie je priama. „Počas kariéry zistíš, že samotná cesta je zábavnejšia ako to, čo ťa čaká na jej konci,“ hovorí Ryan Kahn, kariérny tréner a zakladateľ spoločnosti The Hired Group. Veľa ľudí uspelo v neskoršom veku, takže sa zhlboka nadýchni a uvedom si, že máš stále čas.

2. Zváž svoje silné stránky

Polož sám sebe nasledovné otázky a zamysli sa nad odpoveďami:

V čom som dobrý?
Čo môžem iným ponúknuť?
Aké sú moje najsilnejšie osobnostné črty?
Čo dokážem robiť najlepšie?

„Vydaj sa tým smerom, ktorý ti naznačujú tvoje silné stránky,“ hovorí Kahn.

3. Aký typ pracovného prostredia ti vyhovuje?

Mal si na škole radšej prednášky so stovkami študentov, alebo to bola seminárna miestnosť s pár ľuďmi? Pracovalo sa ti lepšie v skupinových projektoch alebo si mal radšej individuálnu prácu? Zodpovedaním si týchto otázok zistíš, aký typ práce by bol pre teba najvhodnejší – či je to práca vo veľkej firme a prijímanie pokynov od manažéra, alebo vlastné podnikanie a prevzatie zodpovednosti.

4. Vytvor si zoznam

Zapíš si úlohy a povinnosti, ktoré máš rád, a taktiež tie, ktoré sa ti nepáčia, hovorí Kahn. Napríklad rád komunikuješ s ľuďmi, myslíš abstraktne, rád pracuješ samostatne.. Potom si napíš, čo považuješ na práci za najdôležitejšie – či je to plat, pracovná pozícia, kreatívne úlohy. Takto zostavený zoznam ti uľahčí hľadanie toho, čo chceš v živote robiť.

5. Zhodnoť svoje skúsenosti

Buď k sebe úprimný ohľadom skúseností, ktorými aktuálne disponuješ. Ty sám musíš zhodnotiť, či máš na to byť manažérom, asistentom, obchodným zástupcom a podobne. Spýtaj sa: čo môžem potenciálnej firme ponúknuť?

práca na počítači

6. Rozhoď siete a pýtaj sa

Snaž sa získať kontakty na ľudí, ktorí už v danom odvetví alebo konkrétnej firme pracujú. Porozprávaj sa s nimi a skús zistiť, čo môžeš od danej pozície a pracovnej oblasti očakávať. Môže to byť niekto z rodiny, priateľov či učiteľov. Opýtaj sa, čo ich na práci baví, čo na nej radi nemajú a aké odporúčania ti môžu dať pri hľadaní vytúženej kariéry. Čím viac informácií budeš mať, tým lepšie sa dokážeš rozhodnúť.

Spracované podľa businessinsider.com

Komentáre