3 cenné lekcie, ktoré ponúka inšpiratívny prejav Rogera Federera

Tenista Roger Federer
Roger Federer (Foto: Flickr/kulitat)

Meno Roger Federer sa objavovalo rekordných 237 týždňov po sebe na prvom mieste v tenisovej dvojhre (podľa rebríčka ATP). Roger Federer sa veľa naučil nielen zo svojich víťazstiev, ale aj z porážok. Tu je niekoľko lekcií, ktoré ponúka jeho inšpiratívny prejav na univerzite Dartmouth College.

Víťazstvo bez námahy je mýtus

Za všetkým, čo na javisku vyzerá ako ľahká vec bez námahy, sa skrývajú stovky hodín strávených nácvikom za pódiom. Podobne sa ľudia pozerali aj na Federerovu hru. On ale zakaždým tvrdil, že žiadny úspech neprichádza bez námahy. „Musel som veľmi tvrdo pracovať, aby to vyzeralo jednoducho,“ povedal. „Strávil som roky fňukaním, nadávaním… hádzaním rakiet, kým som sa naučil zachovať si chladnú hlavu,“ dodal športovec.

Federer pochopil, že byť na vrchole svojich schopností, keď je človek svieži, je pomerne jednoduché. Avšak skutočný výkon sa ukáže, keď nás opustí odhodlanie a telo je unavené. To, že nič nefunguje bez námahy, sa musel naučiť. „Nedostal som sa tam, kam som sa dostal, len vďaka čistému talentu. Dostal som sa tam preto, že som sa snažil prekonať svojich súperov,“ pokračuje.

R. Federer a jeho prejav na univerzite Dartmouth College

Nie je to iba o talente

Prirodzený talent pomáha, ale nie je jediným rozhodujúcim faktorom úspechu. Rovnako dôležité sú aj odvaha, disciplína, trpezlivosť a viera v seba samého. V živote a v tenise to nefunguje na princípe „mať nadanie“, ale na princípe „mať odvahu”.

„Bez ohľadu na to, koľko potu a sĺz do hry vložíte, stále môžete odísť bez trofeje“, tvrdí Federer. Jeho najväčšou prehrou bol turnaj vo Wimbledone 2008, kde hral o dosiahnutie historického úspechu: šiestich titulov za sebou.

Niektorí ľudia vtedy naznačovali, že je to koniec jeho kariéry. „V tenise je dokonalosť nemožná,“ povedal Federer. Vyhral 80 % zo svojich 1 526 zápasov v dvojhre, ale „len“ 54 % všetkých bodov. „Do každého bodu dáte všetko, čo máte, ale keď hra skončí, nemá zmysel sa k tomu vracať. Nechať minulosť za sebou vám umožní vložiť všetko do každého okamihu,“ povedal.

„Je normálne, že keď ste na dne, pochybujete o sebe a ľutujete sa. Ale negatívna energia je premrhaná energia.“ Práve v týchto ťažkých časoch sa možno stať skutočným víťazom:  „najlepší na svete nie sú najlepší preto, že vyhrávajú každý bod. Sú najlepší preto, lebo vedia, že budú znova a znova prehrávať.“

Život je väčší ako kurt

Kurt je oproti skutočnému životu naozaj malé dejisko. Aj keď si Federer na kurte vybudoval úspešnú kariéru, vedel, že život je viac ako svet tenisu. Federerov život je plný cestovania, kultúry, priateľstiev a najmä rodiny. Počas cestovania po svete sa začal venovať filantropii. Hoci mal v tom čase len 22 rokov a cítil, že je možno príliš mladý na to, aby sa vrhol do niečoho iného ako tenis, chopil sa šance a založil Nadáciu Rogera Federera na podporu vzdelávania v rannom detstve. Riadil sa heslom, že filantropia nie je len o darovaní peňazí, ale aj o darovaní myšlienok a času. „Všetci máme čo darovať. Je potrebné hľadať naše vlastné jedinečné spôsoby, ako niečo zmeniť, pretože život je naozaj oveľa väčší ako kurt.“

Zdroje: fortune.com; autor

Komentáre