Ako zistiť, že vám niekto klame? Experti na psychológiu opisujú 9 skrytých znakov

pohľad žena

Azda každý z nás už zažil situáciu, keď sme mali dojem, že nás niekto klame. Ako rozoznať, keď niekto pred nami prekrúca realitu? Experti na psychológiu vo svojej knihe „Big Liars“ opisujú vlastnosti obzvlášť dobrých klamárov. Toto sú podľa nich najväčšie známky toho, že nám niekto klame.

Sú to prirodzení manipulátori: Klamári dokážu prirodzene manipulovať a nie sú pri tom nervózni. Dobrí klamári vystupujú sebavedomo, pôsobia dominantne a pri manipulovaní ostatných sú uvoľnení.

Dobre sa pripravia: Dobrí klamári cvičia a plánujú. Svoj príbeh si dobre premyslia a natrénujú, čo robí ich klamstvo plynulým.

Dokážu predstierať emócie: Od šťastia, cez prekvapenie až po smútok, klamári dokážu presvedčivo vyjadriť takmer akúkoľvek emóciu. Vedia zdvihnúť obočie alebo sa usmiať presvedčivým spôsobom, ktorý je v rozpore s ich skutočnými pocitmi.

Nehovoria viac, ako je potrebné: Čím viac klamári hovoria, tým viac sa vystavujú riziku, že ich klamstvo bude odhalené. Úspešní klamári hovoria iba toľko, aby im verili, ale neprezradia viac.

Sú tvoriví: Pri rozhovore nevedia, čo môže prísť ďalšie, takže musia byť pripravení vytvoriť presvedčivú, ale falošnú verziu reality. Úspešní klamári tak dokážu tvoriť nové nápady.

Myslia rýchlo: Ľudia, ktorí s odpoveďou príliš dlho váhajú, alebo robia pauzy typu „ehm“ alebo „hmm“ nepôsobia dôveryhodne. Klamári si to uvedomujú, preto sa snažia myslieť čo najrýchlejšie.

Sú ako skvelí herci: Klamári sú veľmi dobrí herci a dokážu zahrať úlohu čestného človeka.

Majú dobrú pamäť: Na rozdiel od poctivých ľudí, ktorí pri opakovaní príbehu menia jeho detaily, klamári sa snažia držať svoj príbeh konzistentný.

Sú dobrí poslucháči: Vedia načúvať druhej strane a dokážu dobre rozpoznať, kedy chcú poslucháči viac informácií, kedy začínajú byť podozriví alebo kedy je bezpečné zmeniť tému.

Teraz ale prejdime k tomu najpodstatnejšiemu – ako zabrániť tomu, aby sme boli oklamaní? Experti Christian Hart a Drew Curtis hovoria, že jedným z najjednoduchších spôsobov je overiť si tvrdenia, ktoré pred nami niekto hovorí. Ak sa nezhodujú s faktami, sú to pravdepodobne klamstvá.

Prípadne sa druhýkrát spýtajte na niečo z toho, čo už bolo povedané, alebo sa zaujímajte o bližšie detaily. Pri dôležitých situáciách dôrazne žiadajte dôkazy na potvrdenie tvrdení. Ak vám niečo na príbehu nesedí, nebojte sa začať klásť otázky. Na otázkach nie je nič zlé, obzvlášť v situáciách, kedy si myslíte, že vám niekto nehovorí pravdu.

Zdroj: cnbc.com

Komentáre