Zoznámte sa: Toto je 5 najbohatších ľudí v Japonsku

Japonsko ako krajinu inovácií a renomovaných značiek snáď ani netreba predstavovať. Zároveň je to aj obľúbená turistická destinácia s bohatým kultúrnym dedičstvom, skvelým jedlom a úžasnou prírodou. Krajina vychádzajúceho slnka je však známa aj tým, že si tam priplatíte. Magazín CEOWorld ju označil za štvrtú najdrahšiu krajinu pre život v roku 2024.

Práve z Japonska pochádza viacero vysokokvalitných produktov, od elektroniky, automobilov až po starostlivosť o pleť. Mnohé japonské značky generujú miliardové zisky, preto práve zakladatelia a riaditelia týchto spoločností patria medzi najbohatších ľudí v Japonsku. Kto je na špici najbohatších ľudí v tejto krajine? Zoznámte sa s najbohatšími japonskými miliardármi.

5. Takahisa Takahara

Odhadovaná hodnota majetku: 6 miliárd USD

Takahisa Takahara
Takahisa Takahara (Foto: unicharm.co.jp)

Takahara je prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Unicharm. Ide o najväčšieho výrobcu produktov osobnej starostlivosti v Japonsku a vo svojom portfóliu ma doslova všetko od pleťových masiek až po plienky. Viac ako polovicu svojich príjmov generuje z predaja a distribúcie na zahraničných trhoch. Tahakara je zástanca udržateľnosti a v Unicharme stál na čele rôznych iniciatív na zníženie odpadu a recykláciu.

4. Nobutada Saji a rodina

Odhadovaná hodnota majetku: 9,3 miliardy USD

Nobutada Saji je japonský podnikateľ a riaditeľ skupiny Suntory Holdings, ktorá je najväčším výrobcom alkoholických a nealkoholických nápojov v Japonsku. V portfóliu má značky ako Suntory Whisky či prémiové pivo The Premium Malt´s. V roku 2014 firma získala spoločnosť US Beam, ktorá vlastní značky alkoholu Jim Beam a Maker’s Mark.

Nobutada Saji je tiež vášnivým milovníkom hudby – v roku 2023 bol zvolený za poradného riaditeľa svetoznámeho koncertného miesta v New Yorku, Carnegie Hall.

3. Takemitsu Takizaki

Odhadovaná hodnota majetku: 21 miliárd USD

Je to zakladateľ spoločnosti Takizaki, ktorá vyrába elektronické súčiastky Keyence. Táto spoločnosť má obrovský vplyv na automatizáciu prakticky každého aspektu výroby – od produkcie automobilov až po operácie balenia potravín.

Takizaki je tiež filantrop, ktorý počas svojej kariéry daroval 3 miliardy USD zo svojho osobného majetku svojej nadácii, ktorá okrem iného poskytuje štipendiá japonským študentom, ktorí chcú študovať vo Veľkej Británii.

2. Masayoshi Son

Odhadovaná hodnota majetku: 27 miliárd USD

Masayoshi Son
Na snímke vľavo je Masayoshi Son (Flickr)

Masayoshi Son je zakladateľom spoločnosti SoftBank, ktorá pôvodne pôsobila v oblasti informačných a komunikačných technológií. Neskôr sa pretransformovala na investičnú holdingovú spoločnosť SoftBank Group.

Spoločnosť spravuje fond Vision Fund, do ktorého investovala aj spoločnosť Apple, saudskoarabský suverénny fond či miliardár Larry Ellison.

1. Tadashi Yanai

Odhadovaná hodnota majetku: 38 miliárd USD

Japonský podnikateľ Tadashi Yanai (Foto: Wikimedia)

Najbohatším človekom v Japonsku je 75-ročný Tadashi Yanai, zakladateľ a prezident maloobchodného predajcu oblečenia Fast Retailing. Do tohto módneho impéria patria okrem značky Uniqlo aj Theory, Helmut Lang, Comptoir de Cotonniers a Princesse Tam-Tam.

Firma, ktorá ma po celom svete viac ako 3500 predajní, za posledný fiškálny rok dosiahla obrat 19 miliárd USD a čistý zisk 2 miliardy USD. Tadashi Yanai sa snaží o to, aby sa jeho spoločnosť stala najväčším maloobchodným predajcom módy na svete, čo znamená, že by musela prekonať H&M a Inditex (materská spoločnosť Zary).

Zdroje: scmp.com; forbes.com; autor

Komentáre