3 vedecky overené triky, ako si zlepšiť náladu za 5 minút (alebo menej)

dobrá nálada

Nie je nič horšie, ako keď vás z ničoho nič zastihne zlá nálada. Či už je to pred pracovným stretnutím alebo počas víkendu, kedy by ste si mali užívať voľný čas. To najhoršie, čo môžete v takomto prípade urobiť, je cítiť sa bezmocne a jednoducho čakať, kým tento stav prejde.

Ako píše portál CNBC, existuje niekoľko vedecky podložených metód, ktorými dokážete prekonať zlú náladu. A to za 5 minút, prípadne ešte menej.

Prejdite sa v prírode

Nepodceňujte silu spojenia prírody a fyzickej aktivity. Štúdia z roku 2005 zistila, že prechádzka v prírode vás môže urobiť šťastnejšími a menej zádumčivými. V rámci experimentu sa 60 účastníkov vydalo na 50-minútovú prechádzku buď v prírodnom prostredí (dubový les) alebo v mestskom prostredí (pozdĺž štvorprúdovej cesty). Po prechádzke vedci zistili, že tí, ktorí si vybrali prírodnú trasu, pociťovali nižšiu úroveň úzkosti a vyššiu úroveň pozitívnych emócií v porovnaní s tými, ktorí sa prechádzali mestom. Samozrejme, to neznamená, že sa musíte prechádzať celých 50 minút. Aj päťminútová prechádzka vám môže pomôcť.

Iný výskum odhalil, že aj krátka prechádzka môže pozitívne ovplyvniť naše emócie a dokáže prekonať očakávania horšej nálady.

Meditujte

Nájdete si čas na to, aby ste každú polhodinu kontrolovali svoj smartfón? Potom si určite môžete dovoliť pár minút, aby ste sa pokojne usadili a meditovali.

Vedecké štúdie preukázali, že meditácia má pozitívny vplyv na váš mozog – znižuje stres a zvyšuje produktivitu. Navyše vás podnecuje, aby ste sa sústredili na prítomný okamih namiesto toho, aby ste sa zamýšľali nad minulosťou či budúcnosťou.

Je tiež vedecky preukázané, že pozitívne účinky meditácie môžu pretrvávať aj po skončení samotnej meditácie. Meditovať môžete veľmi jednoducho – stačí zatvoriť oči a sústrediť sa na pomalé dýchanie – nádych a výdych.

Pomôžte niekomu

Keď ste v emocionálnom rozpoložení, môže vám prísť nepríjemné stretávať sa alebo komunikovať s inými ľuďmi. Výskum však ukázal, že vyjadrením pozitívnych pocitov voči iným dokážete odomknúť aj vlastné pozitívne emócie.

Štúdia zverejnená vo vedeckom časopise Nature Communications zistila silné prepojenie medzi štedrosťou a šťastím. Účastníkov výskumu požiadali, aby sľúbili, že v priebehu nasledujúcich štyroch týždňov minú svoje finančné prostriedky buď na iných ľudí alebo na seba. Podľa snímkov mozgu pred a po 4-týždňovom období tí, ktorí sa rozhodli darovať svoje peniaze druhým, preukázali väčšiu úroveň šťastia v porovnaní s druhou skupinou.

Štedrosť môžete vyjadriť formou charitatívnych príspevkov alebo drobnými činmi, ako je napríklad ponuka pomoci preťaženému kolegovi, podržanie dverí človeku za vami alebo jednoduchá otázka, ako sa niekomu darí.

Čítaj tiež: Citáty o šťastí

Komentáre