Čo je to meditácia a ako začať meditovať?

Skúšali ste niekedy meditovať? A ako vám môže meditácia pomôcť v každodennom živote? Niektorí ľudia považujú meditáciu za príliš nudnú, dlhú alebo zbytočnú, avšak na každého človeka môže mať pozitívny efekt. A to v akejkoľvek situácii či v akomkoľvek veku. Nie je pritom potrebné meditácií venovať hodiny, stačí si osvojiť niekoľko účinných techník a nájsť si 10 minút denne. To bude na začiatok úplne stačiť.

Každý z nás v živote totiž čelí množstvu situácií a výziev, ale aj stresu, prepracovaniu či strachu z toho, čo nás čaká. O meditáciách sa častokrát hovorí aj ako o návyku zdravých a úspešných ľudí a môže ich zvládnuť úplne každý.

Čo to vlastne meditácia je? Meditácia znamená schopnosť umlčať myseľ. V momente, keď sa nám to podarí, dokážeme sa lepšie sústrediť a tiež zažijeme pocit vnútorného pokoja aj uprostred rušného dňa. A práve to jedna z vecí, ktoré na meditovaní ľudí najviac priťahujú.

Myslíte si, že meditácia je niečo tajomné či dokonca mystické? Práve naopak. Vďaka jej benefitom pre ľudské vnútro aj organizmus dnes meditáciu vyhľadáva čoraz viac ľudí.

Tu je niekoľko hlavných dôvodov, prečo meditovať

1. Meditácia pomáha zvládnuť stres, ale aj depresiu

Viaceré výskumy potvrdili, že meditácia zmenšuje časť mozgu, ktorá reaguje na stres. Vďaka meditácii sa naučíte lepšie vyrovnať so situáciami okolo vás a tiež si s nimi poradiť. Je tiež možné, že určité situácie, ktoré pre vás boli predtým neriešiteľné, budú pôsobiť o niečo jednoduchšie.

2. Meditácia zlepšuje pamäť

Okrem toho, že sa vám vďaka meditácii môže zlepšiť vaša celková pohoda, zvyšujete ňou aj pamäť a schopnosť sústrediť sa. Budete žiť viac v prítomnosti. Vďaka tomu existuje oveľa menšia pravdepodobnosť, že vás niečo rozptýli. A teda budete o niečo produktívnejší.

3. Vďaka meditácii začnete lepšie ovládať svoje emócie

Veľmi dôležitá je tiež schopnosť ovládať emócie. Počas dňa môžete zažívať rôzne emócie, aj hnev, strach či bolesť. Vďaka meditácii sa naučíte s týmito emóciami pracovať a tiež sa s nimi lepšie vyrovnať.

účinky meditácie

Ako meditovať?

A teraz prichádza to najdôležitejšie. Už vieme, že meditovanie môže mať na váš život pozitívne účinky, dôležité je však povedať si, ako na to. Nikto učený však z neba nespadol, preto nevadí, ak budú začiatky náročnejšie. Stačia vám už však aj dve minúty. Tu sú tipy na to, ako meditovať:

1. Vyberte si vhodné miesto a čas – tí, ktorí už meditujú dostatočne dlho, dokážu vypnúť myseľ úplne všade. Ak ste však začiatočník, je lepšie sa nerozptyľovať okolím. Zároveň sa všetky výhody meditácie znásobujú jej pravidelnosťou.

Na začiatok sa snažte nájsť tiché miesto a ideálne meditujte vždy v rovnakom čase. Budú vám stačiť aj dve minúty. Odložte telefón a snažte sa nebyť v tej chvíli pod časovým stresom. Jedným z najvhodnejších časov na meditáciu bude ráno ihneď po prebudení.

2. Nájdite si vhodnú polohu – nájdite si polohu, v ktorej sa budete cítiť príjemne. Mnoho ľudí radi meditujú na zemi. Môžete tiež použiť meditačný alebo úplne obyčajný vankúš, ktorý použijete sedenie. Zároveň majte na sebe pohodlné oblečenie. Zachovajte tiež rovný chrbát.

Pre začiatočníkov je vhodný napríklad klasický turecký sed. Ruky si môžete položiť pohodlne na kolená alebo ich uložte do lona. Ak pre vás nie je sedenie na zemi príjemné, môžete sedieť tiež na stoličke. Dôležité je, aby sa vaše chodidlá dotýkali zeme.

meditácia

3. Sústreďte sa na svoje dýchanie – dýchanie je pri meditácií úplne najdôležitejšie. Snažte sa vnímať svoj dych a zhlboka dýchajte – pomaly sa nadychujte a tiež vydychujte. Precíťte a vnímajte, ako vzduch prúdi cez váš nos až do pľúc a potom teplejší vzduch opúšťa vaše telo. Popritom sa snažte odpútať myseľ od vašich myšlienok. Nie je dôležité, či sú vaše oči otvorené alebo zatvorené. Niektorí ľudia majú tendenciu utekať s myšlienkami, pokiaľ majú oči zatvorené.

Ako jednoducho začať s meditáciou, sa dozvieš aj vo videu nižšie.

Ak si z meditácie vytvoríte návyk, zlepší sa nielen každý váš deň, ale dosiahnete mnohé ďalšie benefity, ktoré stoja za to.

Komentáre