Dvojslovné motto najbohatšieho muža sveta, ktoré vystihuje jeho prístup k úspechu

Jeff Bezos (vľavo) Foto: Flickr

Keď si vyhľadáte logá firiem, pred očami sa vám zjaví kopa písmen a grafických tvarov. Ale pokiaľ náhodou narazíte na erb firmy Blue Origin, čo je vesmírny startup známeho miliardára Jeffa Bezosa, potom len prižmúrite oči a pozriete sa znova.. a potom znova.

Je to dvojica korytnačiek stojacích na zadných? Čo to podopierajú? Je to štít, okolo ktorého krúžia planéty? A čo sú tie dve zvláštne slová dole?

Ide o frázu z latinčiny, Gradatim Ferociter.

Táto fráza neslúži len ako motto firmy Blue Origin, ale je to tiež niečo ako osobné motto samotného Jeffa Bezosa. Tieto slová a taktiež zvláštnosť loga výstižne zachytávajú jeho jedinečný prístup k úspechu.

A čo vlastne tieto dve slová znamenajú? Bezos pred niekoľkými rokmi v interview uviedol, že to znamená “krok za krokom, búrlivo (vzdorovite) “. 

„V podstate, nemôžete preskočiť kroky, musíte dať jednu nohu pred tú druhú.. a taktiež veci si vyžadujú určitý čas, neexistujú žiadne skratky a vy by ste tieto kroky mali robiť s vášňou a búrlivosťou,“ dodal Bezos.

Miliardár toto motto miluje až natoľko, že ho má vyšité na jeho kovbojských čižmách (ako malý chlapec trávil mnoho času na farme starého otca), ktoré nosieva na každú dôležitú udalosť Blue Origin.

Práve takýto pomalý a vytrvalý prístup je potrebný pre vesmírnu spoločnosť. „Pokiaľ chcete zostrojiť lietajúce vozidlo, nemôžete sa na nič vykašlať“,  poznamenal Bezos.

Pokiaľ sa na niečo vykašlete, potom je veľká šanca, že veci môžu „vybuchnúť“. Robenie vecí „vzdorovite a krok za krokom“ je očividne Bezosov prístup k úspechu vo všetkých smeroch.

Amazon je dnes obrovská firma a prakticky obchod na všetko. Avšak Bezos svoje impérium budoval postupne – začal s knihami a pomaly svoj sortiment rozširoval, aby neskôr ovládol online trh. Tento dôraz na malé, ale neúprosné denné pokroky je rovnako príťažlivý, ako korytnačky, ktoré tento prístup symbolizujú na logu Blue Origin.

S Bezosom v tomto smere dozaista súhlasí aj spisovateľ a podnikateľ Tim Ferriss. Ten zdôraznil rozdiel medzi tým, keď má niekto má veľký sen a tým, keď má niekto konkrétny plán. Ferriss tvrdí, že keď má niekto ujasnený plán a pozná konkrétne kroky, ako sa k svojmu cieľu dopracovať, je to omnoho lepší prípad, ako nosiť v hlave iba sen.

„Produktívni a úspešní ľudia si konzistentne precvičujú veci, ktoré sú pre nich dôležité. Najlepší vzpierači sú každý týždeň v ten istý čas v posilňovni. Najlepší spisovatelia každý deň sedia za klávesnicou. Tento princíp platí aj pre najlepších lídrov, rodičov, manažérov, hudobníkov a aj doktorov,“ potvrdzuje bloger James Clear.

Držanie sa konzistentného plánu a kráčanie krok za krokom (aj keď vám život do cesty kladie prekážky), je podcenená vlastnosť , podotýka James.

Takže rovnako ako Bezos, ani títo autori neodporúčajú naháňanie sa za veľkými úspechmi cez noc. Práve naopak – vyzývajú nás, aby sme búrlivo a postupne kráčali vpred a aby sme mysleli na to, že úspech môže zabrať trochu času.

Tak čo? Kráčate za svojimi cieľmi rovnako búrlivo a krok-za-krokom ako Bezos?

Podľa informácií businessinsider.com

Komentáre