5 faktorov, ktoré stoja za úspechom miliardára Jeffa Bezosa

Jeff Bezos (Flickr)

Zakladateľ spoločnosti Amazon, Jeff Bezos, bol donedávna v rebríčku najbohatších ľudí sveta na prvej priečke. Aktuálne s odhadovanou hodnotou majetku 201 miliárd dolárov je druhým najbohatším človekom na svete a necháva za sebou mená ako Bernard Arnault, Mark Zuckerberg, Bill Gates či Warren Buffett.

Portál Success.com prezrádza, čo tvorí základ Bezosovho úspechu. Tu je 5 hlavných faktorov:

1. Obklopenie sa najlepšími

Jeff Bezos je známy tým, že do svojej firmy naberá len tých najlepších. Uchádzači musia dosiahnuť vysoké skóre v testoch SAT a odpovedajú aj na rôzne typy otázok, ktoré majú preveriť ich kritické myslenie.

Bezos tvrdí, že od každého zamestnanca, ktorého prijmú očakávajú, že zvýši latku pre ďalších potenciálnych zamestnancov tak, aby sa talenty v jeho firme neustále zdokonaľovali.

2. Poučenie sa z chýb

Myslíte si, že Bezos nikdy nezlyhal? Že nemá za sebou žiadny neúspešný projekt? Potom sa mýlite.

V začiatkoch sa napríklad pokúšal konkurovať portálu eBay s dražbou produktov, no jeho projekt sa vôbec neuchytil. Na základe toho však prišiel na niečo lepšie a vytvoril dokonalú platformu pre predajcov, ktorí Amazon využívajú nielen na predaj, ale aj skladovanie či prepravu vlastných produktov.

3. Vždy sa držať pri zemi

Podnikateľ je známy skromnosťou a ako tvrdí, aj s málom sa dá dosiahnuť veľa. Nižšie je legendárna fotka, ktorá zobrazuje pracujúceho Bezosa za stolom vyrobeným z dvier.

Aj napriek tomu, že v tom čase bol už Amazon verejne obchodovateľnou spoločnosťou, Bezos sa stále držal pri zemi a zostal skromný.

4. Myslieť vo veľkom

Bezos nikdy nechcel zostať len pri predaji kníh. Amazon síce začínal ako online predajca kníh, no pre Bezosa  to bol iba vhodný spôsob, ako vstúpiť na internetový trh a adaptovať sa tu. Mal totiž väčšie ambície.

Dokonca v roku 2000 tajne založil firmu Blue Origin, ktorá sa zaoberala výskumom vesmíru. Bezos uvažoval o pokuse kolonizovať iné planéty v prípade, že by sa Zem stala neobývateľnou.

5. Pevne sa držať vízie

Bezos zastáva postoj, že aj keď sa firma adaptuje rôznym zmenám či technologickým výdobytkom, hlavná vízia či posolstvo musí zostať pevné. Ostatní ľudia môžu pochybovať o vás či vašich cieľoch, vy si však musíte stáť za svojimi presvedčeniami.

Ako tvrdí, lídri musia mať názor a byť húževnatí. Neprijímajú kompromisy v záujme sociálnej súdržnosti. Akonáhle sa rozhodnú, za týmto rozhodnutím si stoja.

Komentáre