7 životných lekcií, ktoré sa môžeme naučiť od Dalajlámu

Dalajlama
Dalajlama Foto: Flickr

Dalajláma XIV. je jednou z najznámejších osobností súčasnosti a môžeme ho bezpochyby zaradiť medzi najinšpiratívnejších ľudí sveta. Mnohé jeho výroky možno vnímať ako hodnotné životné lekcie, preto sa od neho môžeme veľa naučiť. Koniec koncov, Dalajláma je ovplyvnený ďalšími inšpiratívnymi osobnosťami, ako sú Gautama Buddha a Mahátma Gandhí. V tomto článku prinášame jeho 7 výrokov, resp. lekcií, ktoré dokážu obohatiť život každého z nás. Možno práve tieto výroky vám dodajú potrebnú silu a povzbudenie.

1. „Buďme láskaví vždy, keď je to možné. Vždy je to možné.”

Láskavosť je cnosť a musí byť prvou vecou, ktorú sa človek naučí. Je však dôležité, aby bol človek láskavý nielen vtedy, keď sa má dobre, ale aj keď práve nezažíva najlepšie obdobia. Láskavosť je krásny dar, ktorý môžete darovať komukoľvek a môžete vďaka nemu vyriešiť aj tie najťažšie spory. Ako hovorí Dalajláma, láskaví môžeme byť vždy.

2. „Pamätajte, že niekedy nedostať to, čo chcete, je úžasné šťastie.”

Ak niečo z celého srdca chcete a nedostanete to, možno to tak malo byť. Aj keď sa to nezdá, osud má zvyčajne pre vás pripravené niečo oveľa lepšie. Vždy si pamätajte, že niečo stratíme len vtedy, keď neskôr získame niečo ešte cennejšie než to, čo sme stratili. Základom teda je, že nikdy nesmieme stratiť nádej a udržať si silnú a neotrasiteľnú vieru v šťastie.

3. „Naším hlavným cieľom v tomto živote je pomáhať druhým. A ak im nemôžete pomôcť, aspoň im neubližujte.”

Za týmito slovami sa skrýva úžasná karma. V živote platí väčšinou to, že ak konáme dobro a pomáhame druhým, stanú sa nám dobré veci. Ak však ubližujeme, pravdepodobne nás skôr či neskôr čaká podobný osud. Ak však neviete človeku pomôcť, rozhodne mu slovami alebo činmi neubližujte.

4. „Šťastie nie je niečo hotové. Pochádza z vašich vlastných činov.”

Nikto nie je prirodzene šťastný. Ľudia sa majú tendenciu sťažovať a nájsť si množstvo výhovoriek, prečo neprežívajú šťastné obdobie. Nikto sa nenarodí so šťastím; musíme sa k tomto stavu dopracovať cez výzvy nášho života.

Dalajláma XIV. (Foto: Flickr)

5. „Moje náboženstvo je veľmi jednoduché. Mojím náboženstvom je láskavosť.”

Láskavosť je tou hlavnou vecou, ktorú by sme mali všetci nasledovať. Potom nebudú žiadne spory na základe kasty a náboženstva. Ak si uvedomíme, že sme ľudia a všetko ostatné príde neskôr, nič nám nezabráni žiť vo vzájomnej harmónii. Šírme lásku a dobro, nie nenávisť.

6. „Nikdy nedosiahneme mier vo vonkajšom svete, kým sa nezmierime sami so sebou.”

Jediný spôsob, ako byť v mieri so svetom, je byť v mieri sám so sebou. Musíme sa naučiť, ako byť v mieri sami so sebou, a potom sa pokúsiť zistiť, či sme v mieri vo vonkajšom svete. Faktom je, že vždy budete v mieri s vonkajším svetom, ak budete v mieri sami so sebou.

7. „Láska a súcit sú nevyhnutnosť, nie luxus. Bez nich ľudstvo nemôže prežiť.”

Ľudia často mylne považujú lásku a súcit za niečo, v čom musia doslova triumfovať. Ako ale hovorí Dalajláma, láska a súcit nie sú luxusom, ale nevyhnutnosťou. Jediným dôvodom, prečo ľudstvo existuje, sú tieto vlastnosti. Toto sú jediné pocity, ktoré držia ľudstvo pri živote. Bez nich ľudstvo umiera v každom zmysle slova.

Komentáre