5 dôvodov, prečo sa vyhnúť pomste

Zrada bolí, ale následná pomsta nie je vždy sladká. Namiesto toho, aby priniesla úľavu, rozkrúti špirálu násilia a z dlhodobého hľadiska ničí naše duševné i fyzické zdravie. To vám môže zruinovať život oveľa viac, než samotný dôvod pomsty. Aj anglický filozof Francis Bacon hovoril: „Človek, ktorý kuje pomstu, udržiava otvorené svoje rany, ktoré by sa inak zahojili a zotavili.“

Prečo sa pomste radšej vyhnúť? Tu je 5 hlavných dôvodov:

1. Pomsta spôsobuje len viac bolesti

Ak sa chcete pomstiť za zradu, z tejto situácie bude prameniť len väčšia bolesť. Možno je to niečo, čo chcete. Ale opýtajte sa samých seba: čo sa vyrieši vytvorením väčšej bolesti? Naozaj sa vďaka tomu budete cítiť lepšie? Určite nie. V skutočnosti vás bolesť bude ťažiť a ponesie sa s vami aj do ďalšieho vzťahu. A to samozrejme nechcete.

2. Keď sa pomstíte, nebude koniec

Pomstou nedokážete eliminovať emócie, ktoré sú zakorenené hlboko vo vašom vnútri. Nezabudnite, ak nebudete schopní nájsť skutočné uzavretie tejto situácie, ovplyvní to ďalšie aspekty vášho života. Skúste nájsť iné, pozitívnejšie riešenia celej situácie, než je pomsta.

Čítaj tiež: Citáty o živote: 50 myšlienok, ktoré vás donútia zamyslieť sa

3. Naruší to vašu schopnosť dôverovať

Pomsta nevyrieši ani vašu nedôveru voči druhým ľuďom. Niekde v úzadí vašej mysle sa bude stále vynárať tento nepríjemný pocit. A kým namiesto pomsty nespracujete vaše emócie, bude sa to opakovať stále dookola. Áno, bude ťažké cítiť sa opäť pohodlne a emocionálne bezpečne v akomkoľvek vzťahu, ale podobne ako iné veci v živote, aj toto sa budete musieť naučiť.

4. Pomsta a vaše deti

Ak sa s vašim partnerom ponoríte do vzájomného ubližovania si, vaše deti sa pred vami emocionálne uzavrú. Dokonca vám môžu začať klamať, prípadne sa u nich prejaví iné negatívne správanie. Vy tak budete mať na tanieri hneď dva problémy, ktoré vás oberú o duševnú a fyzickú energiu.

5. Pomsta vám znepríjemní život

Či už sú to filmy alebo televízne seriály, pomsta je v nich prezentovaná ako zaujímavá a úplne bežná vec. Áno, je to pútavý scenár napr. pre akčný film. Ale v reálnom živote vám všetka tá námaha, ktorú vynaložíte na realizáciu pomsty, iba znepríjemní život. Možno práve kvôli tomu sa prestanete tešiť z vecí, ktoré ste predtým považovali za príjemné. Pomsta unesie váš život do bodu, keď stratíte aj tie zvyšné pozitívne veci, ktoré ešte máte. Nedopusťte to.

Zdroje: naomicasementtherapy.com

Komentáre