Chcete vychovať miliardára? Učte svoje deti týchto 6 vecí

otec drží na rukách dieťa

Určite si každý rodič želá, aby jeho dieťa netrelo biedu a prežilo zdravý a bohatý život. Dobrou správou je, že svoje deti môžete priučiť mysleniu, ktoré im pri dosahovaní bohatstva poskytne obrovskú výhodu. Nebude to jednoduché, no ak už teraz začnete svoje dieťa učiť nižšie uvedených 6 vecí, jeho šance zaradiť sa medzi najbohatších ľudí výrazne vzrastú.

1. Finančná gramotnosť

Vaše ratolesti by ste o peniazoch mali učiť už od úplného začiatku. Ako vyplýva zo štúdie Cambridgskej univerzity, dieťa je schopné pochopiť základné koncepty spojené s financiami už vo veku 3 – 4 rokov.

Popri učive v škole ho neváhajte oboznámiť aj so základmi ako sú úroky, podstata aktív a pasív a priblížte mu fungovanie finančného trhu. Čím skôr začne rozumieť peniazom, tým lepšie.

2. Láska k spoznávaniu nových vecí

Len málokedy stretnete self-made milionára alebo miliardára, ktorý by nemal záľubu v čítaní a učení sa nových vecí. Niekedy dieťaťu schválne nedajte odpoveď na otázku a naučte ho, ako si nájde odpoveď. Prípadne hľadajte odpoveď spoločne a rozvíjajte v nich zvedavosť.

3. Zamestnávateľ > zamestnanec

Keď sa pozriete na ľudí v rebríčku miliardárov, len ťažko nájdete niekoho, kto by zbohatol zamestnaním. Ak ste miliardárom, ste buď zakladateľom/spoluzakladateľom úspešného podniku, šikovným investorom alebo ste bohatstvo zdedili. Naučte svoje deti, že ak chcú zbohatnúť, musia pracovať sami pre seba, nie pre druhých.

4. Riskovanie

Naučte svoje deti prekonávať strach, pretože všetky tie skvelé veci sa dejú za našou zónou pohodlia. Nikto nedosiahol veľký úspech bez toho, aby neriskoval pád. Zlyhania prídu, no nemožno ich považovať za opak úspechu – treba ich brať ako lekcie a skúsenosti, ktoré vás posúvajú bližšie k cieľu.

„Ak sa človek bojí riskovať, musí sa uspokojiť s obyčajným.“ – J. Rohn

5. Pridaná hodnota pre všetkých

Vaše deti musia pochopiť, že ak chcú zbohatnúť, mali by svetu priniesť niečo hodnotné, niečo, čo poslúži mnohým ľuďom. Pozrite sa na taký Facebook, Walmart alebo Amazon. Tí najbohatší ľudia planéty stoja za zrodom firiem, ktoré majú vplyv na obrovský počet ľudí. Nemusí ísť pritom o prelomový nápad – stačí zobrať akúkoľvek fungujúcu vec a robiť ju lepšie, než všetci ostatní.

6. Iba nápad nestačí

Myšlienkou to iba začína a bez akcie sa nestane vôbec nič. Svojim deťom opakujte, že ak chcú niečo dosiahnuť, musia na svojich víziách vytrvalo pracovať. Úspech nepríde za noc, ani za týždeň. Musia mať radi to, čo robia, iba tak dokážu vytrvať a neúnavne pracovať na niečom, čo im zatiaľ neprináša ani len cent.

„Ľudí s nápadmi kúpite tucet za dolár. Ale tí, ktorí ich uskutočňujú, sú na nezaplatenie.“ – Richard Branson

Komentáre