Sebarozvoj: najlepší priateľ človeka?

Priateľ alebo nepriateľ? Nech si každý z vás položí otázku, čo v ňom evokuje sebarozvoj. Je to boom dnešnej modernej doby o ktorom sa veľmi veľa píše alebo diskutuje.  Ja by som to zadefinovala ako vytúženú cestu za úspechom, ktorú treba „sprístupniť“ a teda vybudovať.

Táto cesta bude kľukatá, nerovná, plná úsilia a driny a častokrát budeme potrebovať zastaviť. Je to skúška našej vytrvalosti a odhodlanosti. Povedala by som, že to nieje beh na krátke trate ale rovno tréning na maratón. Je len na Vás ako sa nastavíte. Či si po stredoškolskom vzdelaní poviete, že stačí a budete chcieť rozvíjať kariéru alebo biznis, alebo sa rozhodnete, že chcete pokračovať na vysokej škole a chcete nájsť seba samého.

Podľa môjho názoru je veľmi dôležité dbať o svoju psychohygienu a vzdelávanie celkovo. Človek je bytosť vzdelaná. Vieme sa naučiť čítať, písať, počítať a mnoho ďalších činností, ktoré nás robia vzdelanými a hlavne ŠŤASTNÝMI. Každý z nás je jedinečný, každý sa narodil s jedinečným talentom, ktorý musí využiť. Plnohodnotne. Činnosť,  ktorá ho bude napĺňať. Sny premeníme na realitu. Vydretú cestu na úspech. Úspech zhmotníme na luxus. Je to iba na Vás!

Základom šťastného života je objavenie vnútorného volania. Treba byť pozorným. Treba vedieť vnímať, byť ochotným sa učiť. To je základ úspechu. Smejte sa! Ľudia, ktorí sa často smejú, s ľahkosťou zvládajú kritické situácie, sú odolnejší voči stresu, majú lepší spánok.
Ak vyviniete túžbu, ktorá pramení z Vašej podstaty, určite uvidíte blížiace sa výsledky. Je to kľúčový element, a detail každej osobnosti.

Veľmi úzko spolu súvisia aj profesijný rast a sebarozvoj v súkromnej oblasti. Motivácia je najlepším učiteľom. Ak táto motivácia chýba, zväčša sa to prejaví aj v iných aspektoch života a nielen v podnikaní a práci. Motiváciu hľadáme na blogoch, na youtube, siahame po motivačnej literatúre, alebo hľadáme mentorov, ktorí nám ukážu, ako sa dopracovať k stanovenému cieľu. Ktorú formu preferujete vy?

Typy ako zapracovať na svojom osobnom rozvoji:

Dbajte na kvalitu a efektivitu vyjadrovania

Vyjadrovanie v bežnej komunikácii je kľúčovým aspektom pre vytvorenie prvého dojmu. Správnou komunikáciou nielen budujete, ale aj uzdravujete, posilňujete a prehlbujete vaše vzťahy. Komunikáciou staviate mosty a prepájate myšlienky. Pri komunikácií by ste nemali zabúdať na očný kontakt.

Veľa čítajte

Je iba na vás či siahnete po e-knihách, alebo audioknihách, či budete čítať blogy alebo čas venujete kvalitnej odbornej literatúre. Pri osobnom rozvoji je čítanie na prvom mieste.

Čítanie rozvíja porozumenie, a porozumenie nám slúži v každodennom živote. Či už v pracovnej sfére, v rodinnom prostredí, alebo na obede s priateľmi. Je všade okolo nás. Čítanie podporuje našu tvorivosť, zlepšuje a skvalitňuje slovnú zásobu a precvičuje pamäťové bunky.

Čítanie

Venujte čas kvalitnému spánku

Spánok je nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému. Každý deň nás zavalí objem nových informácií, ktoré musíme spracovať. Pred spaním by ste si mali utriediť myšlienky. Navyše má oslobodzujúcu moc. Pri zaspávaní nás čaká postupné psychické uvoľnenie, relaxácia svalstva, spomalenie dýchania a srdcového pulzu. Jednoducho oddych.

Spoznajte samých seba

Toto je základ Vášho úspechu. Musíte sa naučiť počúvať vlastné telo. Spoznanie samého seba  je základný komponent pre Váš osobnostný rozvoj. Už Sokrates vedel o čom hovorí…Sokrates hlásal, že poznanie je cnosť a človek môže byť dobrý, iba keď pozná sám seba. Aký máte názor na to vy ?

Určte si ciele

Ciele v nás vytvárajú húževnatosť a chuť niečo dosiahnuť. Dosiahnutie cieľu je pre naše blaho veľmi prospešné. Ak chcete svoj cieľ dosiahnuť zapíšte si to na papier. Dôležitým krokom  je stanovenie si času dokedy cieľ splníte tzv. deadline. Snažte sa byť kreatívnym, určite Vám to pri dosiahnutí daného cieľu vyčaruje úsmev na perách.

Každý deň spravte niečo pre seba. Len tak

Je len na Vás či si pôjdete zabehať, vezmete svojho domáceho miláčika na prechádzku alebo si doprajete dobrú večeru v kvalitnej reštaurácií. Niekde musíte vyventilovať svoje myšlienky. Tak do toho!

Treba si uvedomiť, že sebarozvoj je celoživotný proces. Za jeden deň nevybudujete svoju lepšie ja . Sústreďte  sa na to  čo je teraz, upriamte  svoje myšlienky na javy, ktoré Vás ovplvyňujú teraz a budú mať dopad v budúcnosti. Náš mozog je natoľko inteligentný, že vieme dosiahnuť všetko čo si zaumienime.  Samozrejme, ak sa naladíme pozitívne, môžeme stále pracovať na osobnej transformácií a zmeniť naše nedostatky, ktoré včas premeníme na vytúžené úspechy. Zmenťe svoj život a spravte krok vpred! :)

 

Komentáre