Ako každý deň myslieť pozitívne?

Univerzitná profesorka psychológie Barbara Fredricksonová zistila, ako veľmi negatívne emócie ovplyvňujú našu myseľ. V rámci experimentu boli účastníci vyzvaní, aby spresnili niektoré objekty, ktoré vidia. Výsledky ukázali, že účastníci s negatívnymi emóciami sú menej pozorní a vnímaví, ako tí s pozitívnymi alebo neutrálnymi emóciami.

Záverom je, že negatívne emócie zúžia našu myseľ a nútia nás, aby sme si vybrali z obmedzených možností. Tento jav je obzvlášť pozorovateľný, keď sme v život ohrozujúcej situácii, kde musíme okamžite konať.

Je naozaj dôležité myslieť pozitívne. Ale…AKO?

Aj na internete je možné nájsť tisíce článkov o tom, ako myslieť pozitívne. Ide skôr o klišé ako viac sa usmievajte, vnímajte svoje silné stránky a podobne. Veľakrát je to len bla-bla-bla.

V tomto článku však nájdeš praktické tipy, ktoré ti prinesú reálne zmeny.

Technika s čajovou lyžičkou

Nepotrebuješ nič viac, len čajovú lyžičku, ktorú má doma určite každý z nás. A samozrejme, potrebuješ nohavice s vreckami.

Ide o to, že vložíš čajovú lyžičku do vrecka na jednej strane a kedykoľvek budeš mať pocit, že na teba prichádza negatívna myšlienka, preložíš čajovú lyžičku z jedného vrecka do druhého. Touto činnosťou zamestnáme náš mozog a negatívnej myšlienke nedáme šancu.

Koniec koncov, môže ísť o akýkoľvek predmet. Môže to znieť hlúpo, ale funguje to.

3 veci, za ktoré si vďačný

Je to jednoduché a ľahké. Skús vymenovať aspoň tri veci, za ktoré si každý deň vďačný. Viaceré výskumy preukázali, že vyjadrovanie vďačnosti na dennej báze so sebou prináša množstvo pozitívnych účinkov. Dokáže to zlepšiť vzťahy a celkovo spraviť človeka šťastnejším.

Je pravda, že v živote dokážeme nájsť mnoho vecí, s ktorými sme nespokojní. Buď však rád, že máš dom alebo byt, v ktorom vieš skloniť hlavu, máš dokonca internetové pripojenie a môžeš si pozrieť nejaký dobrý film alebo chatovať s priateľmi.

Sú to maličkosti, ktoré niektorí ľudia nemajú k dispozícii. A taktiež stále žiješ. Stále máš možnosť objavovať veci, učiť sa a spoznávať svet. Buď vďačný za to, čo máš.

Oslavuj každé malé víťazstvo

Podarilo sa ti cez deň niečo? Spravil si skúšku, dokončil si projekt, získal si novú zákazku pre svoju firmu, spoznal si príjemného človeka? Oslavuj každý deň aj malé výhry.

Tým, že sa zameriaš na pokrok, zlepší sa aj tvoje sebavedomie a vnesieš do svojho života pozitívnu energiu.

Výskum  z Harvard Business School dokázal, že akýkoľvek úspech, bez ohľadu na jeho veľkosť, aktivuje odmeňovacie obvody našich mozgov. Po aktivácii sa uvoľní chemický dopamín a táto látka je spojená s pocitom hrdosti a úspechu.

Čo je ešte dôležitejšie, táto chemická látka nás zároveň motivuje, aby sme pokračovali v riešení problémov a pokúsili sa takýto úspech dosiahnuť aj budúcnosti.

Takže je dôležité venovať pozornosť tomu, čo ste dosiahli.

Namiesto správ niečo povzbudzujúce

Veľa ľudí si už obvykle ráno púšťa TV, aby si pozreli aktuálne správy. Neuvedomujú si, že sa tým do našej mysle tlačia negatívne informácie typu: autonehoda, teroristický útok, záplavy, vražda..

Je dobré zostať v dianí a byť informovaný o tom, čo sa deje vo vonkajšom svete, no namiesto katastrofických správ si radšej pozri ekonomické novinky, šport, alebo siahni po inšpirujúcej knihe. Prečítať si niečo povzbudzujúce, to je to najlepšie, čo môžeš počas svojho rána spraviť. Prípadne si pusti vzdelávací podcast, napr. o marketingu, predaji alebo osobnom rozvoji.

Aplikuj do svojho dňa tieto štyri veci a uvidíš, ako sa negatívne myšlienky začnú vytrácať. Budeš pozitívne naladený a keď ťa natrafíš na nejaký problém, vyriešiš ho s oveľa väčšou ľahkosťou, než keby je tvoja myseľ ponorená v negatívnych myšlienkach.

Podľa informácií lifehack.org

Komentáre