Zásadnú lekciu o úspechu som dostal od svojej matky, hovorí miliardár Branson

Richard Branson (Flickr)

71-ročný podnikateľ a miliardár Richard Branson dokázal mnoho bláznivých a zároveň obdivuhodných vecí. Keď mal 16 rokov, odišiel zo školy a rozbehol vlastný časopis, pokúsil sa obehnúť zemeguľu v teplovzdušnom balóne a dnes uskutočňuje lety do vesmíru. Jeho značka Virgin Group zahŕňa desiatky firiem, od telekomunikačnej firmy až po leteckú spoločnosť.

Ako dnes tento podnikateľ hovorí, za svoj úspech vďačí aj svojej matke, pretože namiesto toho, aby jeho divoké nápady zatracovala, povzbudzovala ho.

„Váš otec a ja … sme vám poskytli dostatok priestoru na poučenie sa z vašich chýb, a tak sme vás nechali pokračovať v pestovaní vianočného stromčeka, chove vtákov a všetkých ďalších podivných a úžasných nápadoch, s ktorými ste prišli,” píše v liste pre Richarda Bransona jeho mama Eve Branson (list Branson zdieľal na svojom blogu).

Avšak bola tu ešte jedna podstatná vec, na ktorej jeho matka trvala. Naučiť sa zaobchádzať s inými ľuďmi.

Dnes Branson hovorí, že práve táto lekcia bola kľúčovým faktorom jeho úspechu. „Najdôležitejšie schopnosti, ktoré som sa musel naučiť, aby som bol úspešný, boli schopnosti ohľadom zaobchádzania s ľuďmi,” uviedol pre CNBC Make It.

Keď bol dieťa, jeho matka zdôrazňovala, že je mimoriadne dôležité rešpektovať ostatných. „Ak som ako dieťa niekedy o niekom povedal niečo zlé, moja mama ma poslala k zrkadlu a nechala ma tam stáť 10 minút, pretože ako hovorila, všetko to zlé sa odráža späť na mňa,” hovorí Branson.

Táto lekcia mala výrazný vplyv na to, ako Branson vedie ľudí. „Myslím si, že výchova ma naučila nikdy o nikom nehovoriť zle, vždy hľadať v ľuďoch to najlepšie, a odvtedy som zistil, že ak v ľuďoch hľadáte to najlepšie – dostanete to najlepšie,“ hovorí pre CNBC Make It. . „Myslím si, že pre lídra je úplne nevyhnutné, aby ste takto žili svoj život,” dodáva podnikateľ.

Spracované podľa cnbc.com

Motivačný plagát s textom:
Nezastavujem, neustupujem,
nevzdávam sa.

Komentáre