Recept na úspech od Terminátora: A. Schwarzenegger a jeho 6 lekcií

Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger (Flickr)

Arnold Schwarzenegger vo svojom živote vystriedal veľa stoličiek. Je to herec, bývalý kulturista, politik, filmový producent, podnikateľ, investor, spisovateľ, filantrop a angažuje sa aj ako aktivista. Každý deň buduje svoje pevné telo, silnú myseľ a skvelú kariéru. Jedným z jeho cieľov je povzbudiť k tomu aj iných ľudí.

Bez ohľadu na vek a povolanie, každý z nás má pred sebou nejaký cieľ, ku ktorému smeruje. Úspech má milión podôb, pre niekoho je to obrovské konto, pre iného pokojné bývanie v chatke pri lese. Ale všetky podoby úspechu majú niečo spoločné – keď myslíte na svoj sen, kdesi v žalúdku cítite, ako sa vo vás rozlieva teplo.

Arnold Schwarzenegger hovorí, že v živote dosiahol všetko, čo si prial. A rád ľuďom poradí, ako na to.

1. Verte si!

Vždy sa okolo nás nájdu ľudia, ktorí by nám ochotne poradili, ako máme žiť svoj život. Ale málokto nás pozná tak dôverne, aby mal o ňom realistickú predstavu.

Nemusíte sa rútiť do vzťahu, pokiaľ nechcete. Nemusíte sa hnať za kariérou niekde v kancelárii, keď radšej pracujete manuálne. Nemusíte túžiť po deťoch.

Podľa Arnolda je dôležité pozrieť sa hlboko do svojho vnútra a úprimne si odpovedať na otázku: Kto naozaj chcem byť? Nie čím chcem byť, ale KTO.

Zistite, čo vás robí šťastnými, bez ohľadu na to, aké šialené sa to zdá ostatným ľuďom. Rozhodnite sa a dôverujte si.

Arnold Schwarzenegger

2. Porušujte pravidlá

Nejde o porušovanie zákonov, ale o narúšanie predstáv a obrazov, ktoré o nás majú iní ľudia. Je nemožné byť originálnym človekom, keď sa správame presne podľa pravidiel a očakávaní iných.

Musíte myslieť nekonvenčne, nebáť sa prísť s novým prístupom k veciam a robiť to, čo ešte nikto neskúšal. Zmyslom života na tejto zemi predsa nemôže byť iba správať sa poslušne a byť obľúbený medzi ľuďmi.

3. Nebojte sa zlyhať

V tomto bode s Arnoldom súhlasí mnoho slávnych osobností, psychológov aj koučov. Zlyhania, prešľapy a omyly nás dokážu naučiť oveľa viac, ako učebnice.

Znova sa pustiť do práce, do vzťahu alebo do budovania svojho ja vyžaduje veľa sily. Nebojte sa začínať, rátajte s prehrou a sklamaním. Nemôžete byť paralyzovaní strachom z neúspechu a prešľapovať na mieste.

Verte si, tlačte na seba, dôverujte svojim snom, robte to, čo pokladáte za správne a úspech sa dostaví. Trápi vás, že po ceste k nemu párkrát zlyháte? V cieli to bude každému jedno!

Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger (Flickr)

4. Nepočúvajte tých, ktorí hovoria, že sa to nedá

Koľkokrát ste už vo vašom okolí počuli, že niečo nemôžete, neviete, nedokážete… To, že to niekto iný vzdal a neuspel, neznamená, že vy to nedokážete.

Ak vám niekto bude hovoriť, že to nedokážete, ukazuje vám tým svoj limit, nie váš. Vy to môžete brať ako palivo a povedať: “Že nie? Tak sa pozeraj!”

5. Snažte sa zo všetkých síl

Táto rada od Arnolda je celkom jasná. Všetko je možné, ak do toho dáme 100%. Nechcete predsa zlyhať iba preto, že ste sa dostatočne nesnažili.

Keď ste na večierku, užívate si jeden pohárik za druhým, polihujete pred telkou alebo sledujete na sociálnych sieťach životy ostatných ľudí, niekto tam vonku po celý ten čas tvrdo pracuje. Niekto práve vyhráva, niekto sa vzdeláva a niekto cvičí. Myslite na to.

Keď chcete vyhrať, posunúť sa ďalej, musíte veľmi tvrdo pracovať. Neexistujú skratky. Nezabudnite – keď sa chcete vyšplhať po rebríku úspechu, nedokážete to s rukami vo vreckách.

Arnold Schwarzenegger
A. Schwarzenegger / Wikimedia / Foto: Governo do Estado de São Paulo

6. Myslite aj na ostatných

Počas celej cesty za úspechom oslavujme dosiahnuté míľniky aj tým, že budeme myslieť na ostatných. Štedrosť a dobrovoľníctvo pozdvihujú celú komunitu, v ktorej žijeme.

Nejde iba o našu rodinu, ale aj o našu krajinu a Zem. Neváhajme sa o svoj úspech podeliť a využiť energiu, ktorú nám prinesie, na dobré veci.

Komentáre