9 multimilionárov, ktorí prišli o všetko a následne zarobili ešte viac

James Altucher
James Altucher / Wikimedia

To, že raz dosiahnete status milionára a na účte vám bude svietiť 7-ciferná suma, ešte neznamená, že budete bohatým navždy. Ani najbohatší a najúspešnejší ľudia nie sú imúnni voči zlyhaniam a strate majetku.

Je veľa dôvodov, kvôli ktorým môžu inovátori a podnikatelia stratiť všetko, čo dlhé roky budovali. Hlavná otázka ale znie: „Čo urobíte, ak podobná situácia zasiahne vás?“

V tomto článku sa môžete zoznámiť s 9 multimilionármi, ktorí prišli o všetko, ale nevzdali sa. Bojovali ďalej a kúsok po kúsku sa vrátili tam, odkiaľ spadli. A dokonca pokračovali ešte vyššie. Prečítajte si ich príbehy a poučte sa z nich.

James Altucher

V 90. rokoch, keď sa začal rozmáhať internet, založil James Altucher web-designovú spoločnosť Reset Inc. a predal ju za 10 miliónov dolárov. Potom ale nasledovalo niekoľko zlých investícií a Altucher prišiel o všetko. Ako sám povedal, každé rozhodnutie, ktoré v tom čase urobil, bolo hlúpe. Na účte mu ostalo 143 dolárov a začal uvažovať o samovražde.

Po istom čase dospel k názoru, že musí od základov prehodnotiť svoje podnikanie a život. Prestal posudzovať hodnotu svojej osoby podľa hodnoty svojho majetku. Zužitkoval skúsenosti, ktoré počas rokov nazbieral, oprášil sa a začal odznova.

Začal blogovať o tom, čím si v živote prešiel a ukázalo sa, že ľudia sa o jeho príbeh zaujímajú. Dnes má napísaných cez 20 kníh, pracuje na svojom blogu a tvorí podcasty na rôzne témy o biznise aj živote.

Martha Stewart

Martha Stewart
Martha Stewart (Flickr)

Martha Stewart bola niekoľko desaťročí známa vďaka svojej značke v oblasti jednoduchých a elegantných domácich dekorácií. Jej magazín Martha Stewart Living mal na vrchole slávy náklad 2 milióny výtlačkov. Potom prišli komplikácie vo forme obvinenia z nelegálneho obchodovania s využitím dôverných informácií, čo vyústilo do trestu vo forme 5 mesiacov vo väzení, pokuty vo výške $195 000 a povinnosti odstúpiť od svojej spoločnosti na 5 rokov.

Keď sa vrátila z väzenia, ukázala svetu veľký medializovaný návrat. Začala sa objavovať v televízii aj po boku celebrít ako napríklad Snoop Dogg. Dnes sa hodnota jej majetku odhaduje na približne 300 miliónov dolárov.

Larry King

Larry King bol slávny americký moderátor, ktorý zomrel tento rok v januári. Odhaduje sa, že hodnota jeho majetku predstavovala 50 miliónov dolárov.

Boli však aj časy, kedy sa táto celebrita nemala tak dobre. V roku 1971 bol King zatknutý za to, že údajne ukradol 5000 dolárov svojmu obchodnému partnerovi. V tom čase pracoval na troch pozíciách DJ, moderátor talk show a redaktor v časopise. Pokutu nakoniec nedostal, ale bol prepustený zo všetkých troch prác.

Po škandále sa mu nedarilo zamestnať a dlhy sa zvyšovali. V jednom momente dosiahli hodnotu až 352 tisíc dolárov, čo ho doviedlo k bankrotu. Nevzdával sa a jeho výstup nahor prišiel vo forme show Larry King Live na CNN. Tá mu priniesla ročný príjem 200-tisíc dolárov a v roku 2010 po prechode k Ora TV svoju show premenoval na Larry King Now.

Dorothy Hamill

Slávu Dorothy Hamill odštartovala výhra zlatej medaily v krasokorčuľovaní na Olympijských hrách v roku 1976. Svoj športový úspech dokázala premeniť na milióny dolárov tým, že účinkovala v mnohých ľadových predstaveniach. Okrem toho sa stala tvárou rôznych reklamných kampaní na produkty od áut cez kávu až po šampóny.

Osudnými sa jej ale stali šperky, na ktoré míňala toľko, že sa dostala do veľkých dlhov. V roku 1996 sa situácia vyhrotila až natoľko, že musela vyhlásiť osobný bankrot. Dokázala sa ale vzchopiť, napísala knihu, dostala sa do televízie a začala opäť zarábať. Dnes sa hodnota jej majetku odhaduje na $5 miliónov.

Bill Bartmann

Bill Bartmann založil spoločnosť, ktorej hodnota v 90. rokoch narástla na niekoľko miliárd dolárov. Bol veľmi úspešný, ale len dovtedy, kým jedného z jeho kolegov neusvedčili z podvodov v účtovníctve. Bartman, v tom čase jeden z najbohatších ľudí v Amerike, bol donútený vyhlásiť bankrot.

Bartmann sa ale nevzdal a opäť dosiahol úspech tým, že o svojom príbehu napísal knihy. Stali sa z nich bestsellery. Tento prvý krok využil ako možnosť na odraz a založil si druhú spoločnosť s rovnakým zameraním ako predtým – vymáhanie dlhov. Táto nová spoločnosť mu zabezpečila príjem zhruba 10 miliónov dolárov za rok.

George Foreman

George Foreman
George Foreman / Flickr

Aj bývalý šampión v boxe by dokázal rozprávať o tom, aké to je, keď vás život zrazí na kolená. Na Olympiáde v roku 1968 vyhral zlatú medailu v ťažkej váhe. Neskôr sa stal profesionálnym boxerom a získal svetový titul v rovnakej kategórii.

Keď skončil s boxom, absentujúci príjem ho nakoniec doviedol až k bankrotu. Rozhodol sa preto vrátiť späť k boxu, aby znovu získal finančnú stabilitu. Jeho návrat bol taký úspešný, že sa nakoniec stal najstarším šampiónom v ťažkej váhe.

Walt Disney

Jednoduché to nemal ani Walt Disney. Síce jeho prvé štúdio istý čas fungovalo, avšak nakoniec sa kvôli nezáujmu o prvé filmy dostavili finančné problémy. Nedokázal platiť svojim zamestnancom a musel vyhlásiť bankrot.

Vďaka jeho vášni pre tvorbu filmov a s finančnou podporou rodiny si založil vlastné štúdio Disney Brothers Cartoon. K bankrotu sa priblížil znovu počas produkcie filmu Snehulienka a 7 trpaslíkov. Tentokrát ho zachránila pôžička z banky a dnes už všetci vieme, kam až to Disney dotiahol.

Robert Stiller

Zakladateľ spoločnosti Keurig Green Mountain sa stal úspešným vďaka predaju kávy v jednorazových pohárikoch. Prijal však niekoľko nevýhodných podnikateľských rozhodnutí a hodnota jeho spoločnosti začala klesať. V priebehu roka sa hodnota jednej akcie prepadla zo $100 na $17,11.

Avšak vďaka poctivej práci na podnikateľskej stratégii sa spoločnosť zotavila. Vďaka tomu, že stále ostal vlastníkom podielu v hodnote 8,3 miliónov dolárov sa z neho po krátkom čase stal miliardár.

Maggie Magerko

Maggie Magerko zdedila majetok po svojom otcovi, ktorý založil spoločnosť 84 Lumber. Avšak kvôli zlým rozhodnutiam a kríze na trhu s nehnuteľnosťami začala firma s hodnotou 2 miliardy dolárov upadať. V roku 2009 tento reťazec so stavebným materiálom uzavrel až polovicu zo svojich 500 obchodov.

Magerko do záchrany rodinného podniku dala všetko, dokonca aj svoje šperky. Jej snaha bola úspešná a dnes drží majetok v odhadovanej hodnote približne 1,3 miliardy dolárov.

Spracované podľa informácií entrepreneur.com

Komentáre