Zoznámte sa: Toto sú najbohatší ľudia sveta v roku 2021

Rebríček najbohatších ľudí sveta sa v priebehu rokov neustále mení. Niektorí miliardári majú lepší rok než ostatní a rast akcií ich firiem posúva ich meno v rebríčku vyššie a vyššie. Platí to však aj opačne a pokiaľ sa akciám ich holdingov nedarí, negatívne sa to odráža na ich celkovom imaní.

Potom tu máme dedičov, dedičky či rozvody (viď aktuálny rozvod Gatesových), z ktorých vznikajú noví dolároví miliardári. Tak to bolo aj v prípade rozvodu najbohatšieho muža sveta Jeffa Bezosa a Mackenzie Bezosovej, z ktorej sa po rozvode stala tretia najbohatšia žena sveta.

Ako vyzerá aktuálny rebríček najbohatších v roku 2021? Poďme sa spoločne pozrieť. Vychádzali sme z aktuálnych údajov miliardárskeho rebríčka Bloomberg Billionaire index.

Tu je 20 najbohatších ľudí planéty:

20. Ma Huateng (60,7 mld. USD)

Ma Huateng (britannica.com)

S majetkom v odhadovanej hodnote 60,7 miliardy dolárov sa na 20. priečke najbohatších ľudí sveta nachádza čínsky obchodný magnát Ma Huateng. Ide o zakladateľa a zároveň výkonného riaditeľa technologickej spoločnosti Tencent

Dnes 49-ročný Huateng vyštudoval informatiku na univerzite v Shenzene a v roku 1998 spolu s ďalšími štyrmi spoluzakladateľmi vytvoril firmu Tencent. Pod tento holding dnes patria sociálne siete Tencent QQ, WeeChat, taktiež streamovacia služba Tencent Video. Okrem toho vlastní podiely v Snapchate, TikToku a rôznych videoherných štúdiách.

19. Alice Walton (62,3 mld. USD)

Alice Waltonová je americkou dedičkou. Jej otcom bol Sam Walton, zakladateľ najväčšieho maloobchodného reťazca Walmart. Kým jej bratia Rob a Jim pracovali pre rodinnú firmu, ona sa zamerala na kurátorstvo umenia.

18. Jim Walton (62,9 mld. USD)

Jim Walton (Wikimedia)

Ďalším dedičom po Samovi Waltonovi je jeho najmladší syn Jim Walton. Jim je tiež predsedom rodinnej banky Arvest Bank, ktorá sa môže pochváliť aktívami viac ako 20 miliárd USD.

17. Rob Walton (62,9 mld. USD)

Na priečke číslo 17 je najstarší syn S. Waltona, Samuel Robson „Rob“ Walton. Rob do spoločnosti Walmart nastúpil v roku 1969, kde pôsobil na rôznych pozíciách vrátane vyššieho viceprezidenta, podnikového tajomníka, generálneho advokáta a podpredsedu. V rokoch 1992 až 2015 zastával post predsedu Walmartu.

16. Julia Koch a rodina (63,7 mld. USD)

Julia Koch je dedičkou po manželovi Davidovi Kochovi, ktorý ako 79-ročný zomrel v roku 2019.

Koch bol americký podnikateľ, spoluvlastník rodinnej firmy Koch Industries. Po jeho smrti Julia a jej tri deti zdedili 42%-ný podiel vo firme.

15. Charles Koch (63,7 mld. USD)

Charles Koch

S majetkom v odhadovanej hodnote 63,7 mld. USD je na 15. priečke v rebríčku najbohatších Charles Koch, brat vyššie spomínaného Davida Kocha. Bratia podnik zdedili po svojom otcovi F. C. Kochovi a následne firmu rozšírili.

Kým zosnulý brat David pôsobil ako výkonný viceprezident, Charles je predsedom a výkonným riaditeľom Koch Industries.

14. Zhong Shanshan (66 mld. USD)

Zhong Shanshan (brandinginasia.com)

66-ročný Zhong Shanshan je čínsky podnikateľ, zakladateľ a predseda spoločnosti Nongfu Spring. Okrem toho je väčšinovým vlastníkom v spoločnosti Wantai Biological Pharmacy Enterprise.

V živote to nemal jednoduché. V priebehu čínskej kultúrnej revolúcie bol vyhodený zo základnej školy a predtým, než začal podnikať, pracoval ako robotník na stavbe či ako predajca balených vôd.

13. Mukesh Ambani (73,2 mld. USD)

Mukesh Ambani (Flickr)

Na priečke č. 13 je najbohatší Ind Mukesh Ambani, ktorý stojí na čele ropného a plynárenského obra Reliance Industries.

Túto spoločnosť založil v roku 1966 jeho otec Dhirubhai. Keď v roku 2002 zomrel, rodinné impérium si rozdelili bratia Mukesh a Anil.

12. Amancio Ortega (77,5 mld. USD)

Španielsky miliardár Amancio Ortega
Amancio Ortega

Španiel Amacio Ortega je zakladateľom holdingovej spoločnosti Inditex, pod ktorú patria svetoznáme značky ako ZARA, Pull and Bear, Bershka či Stradivarius.

Narodil sa do skromných pomerov a už ako 13-ročný bol nútený odísť zo školy a pracovať. O jeho príbehu sme písali v tomto článku.

11. Françoise Bettencourt Meyers (82,8 mld. USD)

Françoise Bettencourt Meyers (Reuters)

Francúzska dedička, vnučka zakladateľa spoločnosti L’Oréal, ktorá je dnes najbohatšou ženou sveta.

Bettencourt Meyers napísala tri knihy a vedie rodinnú filantropickú organizáciu, ktorá podporuje francúzskych umelcov a vedcov. Bettencourt Meyers disponuje majetkom vo výške takmer 82 miliárd USD.

10. Steve Ballmer (89,2 mld. USD)

Steve Ballmer (Flickr)

Prvú desiatku najbohatších ľudí sveta otvára Steve Ballmer, americký manažér, ktorý bol v rokoch 2000 – 2014 výkonným riaditeľom softvérového obra Microsoft.

V roku 2018 investoval 59 miliónov do spoločnosti Social Solutions, ktorá vyvíja softvér pre vládne agentúry a neziskové organizácie. Ballmer tiež vlastní basketbalový klub Los Angeles Clippers.

9. Larry Ellison (92,8 mld. USD)

Larry Ellison

Priečku č. 9 obsadzuje Larry Ellison, americký podnikateľ, investor a spoluzakladateľ softvérovej spoločnosti Oracle. V Oracle do roku 2014 pôsobil ako výkonný riaditeľ.

Dnes je Ellison súčasťou správnej rady Tesla. Vlastní tiež havajský ostrov Lanai, ktorý má približne 3000 obyvateľov.

8. Sergey Brin (102 mld. USD)

Sergey Brin (Flickr)

Sergey Brin spolu s Larry Pageom v roku 1998 založili spoločnosť Google. Spoločnosť v roku 2004 vstúpila na burzu a dnes patrí k technologickým gigantom. V roku 2015 bol názov spoločnosti zmenený na Alphabet.

7. Larry Page (106 mld. USD)

Larry Page (YouTube)

Ako sme už písali vyššie, Larry Page a Sergey Brin založili Google. Page už ako 12-ročný hovoril o tom, že raz založí vlastnú firmu zameranú na výpočtovú techniku.

Za úspechom vyhľadávača Google stojí algoritmus “PageRank”, ktorý do vyhľadávania informácií na internete vniesol úplne iný rozmer.

6. Warren Buffett (107 mld. USD)

Warren Buffett (Flickr)

Na šiestej priečke je najbohatší investor prezývaný aj „Veštec z Omahy“. 90-ročný Warren Buffett je vlastníkom a výkonným riaditeľom holdingu Berkshire Hathaway, ktorý drží podiely v rôznych veľkých korporáciách ako Coca-Cola, Apple či Bank of America.

5. Mark Zuckerberg (118 mld. USD)

Mark Zuckerberg (Wikimedia)

Má iba 36 rokov, no už drží majetok v odhadovanej hodnote 118 miliárd dolárov. Hovoríme o zakladateľovi najväčšej sociálnej siete sveta Facebook, ktorý v rebríčku najbohatších ľudí sveta obsadzuje piatu priečku.

Zuckerberg Facebook založil ako 19-ročný študent Harvardu a miliardárom sa stal už ako 23-ročný.

4. Bill Gates (144 mld. USD)

Bill Gates
Bill Gates (Foto: Flickr)

Zakladateľ Microsoftu Bill Gates sa už viac ako desaťročie umiestňuje na špici rebríčka najbohatších, no dnes už vieme, že po avizovanom rozvode a delení majetku v miliardárskom rebríčku skĺzne na nižšie priečky.

Gates je spoluzakladateľom softvérovej spoločnosti Microsoft Corporation a do roku 2014 bol aj jej najväčším individuálnym akcionárom.

Gates a jeho manželka Melinda Gatesová založili nadáciu, ktorá je najväčšou súkromnou charitatívnou organizáciou na svete.

3. Bernard Arnault (153 mld. USD)

Bernard Aurnalt (Reuters)

Arnault stojí na čele francúzskeho koncernu LVMH, pod ktorý spadajú luxusné značky ako Louis Vuitton, Christian Dior, Moët Hennessy,Givenchy, Sephora a ďalšie.

V roku 2019 holding LVMH kúpil americké klenotníctvo Tifanny & Co za neuveriteľných 16,2 mld. USD a za 3,2 mld. USD prevzal skupinu Belmond.

LVMH je najväčšou spoločnosťou v oblasti luxusného tovaru na svete.

2. Elon Musk (184 mld. USD)

Elon Musk (ted.com)

Elon Musk je americký podnikateľ, inžinier a vizionár. Je generálnym riaditeľom a zároveň najväčším akcionárom automobilky Tesla. Okrem toho vlastní vesmírnu spoločnosť SpaceX.

Musk sa narodil v Pretórii v Juhoafrickej republike. V roku 1999 založil online banku X.com, z ktorej sa neskôr stal PayPal. Ten bol predaný spoločnosti eBay za 1,5 mld. dolárov.

1. Jeff Bezos (191 mld. USD)

Jeff Bezos
Jeff Bezos (Flickr)

Najbohatším človekom na svete je zakladateľ Amazonu Jeff Bezos, ktorý drží majetok vo výške 191 miliárd USD. Je to priam neuveriteľné: Amazon začínal v roku 1994 v Bezosovej garáži ako malý e-shop s knihami a dnes je z neho najväčší online obchod na svete. Klobúk dole!

Bezos vlastní aj The Washington Post a taktiež firmu Blue Origin, ktorá poskytuje lety do vesmíru.

Komentáre