Zoznámte sa: Toto sú najbohatší ľudia sveta v roku 2022

najbohatší ľudia na svete

Rebríček najbohatších ľudí sveta sa v priebehu rokov neustále mení. Niektorí miliardári majú lepší rok než ostatní a rast akcií ich firiem posúva ich meno v rebríčku vyššie a vyššie. Platí to však aj opačne a pokiaľ sa akciám ich holdingov nedarí (viď nedávny prepad akcií Zuckerbergovej spoločnosti Meta), negatívne sa to odráža na ich celkovom imaní.

Potom tu máme dedičov, dedičky či rozvody (viď napr. rozvod Gatesových), z ktorých vznikajú noví dolároví miliardári. Tak to bolo aj v prípade rozvodu miliardára Jeffa Bezosa a Mackenzie Bezosovej, z ktorej sa po rozvode stala jedna z najbohatších žien.

Ako vyzerá rebríček najbohatších ľudí sveta v roku 2022? Poďme sa naň spoločne pozrieť. Vychádzali sme z aktuálnych údajov miliardárskeho rebríčka Bloomberg Billionaires index (jún 2022).

Zoznámte sa: toto sú najbohatší ľudia planéty:

20. Alice Walton (57,4 mld. USD)

Alice Waltonová je americkou dedičkou. Jej otcom bol Sam Walton, zakladateľ najväčšieho maloobchodného reťazca Walmart. Kým jej bratia Rob a Jim pracovali pre rodinnú firmu, ona sa zamerala na kurátorstvo umenia.

19. Julia Koch a rodina (57,7 mld. USD)

Julia Koch je dedičkou po manželovi Davidovi Kochovi, ktorý ako 79-ročný zomrel v roku 2019. Koch bol americký podnikateľ, spoluvlastník rodinnej firmy Koch Industries. Po jeho smrti Julia a jej tri deti zdedili 42%-ný podiel vo firme.

18. Charles Koch (57,7 mld. USD)

Charles Koch
Charles Koch

S majetkom v odhadovanej hodnote 57,7 mld. USD sa na 18. priečke v rebríčku najbohatších ľudí sveta nachádza Charles Koch, brat vyššie spomínaného Davida Kocha. Bratia podnik zdedili po svojom otcovi F. C. Kochovi a následne firmu rozšírili.

Kým zosnulý brat David pôsobil ako výkonný viceprezident, Charles je predsedom a výkonným riaditeľom Koch Industries.

17. Rob Walton (59,2 mld. USD)

Na priečke číslo 17 je najstarší syn S. Waltona, Samuel Robson „Rob“ Walton. Rob do spoločnosti Walmart nastúpil v roku 1969, kde pôsobil na rôznych pozíciách vrátane vyššieho viceprezidenta, podnikového tajomníka, generálneho advokáta a podpredsedu. V rokoch 1992 až 2015 zastával post predsedu Walmartu.

16. Jim Walton (59,7 mld. USD)

Miliardár Jim Walton
Jim Walton (Wikimedia)

Ďalším dedičom po Samovi Waltonovi je jeho najmladší syn Jim Walton. Jim je tiež predsedom rodinnej banky Arvest Bank, ktorá sa môže pochváliť aktívami viac ako 18 miliárd USD.

15. Zhong Shanshan (66,4 mld. USD)

čínsky podnikateľ Zhong Shanshan
Zhong Shanshan (brandinginasia.com)

67-ročný Zhong Shanshan je čínsky podnikateľ, zakladateľ a predseda spoločnosti Nongfu Spring. Okrem toho je väčšinovým vlastníkom v spoločnosti Wantai Biological Pharmacy Enterprise.

V živote to nemal jednoduché. V priebehu čínskej kultúrnej revolúcie bol vyhodený zo základnej školy a predtým, než začal podnikať, pracoval ako robotník na stavbe či ako predajca balených vôd.

14. Françoise Bettencourt Meyers (69 mld. USD)

Francúzska dedička, vnučka zakladateľa spoločnosti L’Oréal, ktorá je dnes najbohatšou ženou sveta. Bettencourt Meyers napísala tri knihy a vedie rodinnú filantropickú organizáciu, ktorá podporuje francúzskych umelcov a vedcov. Bettencourt Meyers disponuje majetkom vo výške 69 miliárd USD.

13. Mark Zuckerberg (69,8 mld. USD)

zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg (Wikimedia)

Na tohtoročný február nebude Mark Zuckerberg spomínať najlepšie. Začiatkom februára sa akcie jeho spoločnosti Meta (predtým Facebook) prepadli o desiatky percent, v dôsledku čoho sa hodnota majetku Marka Zuckerberga znížila o viac ako 30 miliárd dolárov. A stačil na to jeden jediný deň.

Zuckerberg je zakladateľom známej sociálnej siete Facebook, ktorú založil ako 19-ročný študent Harvardu. Miliardárom sa stal už ako 23-ročný.

12. Carlos Slim Helú (79,2 mld. USD)

Najbohatší Mexičan, kedysi aj najbohatší človek planéty. Prostredníctvom svojho konglomerátu Grupo Carso vlastní podiely v mnohých mexických firmách. Pôsobí v segmente telekomunikácií, poisťovníctva, stavebníctva, energetiky, maloobchodu aj financií.

11. Larry Ellison (89,3 mld. USD)

Miliardár Larry Ellison
Miliardár Larry Ellison (Foto: Flickr)

Priečku č. 11 obsadzuje Larry Ellison, americký podnikateľ, investor a spoluzakladateľ americkej softvérovej spoločnosti Oracle. V Oracle do roku 2014 pôsobil ako generálny riaditeľ. Dnes je Ellison súčasťou správnej rady Tesla. Vlastní tiež havajský ostrov Lanai, ktorý má približne 3000 obyvateľov.

10. Guatam Adani (95,7 mld. USD)

Prvú desiatku najbohatších ľudí sveta otvára indický priemyselník a filantrop Guatam Adani. Je zakladateľom a predsedom nadnárodného konglomerátu Adani Group, medzi ktorého aktivity patrí správa prístavov, produkcia obnoviteľnej energie či prevádzkovanie letísk.

9. Mukesh Ambani (96,1 mld. USD)

indický miliardár Mukesh Ambani
Mukesh Ambani (Flickr)

Na priečke č. 9 je najbohatší Ind Mukesh Ambani, ktorý stojí na čele ropného a plynárenského obra Reliance Industries. Túto spoločnosť založil v roku 1966 jeho otec Dhirubhai. Keď v roku 2002 zomrel, rodinné impérium si rozdelili bratia Mukesh a Anil.

8. Steve Ballmer (96,1 mld. USD)

miliardár Steve Ballmer
Steve Ballmer (Flickr)

Steve Ballmer je americký manažér, ktorý bol v rokoch 2000 – 2014 výkonným riaditeľom softvérového obra Microsoft.

V roku 2018 investoval 59 miliónov do spoločnosti Social Solutions, ktorá vyvíja softvér pre vládne agentúry a neziskové organizácie. Ballmer tiež vlastní basketbalový klub Los Angeles Clippers.

7. Sergey Brin (99,2 mld. USD)

Sergey Brin
Sergey Brin (Flickr)

Sergey Brin spolu s Larry Pageom v roku 1998 založili spoločnosť Google. Spoločnosť v roku 2004 vstúpila na burzu a dnes patrí k technologickým gigantom. V roku 2015 bol názov spoločnosti zmenený na Alphabet.

6. Larry Page (103 mld. USD)

Larry Page
Larry Page (YouTube)

Ako sme už písali vyššie, Larry Page a Sergey Brin založili Google. Page už ako 12-ročný hovoril o tom, že raz založí vlastnú firmu zameranú na výpočtovú techniku.

Za úspechom vyhľadávača Google stojí algoritmus “PageRank”, ktorý do vyhľadávania informácií na internete vniesol úplne iný rozmer.

5. Warren Buffett (113 mld. USD)

americký miliardár a investor Warren Buffett
Warren Buffett (Flickr)

Na piatej priečke je najbohatší investor sveta prezývaný aj „Veštec z Omahy“. 91-ročný Warren Buffett je vlastníkom a výkonným riaditeľom holdingu Berkshire Hathaway, ktorý drží podiely v rôznych veľkých korporáciách ako Coca-Cola, Apple či Bank of America.

4. Bill Gates (122 mld. USD)

Bill Gates
Bill Gates (Foto: Flickr)

Zakladateľ Microsoftu Bill Gates sa už viac ako desaťročie umiestňuje na špici rebríčka najbohatších ľudí sveta. Gates je spoluzakladateľom softvérovej spoločnosti Microsoft Corporation a do roku 2014 bol aj jej najväčším individuálnym akcionárom.

Gates a jeho exmanželka Melinda Gatesová založili nadáciu, ktorá je najväčšou súkromnou charitatívnou organizáciou na svete.

3. Bernard Arnault (135 mld. USD)

Arnault stojí na čele francúzskeho koncernu LVMH, pod ktorý spadajú luxusné značky ako Louis Vuitton, Christian Dior, Moët Hennessy, Givenchy, Sephora a ďalšie.

V roku 2019 holding LVMH kúpil americké klenotníctvo Tifanny & Co za neuveriteľných 16,2 mld. USD a za 3,2 mld. USD prevzal skupinu Belmond. LVMH je najväčšou spoločnosťou v oblasti luxusného tovaru na svete.

2. Jeff Bezos (146 mld. USD)

Jeff Bezos
Jeff Bezos (Flickr)

Druhým najbohatším človekom na svete je zakladateľ Amazonu Jeff Bezos, ktorý drží majetok vo výške 146 miliárd USD. Je to priam neuveriteľné: Amazon začínal v roku 1994 v Bezosovej garáži ako malý e-shop s knihami a dnes je z neho najväčší online obchod na svete. Klobúk dole!

Bezos vlastní aj The Washington Post a taktiež firmu Blue Origin, ktorá poskytuje lety do vesmíru.

1. Elon Musk (219 mld. USD)

najbohatší človek sveta Elon Musk
Elon Musk (ted.com)

Najbohatším človekom sveta je v súčasnosti americký podnikateľ, inžinier a vizionár Elon Musk, ktorý je generálnym riaditeľom a zároveň najväčším akcionárom automobilky Tesla. Okrem toho vlastní vesmírnu spoločnosť SpaceX.

Musk sa narodil v Pretórii v Juhoafrickej republike. V roku 1999 založil online banku X.com, z ktorej sa neskôr stal PayPal. Ten bol predaný spoločnosti eBay za 1,5 mld. dolárov.

Komentáre