Antická filozofia, podľa ktorej žijú aj miliardári Warren Buffett, Jeff Bezos a Mark Cuban

Jeff Bezos (Flickr)

Všetko to začalo v roku 304 p.n.l., keď sa Zenón, zakladateľ stoicizmu, plavil z mesta Pireas v Grécku. Je to časť Stredozemného mora, ktorá je známa nepokojným počasím. Jeho loď stroskotala a Zenón stratil všetko, čo na nej mal. Keď sa mu konečne podarilo doplaviť sa inou loďou do Atén, založil filozofiu, ktorá je známa ako stoicizmus.

Ako uvádza definícia stoicizmu, jadrom tejto filozofie je učenie o blaženosti, podľa ktorého sa človek môže stať šťastným iba tak, že bude žiť v súlade s prírodou alebo rozumom a cnostne, ovládne svoje vášne, túžby a afekty.

Jej princípy sa zachovali dodnes a mnohí bohatí a úspešní ľudia sa tejto filozofie držia. Ako raz povedal známy podnikateľ Tim Ferriss, stoicizmus je „jednoduchá a veľmi praktická zbierka pravidiel, vďaka ktorým dosiahnete lepšie výsledky s menším úsilím.“

Slávny americký investor a riaditeľ firmy Berkshire Hathaway, Warren Buffett, je známy svojou šetrnosťou. Za raňajky nikdy neplatí viac ako 3,17 dolára a stále žije v tom istom dome, ktorý si v roku 1958 kúpil za 31-tisíc dolárov.

Aj zakladateľ spoločnosti Ikea, Ingvar Kamprad, sa dvadsať rokov vozil na Volve 240 GL z roku 1993. Vzdal sa ho až potom, čo ho dcéra presvedčila, že jazda v ňom už nie je bezpečná. Mark Zuckerberg, ktorého meno si každý spojí so sociálnou sieťou Facebook, sa tiež vozí na úplne obyčajnom aute. Ako sám povedal, jeho Acura TSX je „bezpečná, pohodlná a nie vyzývavá.“

Ingvar Kamprad, zakladateľ IKEA

Namiesto toho, aby títo miliardári míňali peniaze na drahé autá, oblečenie a domy, radšej sa sústredia na dôležitejšie veci. Čo považujú za „dôležitejšie veci,“ sa dozviete ďalej v článku.

Žite čo najšetrnejšie

Lebron James vlastní majetok v odhadovanej hodnote 440 miliónov dolárov, no aj napriek tomu neplatí za drahé televízne programy, keď sa dá, využíva free WIFI a hudbu si púšťa cez služby, ktoré sú zdarma. Hráč NBA Trey Burke zarába milióny ročne, no mesačne vyžije z 5-tisíc dolárov.

Podobne ako Buffett, aj James a Burke si vybudovali šetrné návyky, ktoré im umožňujú sústrediť sa na dôležité veci v živote. Poskytuje im to možnosť ujasniť si, čo je pre nich naozaj prioritou. Pracujú na svojom šťastí bez ohľadu na to, aká suma im ročne pribudne na účet.

Čo je hlavnou výhodou tohto prístupu?

Aj keď sa dostanú do problémov a ich príjem klesne, radosť zo života im ostane, lebo pre nich nie je naviazaná na peniaze.

Aj zakladateľ najväčšieho online obchodu Amazon, Jeff Bezos, svoj život založil na šetrnosti. „Myslím si, že šetrnosť dodáva hybnosť inovácii, podobne ako aj obmedzenia,“ vysvetlil. Miliardár Mark Cuban sa na túto tému vyjadril nasledovne: „Čím viac sa stresujete nad účtami, tým zložitejšie je pre sústrediť sa na dôležité ciele. Čím skromnejšie dokážete žiť, tým viac možností sa vám otvorí.“

Jeff Bezos v začiatkoch podnikania

Zlyhanie je odrazovým mostíkom pre úspech

Veľká časť miliardárov sú pokorní ľudia, ktorí si uvedomujú, že skromnosť a neustála snaha vzdelávať sa sú jedny z hlavných faktorov úspechu.

Epiktétos bol nahnevaný na svojich študentov, ktorí sa síce chceli učiť, avšak tvárili sa, že všetko vedia. Tento jav môžete vidieť aj u mnohých dnešných podnikateľov. Miliardár a investor George Soros povedal: „Až keď si uvedomíme, že nedokonalé chápanie je pre ľudí prirodzené, uvidíme, že nie je hanba pomýliť sa, ale nesnažiť sa o nápravu svojich chýb.“

O tejto téme hovorí aj jeden z citátov Alberta Einsteina, ktorý znie: „Definícia šialenstva je robenie tej istej veci dokola s očakávaním iných výsledkov.“ Robiť stále to isté je jednoduché, ale nikam vás to neposunie. Skúšajte teda nové veci, ktoré možno skončia zlyhaním, ale určite vám prinesú cenné skúsenosti.

Vážte si svoj čas

Musíte nad svojim časom získať kontrolu. A ako povedal Buffett, to sa vám nepodarí, pokiaľ sa nenaučíte povedať „nie.“ Keď odmietnete nejakú ponuku, ktorá by pre vás bola iba stratou času, môžete tento čas využiť na zmysluplnú prácu.

Už grécki filozofi tvrdili, že síce si dokážeme dobre chrániť majetok, ale častokrát si nedokážeme ochrániť vlastný čas. „Majetok dokážete získať znovu – toho je vo svete veľa. Avšak čas už naspäť nezískate.“

Ak nabudúce nebudete vedieť, čo je z hľadiska kvality stráveného času správne, zamyslite sa nad tým rovnako ako zakladateľ spoločnosti Ikea: „Za 10 minút toho viete stihnúť naozaj veľa. Ale keď raz 10 minút prejde, už sa nevrátia. Rozdeľte svoj život na 10-minútové úseky a správajte sa tak, aby ste ich čo najmenej venovali zbytočným veciam.

Využívanie týchto troch princípov je jednoduché, ale do vášho života to môže priniesť veľké zmeny. Stoicizmus v dnešnej dobe pomáha vylepšiť zdravie, radosť, ale aj budovať bohatstvo.

Spracované podľa informácií entrepreneur.com

Komentáre