Ako sa zbaviť trémy? Vyskúšajte týchto 6 tipov

Máte strach z verejného prejavu? Počas života sa s týmto strachom stretne azda každý z nás. Výhodou je, že pokiaľ sa chystáte na verejný prejav, vaše obecenstvo sa už vopred zaujíma o tému, o ktorej chcete hovoriť. A to ostatné sa môžete naučiť. Tu je niekoľko tipov, ako prekonať trému a stať sa dobrým rečníkom.

Dôkladne sa pripravte

Príprava pomáha posilniť vašu sebadôveru a čím viac si veríte, tým menej priestoru ponecháte strachu. Môžete si natrénovať text, naplánovať pauzy, precvičiť si očný kontakt s publikom. Keď sa dobre pripravíte, opadne z vás nervozita a obavy, že sa môže niečo pokaziť. Môžete tiež osloviť rodinu alebo priateľov a predniesť prejav pred nimi. Zároveň ich požiadajte o spätnú väzbu, zapracujte tieto pripomienky a cvičte to dovtedy, pokým to nebude podľa vašich predstáv.

Sústreďte sa

Počas prejavu nemyslite na nič iné, ako na to, o čom hovoríte. Nepremýšľajte ani príliš dopredu. Ak o niečom hovoríte, no v hlave ste už o dve či tri myšlienky ďalej, môže sa stať, že vaše vety nebudú dávať zmysel. Vžite sa do kože svojho publika a zamyslite sa, čo by ste si chceli z vašej prezentácie odniesť. Vďaka tomu upriamite vašu pozornosť na to, o čom hovoríte.

Pozdravte svoje publikum

Jedným z najlepších spôsobov, ako si s vašim publikom vytvoriť vzťah, je pozdraviť ho. Napr. „Dobré ráno, vitajte všetci na mojej prednáške“. Neustále myslite na to, že vaše publikum chce, aby ste uspeli. Správajte sa k nim ako k vašim priateľom.

Dýchajte, dýchajte a ešte raz dýchajte

Počas prejavu zvoľte primerané tempo a nezabudnite na pravidelné dýchanie. Keď sme nervózni, zvyčane dýchame plytko, prípadne zadržiavame dych, čo ešte viac prehlbuje náš pocit úzkosti. Pokúste sa dýchať pomocou bránice, vďaka čomu dosiahnete zvučný hlas a tiež tým spomalíte tep, čo vás upokojí. Myslite na to, že nemusíte povedať všetko jedným dychom.

Preč s negatívnymi myšlienkami

Prestaňte si v mysli prehrávať film o tom, čo všetko môžete vo svojom prejave pokaziť. Namiesto toho myslite pozitívne a usmievajte sa. To pomôže uvoľniť nielen vás, ale aj vaše publikum. Napríklad športovci často využívajú pozitívnu vizualizáciu, takže si vopred predstavujú, že ich prejav dopadol úspešne a publikum bolo ohromené. Využiť môžete aj pozitívne afirmácie.

prejav pred ľudmi

Prirodzená mimika a gestikulácia

Počas prejavu nie je dôležité iba to, čo poviete a ako to poviete. Podstatná je aj samotná mimika a gestikulácia. Ak cítite, že sa potrebujete hýbať, pokojne tak urobte a ak máte na to priestor, môžete sa aj prejsť. Samozrejme, mal by to byť plynulý a primeraný pohyb. Je možné, že práve to vám pomôže, aby ste sa uvoľnili.

V tejto súvislosti je veľmi dôležitá aj celková reč vášho tela. Pri prejave stojte vzpriamene a vypnite hruď – práve tak budete pôsobiť sebavedomejšie aj v prípade, že pociťujete stres. Okrem toho to pôsobí aj profesionálnejšie.

Nezabúdajte – aj tí najlepší rečníci raz mali trému. Aj oni boli iba „amatérmi“, ktorí začínali. Avšak trénovali a zlepšovali sa, vďaka čomu sa stali majstrami pódií. Nezabúdajte: možno to prvýkrát nevyjde podľa vašich predstáv, ale každý ďalší raz už môže!

Komentáre