Ako získať sebavedomie a pripraviť sa na úspech v živote?

Získať sebavedomie a pripraviť sa na úspech v živote je pre mnohých ľudí veľkou výzvou. V tomto článku sa pozrieme na to, aký je rozdiel medzi sebavedomím a sebadôverou a uvedieme si niekoľko spôsobov, ako zvýšiť svoje sebavedomie. Hneď na úvod sa zamyslite nad týmito otázkami:

Žijete svoj život tak, aby ste sa zapáčili iným a neodlišovali sa?

Zostávate stále vo svojej komfortnej zóne? Bojíte sa zlyhania?

Bojíte sa urobiť chybu a ak ju náhodou urobíte, kamuflujete ju tak, aby sa na ňu neprišlo?

Máte potrebu byť neustále chválení za svoje úspechy, aby ste sa cítili naplnení?

Alebo sa vám jednoducho ťažko prijímajú komplimenty?

Ak ste odpovedali „ÁNO” na ktorúkoľvek z otázok vyššie, znamená to, že stále potrebujete popracovať na zvýšení svojho sebavedomia. Ako na to?

Rozdiel medzi sebavedomím a sebadôverou

Viacerí z nás si tieto pojmy zamieňajú a nevedia, aký je medzi nimi rozdiel. Aj keď sa zdajú podobné, existujú medzi nimi diametrálne odlišnosti.

Sebavedomie je o našej schopnosti veriť si. Je to tom, ako sa dokážeme vyrovnať s výzvami alebo zložitými situáciami. Sebavedomie je kognitívne a emočné hodnotenie nás samých.

Oba pojmy ale nejdú automaticky ruka v ruke. Niekto s prílišným sebavedomím môže mať neuveriteľne nízku sebadôveru. Typickým príkladom je herec, ktorý dokáže stáť na javisku pred tisíckami ľudí, ale po skončení predstavenia sám seba ničí alkoholom a drogami.

Skvelou vecou na posilňovaní sebavedomia je, že práca na ňom je oveľa jednoduchšia ako práca na sebadôvere. Ak zapracujete na zvýšení sebavedomia, dokážete lepšie riešiť aj problémy so sebadôverou.

Úroveň sebavedomia rozhoduje o vašom úspechu

Sebavedomie dokáže ovplyvniť náš výkon a vzťahy s ostatnými a je oveľa lepším indikátorom úspechu ako sebadôvera.

Vypovedá o tom, v čo veríme, že sa v nás skrýva. Naša viera ovplyvňuje vo veľkej miere to, čo si myslíme, že sme schopní dokázať. Inými slovami, nastavenie mysle je veľkou premennou v tom, koľko sebavedomia máme. 

Ak uveríme, že nie sme dosť dobrí v určitých situáciách, bude tomu zodpovedať aj náš výkon. Naša myseľ v tomto smere určuje rozdiel medzi dobrým výkonom a výkonom nižším, než sú naše aktuálne schopnosti. Strach je priamo úmerný úrovni sebavedomia, čo následne prechádza aj do ostatných oblastí nášho života.

Tipy, ako získať sebavedomie

Existuje viacero možností, ako môžeme zapracovať na zlepšení nášho sebavedomia. Ktoré sú tie najúčinnejšie spôsoby na použitie v bežnom živote?

1. Fake It ‘Til You Make It (Kamuflujte, až pokiaľ to nezvládnete!)

Ak máte nízke sebavedomie, potom rada „buď sám sebou“ môže byť kontraproduktívna. V tomto prípade vám dopomôže práve predstieranie sebavedomia. Skúste dávať pozor na to, ako sa chcete prezentovať voči ostatným, to vám dopomôže v tejto oblasti uspieť.

Niekedy je jednoduchšie zmeniť svoje chovanie zvonka – inými slovami, akonáhle si zvyknete správať sa sebavedomo, budete to považovať za prirodzené a čoskoro uvidíte pozitívne výsledky.

2. Každé jedno vaše gesto sa počíta

Reč tela veľa napovie o úrovni nášho sebavedomia. Ak máme nízke sebavedomie, bude to viditeľné aj v našom držaní tela. Ak stojíme vystretí a v pozícii sily (pomyslite si na Supermana), náš pohľad na sebavedomie sa zmení.

Vyskúšajte to počas dňa a sami uvidíte rozdiel. Hovorte pomalšie, doprajte si čas na premyslenie, čo chcete povedať – a vytvorte očný kontakt, ktorý vám dodá pocit sebavedomia.

3. Oblečte sa na úspech

Štúdie dokázali, že to, čo si obliekate, má nezanedbateľný vplyv na to, ako sa cítite a čo robíte. Ak si oblečiete niečo, v čom sa cítite pohodlne a vyzeráte v tom dobre, pomôže vám to zmeniť celkový postoj a pohľad na stresové situácie.

4. Zmeňte svoj mindset (nastavenie mysle)

Nastavenie mysle je extrémne dôležité. Sebavedomí ľudia sa sústreďujú viac na pozitívne myslenie a výsledky a držia sa ďalej od negativity.

Skúste zmeniť svoju perspektívu a spôsob myslenia – sústreďte sa na ciele a úspech, nie na prekážky, nedostatky či neúspech. Vedzte, že vás výsledok veľakrát prekvapí viac, než ste si mysleli.

5. Oslavujte aj malé víťazstvá

Ľudia s nízkym sebavedomím zvyknú vytvárať zbytočný tlak pri dosahovaní konkrétneho cieľa. Tajomstvom, ako zvýšiť svoje sebavedomie, je sústredenie sa na malé, čiastkové kroky. Zamerajte sa na menšie víťazstvá a oslavujte ich. Vďaka ním si uvedomíte, ako ďaleko ste sa už dostali. Stanete sa tak svojím vlastným motivátorom.

6. Sledujte, ako sa meníte v lepšie “JA”

Postupné zlepšenie a sledovanie pokroku vám pomôže inštinktívne budovať svoje sebavedomie a uvedomiť si, akými schopnosťami disponujete a na akej úrovni sa nachádzate. Taktiež tým upokojíte svoju myseľ a nedáte priestor strachu či zbytočným pochybnostiam.

Odporúčaný materiál na čítanie

Ak máte radi knihy, potom skúste pohľadať knihu “Jsi prostě borec: Přestaňte pochybovat, že jste skvělí, a začněte si úžasně žít”,  ktorú napísala Jen Sincero. Je to skvelá kniha, ktorá vám pomôže získať sebavedomie a zároveň odhaliť svoje slabé stránky. Prináša inšpiratívne príbehy a jednoduché cvičenia v humornej a odľahčenej forme. Pomôže vám identifikovať vzorce správania a negatívne pocity, ktoré vám bránia v dosiahnutí plného sebavedomia a toho, čo si skutočne zaslúžite!

Dobrou knihou, ktorá vám pomôže zapracovať na sebavedomí, je aj kniha od Paula McKenna s názvom Okamžité sebavedomie.

Nezabudnite, budovanie sebavedomia je skutočne kombinácia nastavenia mysle a zmeny zaužívaných vzorcov správania. Základom je uvedomiť si, že s nízkym sebavedomím sa dá bojovať.

„Nízke sebavedomie nie je dané na celý život. Sebavedomiu sa môžete naučiť, praktizovať ho a vylepšovať po celý život, podobne ako aj iné zručnosti. Akonáhle zapracujete na jeho zvýšení, všetko vo vašom živote sa zmení k lepšiemu.“ – Barrie Davenport

Čítaj tiež: Začni šetriť ako PÁN. Stačí aplikovať pravidlo 50/20/30

Komentáre