Nemáš peniaze na podnikanie? Tu je 5 možností

Možno si sa aj ty ocitol v situácii, že by si chcel rozbehnúť podnikanie, no chýba ti kapitál. Pokiaľ chceš zarobiť na internete, veľa vstupných investícií ti možno nevznikne, no pokiaľ by si otváral fyzickú prevádzku, napríklad takú reštauráciu, priprav sa na množstvo výdavkov: prenájom priestorov, vybavenie kuchyne, zamestnanci, prevádzkové náklady atď..

Rád by si začal, no brzdí ťa podstatná vec: nemáš peniaze na prvotnú investíciu. Ako si s touto situáciou poradiť? Tu je 5 možností:

Crowdfunding

Ide o kolektívne financovanie, či už podnikateľského nápadu, produktu či akejkoľvek inej myšlienky, ktorá osloví početné publikum a rozhodne sa na jej realizáciu prispieť.

Predstav si, že máš inovatívny nápad na produkt, ktorý by sa dal zrealizovať (vyrobiť) za 20-tisíc €. Využiješ niektorú z crowdfundigových platforiem (napr. Kickstarter, Indiegogo) a v sprievodnom videu ľuďom vysvetlíš, o aký produkt ide a prečo by ho mali podporiť.

Keď sa nápad zapáči 1000 ľuďom a každý prispeje sumou 20€, aby si ho zrealizoval, tvoj  vstupný kapitál je na svete. Veľakrát o tom, či bude kampaň úspešná alebo nie, nerozhoduje ani tak produkt alebo idea, ako príbeh kampane a jej prezentácia.

Možno si nevedel, že cez crowdfunding sa v roku 2008 financovala aj prezidentská kampaň Baracka Obamu, ktorý od svojich priaznivcov vyzbieral viac než 700 miliónov dolárov.

Nižšie ukážka kampane na platforme Kickstarter

Začni v malom a skromne

Pokiaľ nemáš dostatok kapitálu, jednou z možností je, že sa uskromníš. Namiesto kancelárie budeš pracovať z domu a časť úloh, ktoré by si outsorcoval (napríklad správa webstránky a sociálnych sietí), si spravíš vo vlastnej réžii. Buď pripravený na to, že budeš musieť poriadne zamakať, ale veď o tom je každé podnikanie.

Ak si zamestnaný, možno bude najlepší nápad, ak si zatiaľ udržíš súčasnú prácu a podnikanie začneš rozbiehať popri zamestnaní vo voľnom čase. Ponecháš si tak stabilný príjem a vytvoríš rezervy. Začni postupne a snaž sa vybudovať značku, ktorá bude mať pravidelných klientov. Prvé zárobky reinvestuj do firmy a uvidíš, ako tvoj biznis začne rásť.

Investori

Ďalšou z možností, ako prekonať nedostatok peňazí v začiatkoch podnikania, je pritiahnuť investora, ktorý ti pomôže s kapitálom, no za odmenu si vezme napr. 40% zo všetkých ziskov, ktoré založený podnik dosiahne.

Stretnúť sa môžeš s tzv. rizikovým venture kapitálom, ktorý poskytujú bohatí podnikatelia, prípadne špeciálne fondy s rizikovým kapitálom. Takýto investor ti ale neprispeje na otvorenie kaviarne na druhej strane mesta. Na to zabudni. Zaujímajú ich inovatívne nápady s veľkým rastovým potenciálom.

Rodina alebo priatelia

Niekedy môže byť potrebná pomoc bližšie, než sa zdá. Navyše, je dosť pravdepodobné, že ak ti  požičajú rodičia alebo súrodenci, nebudú od teba žiadať úrok a budú zhovievaví aj vtedy, keď budeš so splátkami mierne meškať. Pokiaľ ale biznis nevyjde, môže to výrazne naštrbiť rodinné vzťahy. S takouto pôžičkou preto narábaj opatrne a snaž sa ju čím skôr vrátiť.

Dotácie

Táto možnosť znie možno najlepšie, no pravdou je, že získať kapitál vo forme štátnej dotácie je veľmi náročné (niekedy takmer nemožné). Napríklad v minulom roku mohol živnostník využiť príspevok na podnikanie, avšak len vtedy, ak bol v čase žiadosti  evidovaný na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, ak bol vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace a živnosť bude vykonávať minimálne 3 roky.

Pamätaj, že každá dotácia má svoje podmienky, ktoré treba striktne dodržať. Navyše, veľakrát je vyžadované aj spolufinancovanie, takže budeš musieť siahnuť aj na svoje úspory.

Foto:unsplash.com

Komentáre