20 reálnych spôsobov, ako zarobiť na internete

Zapracuj na sebe s týmto balíkom e-bookov. Teraz za špeciálnu cenu!

Ak vás zaujíma, ako zarobiť na internete, potom je tento článok presne to, čo ste hľadali. Zarábať peniaze z pohodlia domova – pre väčšinu to už môže znieť ako otrepané klišé, no online podnikavci vedia, že to nie je nič nemožné. Internetový svet ponúka nejednu možnosť, ako zarobiť peniaze a pritom ani nevystrčiť nohu z bytu.

Viac než 5 miliárd ľudí využíva internet aktívne, čiže ide o obrovský trh. Toto všetko sú potenciálni klienti, ktorým vieš ponúknuť svoju e-knihu, pritiahnuť ich na svoj web, predať im svoj online kurz, ponúknuť im produkt cez svoj eshop alebo im prenajať voľnú izbu cez platformu Airbnb. Komu sa nelení a vie využiť príležitosť, dokáže si z tohto obrovského koláča ukrojiť niečo aj pre seba. V tomto prehľade vám predstavím 20 spôsobov, ako internet premeniť na zdroj príjmu.

Takže ako zarobiť na internete?

Založ si blog

Rád píšeš? Dávajú tvoje vety zmysel? Pokiaľ áno, založ si blog a zdieľaj svoje nadupané články s ostatnými. Môže to byť blog o varení, cestovaní, móde, marketingu či blog o káve. Hlavne píš o tom, čo ťa baví a v čom si doma. Len tak vydržíš prispievať pravidelne a vybuduješ si značku, ktorá priláka pravidelných čitateľov.

Z vlastných skúseností viem, že môže trvať dlhší čas, kým uvidíš prvé zárobky, takže ak začneš blogovať iba kvôli peniazom, pravdepodobne to po pár týždňoch zabalíš. Primárne sa zameraj na tvorbu jedinečného a kvalitného obsahu a tvor si okolo svojho blogu komunitu fanúšikov. K tomu môžeš využiť aj sociálne siete ako Facebok či Instagram. Aj cez tieto kanály vieš fanúšikov nasmerovať na svoje najnovšie články. A ako zmonetizovať získanú návštevnosť? Na svoj blog môžeš umiestniť reklamu, dohodnúť si banner s firmou, predávať sponzorované články s odkazmi (tzv. PR články) alebo propagovať produkty cez affiliate marketing (viac si o ňom povieme nižšie).

Založiť blog na vlastnej doméne je dnes mimoriadne jednoduché – stačí, ak si zakúpiš doménu, hosting a nainštaluješ si populárny publikačný systém WordPress (inštaláciu dnes ponúka aj priamo poskytovateľ webhostingu). Dnes existujú stovky grafických šablón a pluginov, prostredníctvom ktorých si svoj blog na WordPresse prispôsobiš tak, ako potrebuješ a to aj bez znalosti programovania.

Pozri tiež: Ako si vytvoriť webstránku

založenie vlastného blogu
Založenie vlastného blogu

Vytvor vlastný ebook (elektronická kniha)

Vďaka internetu dnes nepotrebuješ vydavateľa, ktorý ti vydá knihu a zabezpečí jej fyzickú distribúciu. Stačí, ak ju publikuješ v elektronickom formáte a začneš predávať cez internet, takže ti nevznikajú žiadne veľké náklady. Vďaka šikovným nástrojom, ktoré vedia spárovať platbu a odoslať tvoj e-book zákazníkovi hneď po zaplatení, vieš zautomatizovať celý predajný proces a zarábať na internete aj vtedy, keď si s rodinou na výlete.

Ja sám podnikám na internete už viac ako 8 rokov, preto som sa rozhodol, že všetky získané skúsenosti spíšem do komplexného návodu a zautomatizujem jeho predaj. Túto eknihu nájdeš tu: E-kniha Ako zarábať ONLINE

Vybuduj si pasívny príjem na internete. Spoznaj stratégie, ako zarobiť online + bonusy ZDARMA

Predávaj fotografie alebo grafiku

Zarábať na internete sa dá aj predajom fotografií, a to cez webstránky ako Dreamstime alebo Bigstockphoto. Ak je fotografovanie tvojím hobby, tak potom sa v tejto oblasti určite nájdeš. Za tvoju fotku dostaneš zaplatené vždy, keď si ju niekto cez fotobanku zakúpi. Ak si zdatnejší v grafických prácach a vieš priam čarovať s Photoshopom, môžeš cez internet predávať svoje grafické diela. Na to môžeš využiť stránky ako Dribble či 99designs.

práca s fotografiami
Peniaze si vieš zarobiť aj predajom fotografií

Predaj hudby

Nielen fotografie vieš predávať cez internet. Ak si doma v hudbe, môžeš ponúkať rôzne podmazy či zvukové efekty, ktoré ľudia využijú v YouTube videách alebo reklamných spotoch.

A kde svoje hudobné výtvory predať? Vyskúšať môžeš napríklad platformu Audiojungle.net, ktorá patrí pod populárne trhovisko Envato. Ďalším veľkým online trhoviskom, prostredníctvom ktorého môžeš predávať svoju hudbu online, je Pond5.com. Ako táto platforma uvádza, aktuálne ponúka 35%-ný podiel z licenčného poplatku za predaj hudby a zvukových efektov.

Staň sa influencerom (Instagram, Facebook)

Ak si niečím zaujímavý (veľakrát stačí, ak super vyzeráš :) ) a sleduje ťa množstvo ľudí na sociálnych sieťach ako Instagram, Facebook alebo TikTok, môžeš začať uvažovať o tom, ako túto popularitu speňažiť. Veľa firiem dnes oslovuje influencerov, aby vo svojich fotografiách a videách používali práve ich produkt. Cez influencera, ktorý pije práve sponzorovaný nápoj alebo šoféruje sponzorované auto, sa tento produkt rozšíri aj medzi jeho sledovateľov.

Ďaľším spôsobom, ako môže influencer zarobiť na internete, je predaj vlastných digitálnych produktov (e-kniha, online kurz..) alebo predaj fyzických produktov (napr. vlastná kozmetická značka, značka oblečenia a podobne).

Zarábanie cez instagram
Zarobiť na Internete môžeš aj ako influencer

Affiliate marketing

Získať províziu za sprostredkovanie produktov a služieb, presne o tom je affiliate marketing. Najlepšie si ho priblížime na príklade: ak máš blog o technológiách, môžeš spracovať porovnanie najnovších smartfónov a ku nim zároveň pridať affiliate link (partnerský odkaz) na e-shop, v ktorom si návštevník tvojho blogu vie tieto smartfóny zakúpiť. Keď sa čiateľ tvojho článku preklikne cez tvoj affiliate link na e-shop a uskutoční nákup, bude ti pripísaná vopred dohodnutá provízia (napr. 10% z ceny).

Na affiliate marketing nemusíš mať ani vlastnú webovú stránku, pretože produkty vieš propagovať aj cez PPC reklamu alebo stránky/skupiny na sociálnych sieťach. O tom, čo je to affiliate marketing a ako s ním začať, píše aj známy marketér Neil Patel.

Zarábaj cez YouTube

YouTube je čoraz populárnejší, pričom čas tu netrávi len mladá generácia, ale čoraz viac aj staršie ročníky. Nečudo, nájdete tu videá rôzneho druhu, od klipov obľúbených interpretov, zostrihy športových zápasov či dokumenty. Ľudia sú „leniví“ a radšej si pozrú video, akoby mali čítať dlhý článok. Využi to a začni točiť videá.

youtube
Staň sa YouTuberom

Online lekcie

Ovládaš perfektne cudzí jazyk? Alebo si expertom v online marketingu? Svoje znalosti môžeš zdieľať s ostatnými a ponúkať napríklad Skype lekcie. Môžeš takto koučovať ostatných ľudí priamo zo svojho bytu.

Vytvor infoprodukt

Svoje znalosti môžeš zaobaliť aj do uceleného infoproduktu a vytvoriť zaujímavý kurz, napr. online kurz hrania na gitaru alebo kurz vývoja iOS aplikácie. Kurz vyhotovíš iba raz, no zarábať budeš zakaždým, keď si ho niekto zakúpi.

Infoprodukt môže mať podobu niekoľkých videolekcií, prípadne audionahrávok. Rozšírením môže byť aj živá konzultácia s lektorom či diskusia. Ak potrebuješ motiváciu, jednu pre teba mám: Bryan Harris z Videofruit vyskladal kurz za 10 dní, no zarobil mu už viac ako 220-tisíc dolárov.

Staň sa freelancerom

Čo tak byť na voľnej nohe a ponúkať klientom služby na diaľku? Opäť je to zarábanie z pohodlia domova a potrebuješ len notebook a pripojenie na internet. K freelancerom sa radia najmä grafici, copywriteri, tvorcovia videí či webdeveloperi. Svoje služby vieš inzerovať na jaspravim.sk, čo je slovenské trhovisko na mikroprácu. No pokiaľ ti je slovenský trh malý, potom neprehliadni Fiverr alebo portál Upwork.com.

Freelancing

Prenajímaj cez Airbnb

Ak rad cestuješ, potom si sa zrejme stretol s portálom Airbnb, ktorý má v ponuke rôzne izby ale aj hotely. Čo tak byť na opačnej strane, čiže namiesto nájomcu byť prenajímateľom? Ak máš dom v zaujímavej lokalite a v ňom voľnú izbu, stačí ju pekne nafotiť, spraviť výstižný popis a pridať túto ponuku na Airbnb. Vôbec to nemusí byť vypeckovaná nehnuteľnosť 150 metrov od pláže, úplne stačí, ak bývaš v centre mesta, v blízkosti nejakej pamiatky, kúpeľov alebo lyžiarskeho strediska.

E-shop

E-shop, čiže elektronický obchod, netreba nijako zvlášť predstavovať. Určite ste si už cez internet niečo zakúpili a viete, ako to funguje. Eshopov nie je málo, konkurencia je tu obrovská, klamať si nebudeme. No ak sa odlíšite a ponúknete zaujímavý produkt, cenu, či neprekonateľný zákaznícky servis, váš eshop môže zahviezdiť. Treba však myslieť na to, že časť procesov prebieha offline (uskladnenie tovaru, odoslanie..). Pokiaľ ale nechcete riešiť tieto veci a chcete, aby uskladnenie a doručenie riešil priamo výrobca (alebo dodávateľ), využiť môžete dropshipping.

nakupovanie cez internet
Aj eshop je jednou z možností, ako zarábať na internete

Dropshipping

Ide o obchodný model, pri ktorom máš ako eshop (predajca) dohodu s výrobcom (veľkoskladom), ktorý po prijatí objednávky rieši dodanie tovaru priamo zákazníkovi. To znamená, že ty produkt nenakupuješ na sklad a následne neodosielaš kupujúcemu, ale keď si zákazník tovar cez tvoj eshop zakúpi, odošle mu ho výrobca, a to v tvojom mene aj s tvojou faktúrou. Výhodou je, že nemusíš prevádzkovať skladové priestory a môžeš pracovať odkiaľkoľvek (áno, aj z plážového domčeka na druhej strane zemegule.). Naopak, nevýhodou môžu byť nižšie marže.

Predaj cez eBay

Pokiaľ nevieš, čo je eBay, tu je rýchle predstavenie: v stručnosti ide o najväčší aukčný portál na svete, na ktorom denne bežia milióny aukcií. Stačí si registrovať konto ako predajca a predávať priamo z pohodlia obývačky. Veľa ľudí si práve z tohto portálu spravilo vedľajší príjem.

ebay
Aukčný portál Ebay

Predaj na Amazone

Ak ti nevyhovuje eBay, môžeš skúsiť podnikanie na Amazone. Amazon je najväčším online obchodom na svete a ty môžeš z jeho celosvetovej popularity vyťažiť. Ako na to? Vyber si správny produkt, ktorý chceš predávať. Ďalej oslov výrobcu, ktorý ti produkt pod tvojou značkou vyrobí (pozri na Alibaba.com) a pošli ho do Amazonu, kde sa už služba FBA (Fulfillment by Amazon) postará o celú logistiku za teba.

Ak chceš vedieť viac o tom, ako predávať cez Amazon (krok za krokom), neváhaj si pozrieť video nižšie, ktoré je určené pre začiatočníkov:

Vývoj a predaj softvéru

Vieš, čo je to Slack? Ide o softvér, ktorý umožňuje komunikáciu v rámci tímu. Pôvodne z toho mal byť iba bočný projekt, no k dnešnému dňu sa rozrástol na hodnotu 2 miliardy dolárov. Čo dodať, jednoducho WOW. Nehovorím, aby si teraz prišiel s miliardovým nápadom. Veľakrát stačí naprogramovať jednoduchú, no zato užitočnú aplikáciu, ktorú si ľudia obľúbia. Štatistiky potvrdzujú, že väčšinu úspešných aplikácií na App Store a Google Play majú na svedomí jednotlivci alebo malé firmy.

Virtuálny asistent / asistentka

Ak si sa už s výrazom „virtuálny asistent“ stretol, potom vieš, že ide o človeka, ktorý na diaľku pomáha firmám s rôznymi úlohami. Pre firmy je efektívnejšie outsorcovať vedľajšie úlohy, ako zamestnávať ľudí a tvoriť si interný tím. Ako virtuálny asistent tak môžeš po dohode firmám spravovať profily na sociálnych sieťach, odpisovať na e-maily, vytvárať popisy k produktom v e-shope, pripravovať doklady pre účtovníčku a podobne.

Veľkou výhodou je, že v rámci takejto spolupráce sa priučíš množstvu vecí a získaš cenné skúsenosti. Napríklad sa môžeš zoznámiť s e-shopovými platformami alebo redakčnými systémami, na ktorých fungujú webstránky. Všetky tieto skúsenosti vieš neskôr zúročiť pri tvorbe vlastných online projektov.

virtuálna asistentka

Nákup a predaj webstránok

Aj obchodovanie s webovými stránkami patrí medzi spôsoby, ako zarobiť na internete. Na sociálnych sieťach môžeš nájsť skupiny, v ktorých ľudia inzerujú svoje online projekty (eshopy, magazíny..), napríklad aj z dôvodu, že už na ne nemajú čas. Stačí kúpiť a predať so ziskom a príjem je na svete. Samozrejme, nie je to také jednoduché a musíš sa v tejto oblasti dobre vyznať. Prípadne môžeš nakupovať a predávať zaujímavé domény. Tie najlepšie sa predávajú za stovky až tisícky eur.

Staň sa prekladateľom

Ak perfektne ovládaš nejaký cudzí jazyk, možno sa nájdeš práve v tejto oblasti. Ako prekladateľ na voľnej nohe môžeš spolupracovať s rôznymi firmami, organizáciami či súkromnými klientmi. Keďže čoraz viac firiem sa snaží preniknúť aj na zahraničné trhy, dopyt po prekladateľoch je vysoký.

Vytvor podcast

Možno sa teraz pýtaš: podcast? Čo to je? Podcast je séria zvukových nahrávok, ktoré sú k dispozícii cez internet, buď priamo na počúvanie alebo stiahnutie. Inak povedané, je to akási publikácia v zvukovej podobe.

Na to, aby si vytvoril podcast, nepotrebuješ žiadne veľké investície. Úplne ti postačí notebook, kvalitný mikrofón a softvér na nahrávanie. Aj tu platí, že si treba vybrať tému, ktorá vám je najbližšie a vyznáte sa v nej. Existuje niekoľko spôsobov, ako na podcastoch zarobiť peniaze. Môžeš uzavrieť dlhodobú komerčnú spoluprácu s nejakou firmou, ktorú ako sponzora podcastu predstavíš vždy na začiatku alebo na konci podcastu. Prípadne môžeš využiť affiliate marketing alebo propagovať vlastné produkty.

Záver

Priblížili sme si viacero možností, ako zarobiť na internete. Chápem, že nie každý sa cíti na to, aby sa stal YouTuberom alebo podnikal na Amazone. Avšak možností, ako zarábať online, je viacero a možno ťa inšpiroval aspoň jeden z týchto nápadov natoľko, že sa doň naplno pustíš. Nezabúdaj: Hlavné je začať a krok po kroku pracovať na svojom cieli.

Náš tip: Ak zakladáš blog alebo webstránku, budeš potrebovať doménu a hosting. Lídrom v tejto oblasti je Websupport.

ekniha instagram

Chceš vedieť, ako z Instagramu vyťažiť maximum? Tento sprievodca plný tipov, nástrojov a príkladov ti ukáže, ako na to!

Komentáre