15 spôsobov, ako zarobiť na internete

Aj vás zaujíma, ako zarobiť na internete? Potom je tento článok presne to, čo ste hľadali. Zarábať z pohodlia domova – pre väčšinu to už môže znieť ako otrepané klišé, no online podnikavci vedia, že to nie je nič nemožné. Internetový svet ponúka nejednu možnosť, ako si zarobiť na živobytie a pritom ani nevystrčiť nohu z bytu.

Viac než 3 miliardy ľudí využíva internet aktívne, čiže ide o obrovský trh. Toto všetko sú potenciálni klienti, ktorým vieš ponúknuť svoju e-knihu, pritiahnuť ich na svoj web, predať im svoj kurz, ponúknuť im produkt cez svoj eshop, alebo im prenajať voľnú izbu cez Airbnb. Komu sa nelení a vie využiť príležitosť, dokáže si z tohto obrovského koláča ukrojiť aj pre seba. V tomto prehľade vás zoznámime s 15 spôsobmi, ako internet premeniť na zdroj príjmu.

Takže ako zarobiť na internete?

Založ si blog

Rád píšeš? Dávajú tvoje vety zmysel? Založ si blog a zdieľaj svoje nadupané články s ostatnými. Môže to byť blog o varení, cestovaní, móde, marketingu či blog o káve. Hlavne píš o tom, čo ťa  baví a v čom si doma. Len tak vydržíš prispievať pravidelne a vybuduješ si značku, ktorá priláka pravidelných čitateľov.

Môže trvať dlhý čas, kým uvidíš prvé zárobky, takže ak začneš blogovať len kvôli peniazom, pravdepodobne po pár týždňoch skončíš. A ako zmonetizovať získanú návštevnosť? Na svoj blog môžeš umiestniť cielenú reklamu, dohodnúť si banner s firmou alebo predávať sponzorované články s odkazmi (PR články).

Pozri tiež: Ako si vytvoriť webstránku

vytvorenie blogu

Ebook (elektronická kniha)

Vďaka internetu dnes nepotrebuješ vydavateľa, ktorý ti vydá knihu a zabezpečí jej fyzickú distribúciu. Stačí ti ju publikovať v elektronickom formáte a predávať cez internet, takže ti nevznikajú žiadne veľké náklady.

Vďaka šikovným nástrojom, ktoré vedia spárovať platbu a odoslať tvoj eBook zákazníkovi, vieš zautomatizovať celý predajný proces a zarábať aj vtedy, keď si s rodinnou na výlete.

Ja sám podnikám na internete už viac ako 8 rokov, preto som sa rozhodol, že všetky skúsenosti spíšem do komplexného návodu a zautomatizujem jeho predaj.

Túto knihu nájdeš tu: Návod ako zarábať ONLINE

Predávaj fotografie alebo grafiku

Zarábať sa dá aj predajom fotografií, a to cez stránky ako Dreamstime či Bigstockphoto. Ak je fotografovanie tvojím hobby, tak potom sa v tejto oblasti určite nájdeš. Za tvoju fotku dostaneš zaplatené vždy, keď si ju niekto cez fotobanku zakúpi. Ak si zdatnejší v grafických prácach a vieš priam čarovať s Photoshopom, môžeš cez internet predávať svoje grafické diela. Na to môžeš využiť stránky ako Dribble či 99designs.

práca s fotografiami

Predaj hudby

Nielen fotografie vieš predávať cez internet. Ak si doma v hudbe, ponúkať môžeš rôzne podmazy a zvuky, ktoré ľudia využijú v YouTube videách alebo reklamných spotoch. A kde svoje hudobné výtvory predať? Vyskúšať môžeš napríklad audiojungle.net.

Influencer (Instagram, Facebook)

Ak si niečím zaujímavý (veľakrát stačí, ak super vyzeráš 🙂 ) a sleduje ťa množstvo ľudí na Instagrame či Facebooku, môžeš začať uvažovať o tom, ako túto popularitu speňažiť. Veľa firiem dnes oslovuje influencerov, aby vo svojich fotografiách a videách používali práve ich produkt. ez influencera, ktorý pije práve sponzorovaný nápoj alebo šoféruje sponzorované auto, sa tento produkt rozšíri aj medzi jeho sledovateľov.

Instagram

Affiliate marketing

Získať províziu za sprostredkovanie produktov a služieb, presne o tom je affiliate marketing. Ukážme si príklad: ak máš blog o technológiách, môžeš spracovať porovnanie najnovších smartfónov a ku nim zároveň pridať affiliate link na e-shop, kde si ich návštevník tvojho blogu vie zakúpiť. Keď si smartfón cez tvoj link kúpi, bude ti pripísaná provízia (napr. 10% z ceny).  Na affiliate marketing nemusíš mať ani web – produkty vieš propagovať aj cez PPC reklamu alebo stránky/skupiny na sociálnych sieťach.

Zarábaj cez YouTube

YouTube je čoraz populárnejší, pričom čas tu netrávi len mladá generácia, ale čoraz viac aj staršie ročníky. Nečudo, nájdete tu videá rôzneho druhu, od klipov obľúbených interpretov, zostrihy športových zápasov či dokumenty. Ľudia sú „leniví“ a radšej si pozrú video, akoby mali čítať dlhý článok. Využi to a začni točiť videá.

youtube

Online lekcie

Ovládaš perfektne cudzí jazyk? Alebo si expertom v online marketingu? Svoje skúsenosti môžeš začať predávať, napr. cez Skype lekcie. Môžeš takto koučovať ostatných ľudí priamo zo svojho bytu.

Vytvor infoprodukt

Svoje znalosti môžeš zaobaliť aj do uceleného infoproduktu a vytvoriť zaujímavý kurz, napr. kurz hrania na gitaru či kurz vývoja iOS aplikácie. Kurz vyhotovíš iba raz, no zarábať bude zakaždým, keď si ho niekto zakúpi. Infoprodukt môže mať podobu niekoľkých videolekcií, prípadne audionahrávok. Rozšírením môže byť aj živá konzultácia s lektorom či diskusia. Ak potrebuješ motiváciu, jednu pre teba mám: Bryan Harris z Videofruit vyskladal kurz za 10 dní, no zarobil mu už viac ako 220-tisíc dolárov.

Staň sa freelancerom

Čo tak byť na voľnej nohe a ponúkať klientom služby na diaľku? Opäť je to zarábanie z pohodlia domova a potrebuješ len notebook a pripojenie na internet. K freelancerom sa radia najmä grafici, copywriteri, tvorcovia videí či webdeveloperi. Svoje služby vieš inzerovať na jaspravim.sk, čo je slovenské trhovisko na mikroprácu. No pokiaľ ti je slovenský trh malý, potom neprehliadni Fiverr alebo portál Upwork.com.

Freelancing

Airbnb

Ak rad cestuješ, už si sa zrejme stretol  s portálom Airbnb, ktorý má v ponuke rôzne izby ale aj hotely. Čo tak byť na opačnej strane, čiže namiesto nájomcu byť prenajímateľom? Ak máš dom v zaujímavej lokalite a v ňom voľnú izbu, stačí ju pekne nafotiť, spraviť výstižný popis a pridať túto ponuku na Airbnb. Vôbec to nemusí byť vypeckovaná nehnuteľnosť 150 metrov od pláže, úplne stačí, ak bývaš v centre mesta, v blízkosti nejakej pamiatky, kúpeľov alebo lyžiarskeho strediska.

Eshop

Eshop, čiže elektronický obchod, netreba nijako zvlášť predstavovať. Určite ste si už cez internet niečo zakúpili a viete, ako to funguje. Eshopov nie je málo, konkurencia je tu obrovská, klamať si nebudeme. No ak sa odlíšite a ponúknete zaujímavý produkt, cenu, či neprekonateľný zákaznícky servis, váš eshop môže zahviezdiť. Treba však myslieť na to, že časť procesov prebieha offline (uskladnenie tovaru, odoslanie..). Pokiaľ ale nechcete riešiť tieto veci a chcete, aby uskladnenie a doručenie riešil priamo výrobca (alebo dodávateľ), využiť môžete dropshipping.

Internetový obchod

Dropshipping

Ide o obchodný model, pri ktorom máte ako eshop (predajca) dohodu s výrobcom (veľkoskladom), ktorý po prijatí objednávky rieši dodanie tovaru priamo zákazníkovi. To znamená, že vy produkt nenakupujete na sklad a následne neodosielate kupujúcemu, ale keď si zákazník tovar cez váš eshop zakúpi, odošle mu ho výrobca, a to vo vašom mene aj s vašou faktúrou.  Výhodou je, že nemusíte mať skladové priestory a môžete pracovať odkiaľkoľvek (áno, aj z plážového domčeka na druhej strane zemegule.). Naopak, nevýhodou môžu byť nižšie marže.

Predaj cez eBay alebo Amazon

Pokiaľ neviete, čo je eBay, tu je rýchle predstavenie: v stručnosti ide o najväčší aukčný portál na svete, na ktorom denne bežia milióny aukcií. Stačí si registrovať konto ako predajca a predávať priamo z pohodlia obývačky. Veľa ľudí si práve z tohto portálu spravilo vedľajší príjem.

Prípadne môžeš začať podnikať na Amazone – Amazon je najväčším online obchodom na svete a ty môžeš z jeho celosvetovej popularity vyťažiť. Ako na to? Vyber si správny produkt, ktorý chceš predávať. Ďalej oslov výrobcu, ktorý ti produkt pod tvojou značkou vyrobí (pozri na Alibaba.com) a pošli ho do Amazonu, kde sa už služba FBA (Fulfillment by Amazon) postará o celý predajný proces za teba.

Amazon

Vývoj a predaj softvéru

Vieš, čo je to Slack? Ide o softvér, ktorý umožňuje komunikáciu v rámci tímu. Pôvodne z toho mal byť iba bočný projekt, no k dnešnému dňu sa rozrástol na hodnotu 2 miliardy dolárov. Čo dodať, WOW. Nehovorím, aby si teraz prišiel s miliardovým nápadom. Veľakrát stačí naprogramovať jednoduchú, no zato užitočnú aplikáciu, ktorú si ľudia obľúbia. Štatistiky potvrdzujú, že väčšinu úspešných aplikácií na App Store a Google Play majú na svedomí jednotlivci alebo malé firmy.

Komentáre