Mansa Musa, Rockefeller či Džingischán. Kto je najbohatším človekom v histórii?

Ako už iste viete, v súčasnosti je za najbohatšieho človeka sveta považovaný zakladateľ Amazonu, Jeff Bezos, ktorého majetok podľa magazínu Forbes dosahuje 182,5 miliardy dolárov.

Za ním je s odhadovanou hodnotou majetku 163,8 miliardy USD zakladateľ firiem Tesla a SpaceX, Elon Musk.

Potom tu máme nepotvrdené informácie, podľa ktorých by týchto miliardárov predbehol ruský prezident Vladimir Putin. V roku 2018 to uviedol aj Bill Browder, výkonný riaditeľ Hermitage Capital Management, podľa ktorého Putin drží majetok v hodnote 200 miliárd dolárov a je tak najbohatším človekom na planéte.

Každá doba mala svojho najbohatšieho človeka. Koho však môžeme označiť za najbohatšieho človeka všetkých čias?

Odhaduje sa, že ropný magnát J. D. Rockefeller vo svojej dobe držal majetok 1,4 mld. dolárov, čo je v dnešnej dobe ekvivalentom približne 400 miliárd dolárov.

Za Rockefellerom je americký priemyselník Andrew Carnegie, ktorého majetok by sa na “dnešné doláre” vyčíslil na 300 – 372 miliárd dolárov.

Nemožno zabudnúť ani na rodinu Rotschildovcov, ktorá má údajne v držbe aktíva za 350 miliárd dolárov. Mnoho ľudí si tiež myslí, že Rotschildovci v sektore bankovníctva a nehnuteľností kontrolujú aktíva v hodnote až 1 bilión USD.

Okrem toho tu máme ľudí, ktorých bohatstvo nebolo žiadnym spôsobom prepočítavané a evidované, ako napr. Marcus Licinius Crassus (taktiež označovaný za najbohatšieho v histórii) alebo Džingischán, ktorý vlastnil väčšinu Ázie.

africky-kral-mansa-musa
Bohatý africký panovník Mansa Musa

Nájdu sa ale rebríčky, ktoré s prehľadom vedie Mansa Musa, africký kráľ, ktorý zbohatol na produkcii soli a zlata.

Musa postavil množstvo pozlátených mešít, z ktorých ešte niekoľko stojí dodnes.

Je však možné, že aj Musa má medzi najbohatšími premožiteľa. Rímsky cisár August Caesar vlastnil až pätinu bohatstva ríše, ktorá tvorila 30% hrubého domáceho produktu celého sveta. Bol by dnes z neho bilionár?

Otázny zostáva aj mongolský dobyvateľ Džingischán. Ak by sa vyčíslil jeho majetok ukrývajúci sa v ríši, ktorá siahala až do Južnej Európy, možno by bol s prehľadom označený za najbohatšieho človeka, aký kedy žil.

Komentáre