6 rád, ako ovládnuť umenie konverzácie

Umenie konverzácie je dôležitou zručnosťou pre mnoho oblastí v našom živote. Konverzácie vás zoznámia s ľuďmi, dôležitými ľuďmi, ktorí by pre vás mohli byť mentormi, zamestnávateľmi, zamestnancami, partnermi či priateľmi.

Bez konverzácie a rozhovorov, ktoré sú základom vzťahov, by bolo ťažké budovať si sociálny okruh známych, začať s podnikaním alebo napredovať vo svojej kariére.

Akonáhle konverzácia začne, nemali by ste mať najmenší problém udržať s ňou krok – ale pre väčšinu z nás je jej začatie práve tou najťažšou časťou.

Osvojte si tieto „konverzačné tipy“, aby ste konverzáciu dokázali nielen viesť, ale aj udržať.

1. Začnite komplimentom

Komplimenty sú najlepším možným spôsobom, ako začať konverzáciu. Nielenže sú perfektnou otváracou frázou a dverami do diskusie, ale taktiež zabezpečia, že sa človek cítil spokojný sám so sebou. Ak chcete konverzáciu udržať, je nevyhnutné začať konverzáciu pozitívne.

Pamätajte, že čím konkrétnejšia je vaša pochvala, tým lepšie – napríklad komentár, že je človek dobre oblečený, nie je zďaleka taký uspokojivý a lichotivý, ako keď poviete: „Vaše topánky sú prekrásne.“

Je to stručné, úprimné a konkrétne – a takto ste otvorili konverzačné dvere, pretože váš konverzačný partner má na čo nadviazať.

2. Využívajte takzvaný “small talk”

Small talk alebo inak krátky rozhovor je pre niektorých ľudí tabu, a hoci to nie je ten najplnší typ konverzácie, je funkčný aj nevyhnutný.

Small talk je to, čo vedie k hlbšej konverzácii, napríklad aj auto musí tiež postupne zrýchľovať na určitú rýchlosť, namiesto toho, aby okamžite vystrelilo na 100 kilometrov za hodinu.

Témy malého rozhovoru sa dajú ľahko načítať – môžete hovoriť o udalosti, ktorej sa zúčastňujete, komentovať jedlo alebo nápoje, poukazovať na niečo o mieste konania, alebo ak ste zúfalí, môžete hovoriť hoc aj o počasí. Všetko sú to spoločne prežité momenty, do ktorých sa môže každý zúčastnený vcítiť, takže môžu fungovať ako small talk pre každého jednotlivca.

Čítaj tiež: 4 vlastnosti charizmatických ľudí. Máš ich aj ty?

3. Pýtajte sa veľa otázok

Ak chcete prejsť od small talk ku skutočnej konverzácii, musíte hľadať každú príležitosť, ktorá vás vedie k zmene témy. Nepokúšajte sa náhle preraďovať a hovoriť o niečom hlbokom alebo podstatnom, namiesto toho trpezlivo čakajte na vhodnú príležitosť.

Otázky sú konverzačné mazivo. Venujte čo najviac pozornosti rozhovoru a pomocou nich ho posúvajte vpred. Mali by ste sa snažiť vyhľadať v konverzácii príležitosti na použitie frázy „povedzte mi o tom viac“. Potenciálne otázky majte uložené na pamäti a pripravené ich využiť. Snažte sa byť čo najkonkrétnejší a zvedaví.

4. Buďte milí

Malo by to byť zrejmé, ale nezanedbajte to. Vaša úroveň prívetivosti môže spôsobiť alebo narušiť vnímavosť druhej zúčastnenej strany. Choďte do rozhovoru so širokým úsmevom, otvorenou rečou tela a buďte zdvorilí, vnímaví a zdvorilo a veselí čo najviac ako môžete.

Snažte sa neprekrížiť ruky, nepôsobiť roztržito alebo nenechať blúdiť oči. Pokiaľ je to možné, udržujte očný kontakt aby ste ukázali, že vás skutočne zaujíma preberaná téma.

Čítaj tiež: 7 účinných spôsobov, ako urobiť skvelý prvý dojem

5. Nechajte hovoriť aj druhých

Toto je ďalší dôležitý bod. Ak sa pustíte do rozhovoru a okamžite v ňom začnete dominovať svojimi vlastnými anekdotami, komentármi a vysvetleniami, môže to druhú osobu nudiť. Namiesto toho sa snažte sústrediť pozornosť na danú osobu čo najviac.

Na tento účel je dobrou stratégiou použitie častých otázok. Ak zistíte, že rozhovor upadá alebo ak daná osoba jednoducho nereaguje na otázky, pokojne prejdite k sebe. Povedzte zábavný príbeh alebo osobnú anekdotu – môže to byť presne to, čo konverzácia potrebuje k pokračovaniu.

6. Menej je viac

Snažte sa udržiavať rozhovor čo najjednoduchší a najprístupnejší. Ak sa okamžite začnete sťažovať na svoju prácu alebo život, ľudia sa vám budú snažiť skôr vyhýbať. Ak poviete vtip alebo zábavný príbeh, je oveľa pravdepodobnejšie, že zostanú.

Ľudia majú tendenciu inklinovať k osobám s pozitívnym prístupom, takže svoj konverzačný arzenál udržujte pozitívny. Ak s tým bojujete, skúste si zapamätať niekoľko dobrých vtipov alebo dobrých príbehov, ktoré môžete použiť pri spoznávaní nových ľudí.

Tieto tipy sú písané z praktického hľadiska, takže ich možno použiť takmer v akomkoľvek prostredí, od profesionálneho po bar alebo reštauráciu. Kľúčom je prekonať vaše predpojaté predstavy a váhania a prijať realitu small talku. S trochou cviku a väčšou sebadôverou by ste nemali mať problém začať rozhovor s kýmkoľvek a kdekoľvek.

Podľa informácií success.com

Komentáre