Profesor z Harvardu opisuje 3 spôsoby, ako si za peniaze kúpiť šťastie

žena na pláži

Väčšina ľudí zastáva názor, že za peniaze si šťastie nekúpime. Americký sociológ a profesor z Harvardu Arthur C. Brooks má na túto tému zaujímavý pohľad. Ako poznamenáva, samotné peniaze nám šťastie neprinesú, no ak ich použijeme s rozumom, dokážu pozitívne ovplyvniť našu pohodu.

Brooks uvádza, že šťastie pomocou peňazí vieme dosiahnuť nasledovnými spôsobmi:

Míňajte na zážitky: investujte do zážitkov, o ktorých viete, že vás spravia šťastnejšími. Môže to byť výlet do Ázie alebo návšteva koncertu obľúbeného hudobníka.

Kúpte si čas: Brooks uvádza, že ak niekomu zaplatíme, aby urobil niečo časovo náročné, niečo, čo nás nebaví (napríklad kosenie záhrady), takto získaný čas vieme použiť na príjemnejšie veci. Čiže namiesto toho, aby sme robili niečo, čo nechceme, môžeme tento čas stráviť s ľuďmi, ktorých máme radi.

Pomôžte iným: Ako uvádza tento článok Clevelandskej kliniky, darovanie peňazí na dobrú vec alebo použitie peňazí na pomoc inej osobe vedie k zvýšenej produkcii hormónov šťastia, ako sú serotonín, dopamín a oxytocín. To znamená, že ak niekomu pomôžeme, cítime sa aj my sami šťastnejšie.

„Kľúčovým faktorom, ktorý spája všetky tieto prístupy, sú iní ľudia. Ak si za peniaze kúpite zážitok, či už je to dovolenka alebo len večera, dokážete byť šťastnejší, ak sa oň podelíte s niekým, koho máte radi,“ napísal v časopise The Atlantic profesor Brooks.

„Každý, kto získa peniaze, si za ne môže kúpiť trochu šťastia a zároveň sa pri tom kúsok zdokonaliť,“ píše Brooks, ktorý dodáva, že vďaka peniazom navyše dokážeme odstrániť rôzne stress faktory z nášho každodenného života.

Zdroje: cnbc.com

Komentáre