Šaty robia človeka: dokáže nám oblečenie pomôcť uspieť?

obliekanie

Výrok “šaty robia človeka” pozná azda každý z nás. Hovorí sa, že by sme sa mali obliekať tak, ako by sme už mali prácu, ktorú chceme a nie prácu, ktorú máme. Faktom je, že naša spoločnosť vždy kládla a stále kladie veľký dôraz na obliekanie. Už v minulosti platilo, že sa na určité miesta dalo dostať len vtedy, pokiaľ bol človek náležite oblečený.

Aj v súčasnosti hrá oblečenie veľmi dôležitú úlohu pri určovaní postavenia. Stačí spomenúť niektoré svetové luxusné značky, ktoré si radi obliekajú aj slávne celebrity. Však si okamžite všimnete, ak ich niekto má?

Nie je ale nevyhnutné nosiť kabelku za tisícky eur, aby ste o sebe niečo naznačili. Už samotné oblečenie prezrádza veľa o tom, akí ste. Ľudia sa obliekajú predovšetkým preto, aby urobili dojem na iných. Samozrejme, obliekame sa aj kvôli sebe, ale obvykle nám záleží na tom, aby nás iní ľudia prostredníctvom nášho oblečenia vnímali pozitívnejšie. Vedeli ste však, že spôsob, akým sa obliekame, dokáže ovplyvniť váš úspech a výkon?

Keď sa budete najbližšie obliekať, myslite na niekoľko benefitov, ktoré môže výber správneho oblečenia priniesť:

Oblečenie podporuje sebavedomie aj kreativitu

Predovšetkým formálne oblečenie, ktoré vyzerá seriózne a elegantne, podporuje našu silu a vedie aj k vyššej kreativite. Keď hovoríme o sile, máme na mysli predovšetkým to, že vďaka kvalitnejšiemu oblečeniu sa cítime dobre, sebaisto a pôsobíme presvedčivejšie, čo nám dáva výhodu aj pri vyjednávaní. Ak sa cítite sebaisto vo vnútri, odrazíte to aj navonok.

Kvalitnejšie oblečenie dokáže pomôcť v kariére

Drahšie a kvalitnejšie oblečenie nielenže zdôrazňuje náš štýl či pozornosť k detailom, ale do určitej miery zvyšuje aj náš spoločenský status. Zároveň nám dokáže pomôcť pri získaní lepšej pracovnej pozície, keďže tým dávate najavo: chcem viac a mierim vyššie.

Oblečenie, ktoré vyžaruje kvalitu a vkus, môže vytvoriť pozitívny prvý dojem a získať si rešpekt od kolegov, nadriadených a obchodných partnerov. Naopak, nesprávne zvolené oblečenie môže ľahko zmariť našu šancu dostať sa vyššie vo firemnom rebríčku.

Dobrým oblečením dokážete zarobiť viac

Určite stojí za investovaný čas a úsilie obliecť sa každý deň čo najlepšie, aby ste na svoje okolie urobili dobrý dojem. Ak ste dobre oblečení, dokáže vám to priniesť viacero výhod, napr. vyjednanie lepšieho obchodu, nové kontakty, lepšie pracovné miesto či viac peňazí.

Štúdia z roku 1994, v rámci ktorej ekonómovia analyzovali americké a kanadské platy, zistila, že atraktívni ľudia zarábajú o 12-14 % viac ako ich neatraktívni rovesníci. Ďalšia štúdia ukázala, že ľudia, ktorí dobre vyzerajú, sú vnímaní ako inteligentnejší.

Je pravda, že dosiahnutie úspechu mnohokrát závisí aj od toho, ako nás vníma okolie. Ak sa snažíte vytvárať pozitívny dojem, správne oblečenie môže byť skvelým nástrojom na dosiahnutie tohto cieľa.

Zdroje: thriveglobal.com

Komentáre