3 jednoduché návyky, ktoré posilnia váš mozog a zlepšia pamäť

lúštenie krížoviek

Bill Murphy, zakladateľ projektu Understably vo svojom článku uvádza, že existuje niekoľko jednoduchých návykov, prostredníctvom ktorých dokážeme posilniť náš mozog a zlepšiť pamäť. Ide o tieto 3 veci:

1. Doprajte si dostatok spánku

Výskum Pensylvánskej univerzity zverejnený v časopise Trends in Neurosciences ukázal, že nedostatok spánku vedie k zníženej ostražitosti a slabej epizodickej pamäti (ide o formu pamäti, ktorá nám umožňuje spomínať si na jednotlivé udalosti a situácie).

Je dôležité si uvedomiť, že dlhodobý nedostatok spánku môže zvýšiť riziko neurodegeneratívnych porúch vrátane Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. A nakoniec, dlhodobý spánkový deficit vedie k tomu, že nedokážeme objektívne vnímať, ako veľmi na nás nedostatok spánku vplýva. Preto by sme mali venovať pozornosť spánkovej hygiene a dbať na dostatočný odpočinok.

spanok

2. Usilujte sa o sociálne interakcie

Výskum z Baylorovej univerzity naznačuje, že sociálna izolácia môže mať negatívny vplyv na našu pamäť. Najmä počas nedávnej pandémie a následnej zmeny pracovných návykov bolo dôležité udržiavať spojenie s ostatnými ľuďmi. Rovnako ako fyzická aktivita udržuje telo zdravé, sociálna interakcia môže podporiť zdravie nášho mozgu.

Ako píše Murpy, závery vedcov sú trochu technické, no v skratke poukazujú na súvislosť medzi osamelosťou a stratou pamäti.

3. Precvičujte svoj mozog

Mnoho štúdií potvrdzuje, že rôzne aktivity a hry dokážu zlepšiť pamäť. Medzi takéto činnosti patrí napr. čítanie po dobu 90 minút denne, lúštenie krížoviek, ale aj využitie technológií napr. na fotografovanie a natáčanie videí.

Vedci z Michiganskej štátnej univerzity zistili, že pamäť dokáže posilniť aj lepšie osvetlenie prostredia, v ktorom pracujeme alebo bývame. Okrem toho je dôležité nezabúdať na vzdelávanie a rozvíjanie koníčkov, ktoré stimulujú našu myseľ.

Komentáre