3 meditačné techniky, ktorými znížite stres a zlepšíte svoju pozornosť

meditácia

V súčasnej modernej a rýchlej dobe, v ktorej sa od nás očakáva ten najlepší výkon, je produktivita čoraz dôležitejšia. Avšak často je náročné sústrediť sa a urobiť všetko presne tak, ako sa od nás požaduje.

Možno by ste to nepovedali, ale na náš výkon má obrovský vplyv aj meditácia. Prináša množstvo benefitov, ako zvýšenie produktivity a koncentrácie, zníženie stresu a úzkosti a tiež zlepšenie schopnosti zostať v prítomnosti. Poďme sa teraz spoločne naučiť tri jednoduché meditačné techniky, ktoré pomôžu zlepšiť váš výkon a dosiahnuť vaše ciele.

Metóda 4-7-8

Metódu 4-7-8 vyvinul Dr. Andrew Weil z Harvardskej univerzity. Ide o výkonnú dýchaciu techniku, ktorej cieľom je znížiť stres, zlepšiť schopnosť sústrediť sa a tiež zvýšiť celkovú produktivitu. Postup je nasledovný:

  • Pohodlne sa usaďte a zatvorte si oči.
  • Vdychujte nosom počas 4 sekúnd a naplňte si pľúca vzduchom.
  • Zadržte dych na 7 sekúnd.
  • Následne pomaly vydychujte ústami po dobu 8 sekúnd, pričom pri uvoľnení vzduchu vydajte sykavý zvuk.
  • Opakujte tieto kroky 2 až 4-krát.

Dýchacia technika 4-7-8 sa zdá byť veľmi jednoduchá, ale je veľmi efektná. Tým, že sa zameriate na svoj dych a rytmus, dokážete upokojiť svoju myseľ, vďaka čomu sa zníži stres a zvýši koncentrácia. Vzhľadom na jej krátkosť ju tiež môžete použiť kedykoľvek a kdekoľvek.

Podľa doktora Weila špecifický rytmus techniky pomáha stimulovať parasympatický nervový systém, ktorý je zodpovedný za podporu relaxácie a zníženie stresu. Spomalením dýchania a sústredením sa na počítanie dokážete aktivovať tento systém a presunúť svoje telo do stavu pokoja a relaxácie.

Meditácia s otvorenými očami

Cieľom tejto meditácie je zastaviť prúd nekonečných myšlienok, ktoré nám často bežia hlavou.

Funguje to takto: Nájdite si pohodlné miesto na sedenie, najlepšie v tichšom prostredí. Držte pohľad upretý na jeden bod počas 1-2 minút. Môže to byť miesto na stene, obraz alebo čokoľvek, čo upúta vašu pozornosť.

Tento trik funguje veľmi dobre, pretože náš mozog vyžaduje pohyb očí na spracovanie myšlienok a prístup k spomienkam. Keď zámerne držíme oči v pokoji, dávame nášmu mozgu šancu spomaliť a chytiť dych. Povzbudzujeme ho, aby našiel pocit pokoja a ticha. To je dôvod, prečo sa tento trik používa v rôznych formách meditácie už celé roky.

Meditácia vizualizáciou

Ide o metódu, kedy si pomocou vizualizácie predstavíte požadovaný výsledok. Vďaka vizualizácii svojich cieľov trénujete svoju myseľ, aby sa sústredila na to, čo chcete dosiahnuť a zároveň ste prekonali rozptýlenie.

Napríklad, ak pracujete na náročnom projekte, predstavujte si, že postupujete veľmi dobre a blížite sa k cieľu. Týmto spôsobom dokážete znížiť stres a úzkosť a zvýšiť svoju produktivitu.

Na trénovanie meditácie vizualizáciou si nájdite pokojné miesto. Môžete si sadnúť alebo ľahnúť a zatvorte si oči. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite a uvoľnite svoje telo. Potom si začnite predstavovať scénu alebo výsledok, ktorý chcete dosiahnuť. Snažte sa, aby bola vizualizácia čo najživšia a najpodrobnejšia. Použite všetky svoje zmysly na vytvorenie realistického mentálneho obrazu. Predstavte si pohľady, zvuky, vône a pocity spojené s požadovaným výsledkom.

Začlenenie meditácie do vašej každodennej rutiny môže mať mnohé výhody pre produktivitu a bude skvelé, ak ju začleníte aspoň na pár minút denne do svojho života.

Zdroj: myfirstassistant.com

Komentáre