Už ako chlapec staval rakety v garáži. Príbeh samouka, ktorý založil miliardovú raketovú spoločnosť

podnikateľ Peter Beck
Peter Beck (Rocket Lab)

Peter Beck, inžinier samouk a zakladateľ spoločnosti Rocket Lab, je inšpiratívnou postavou, ktorá posúva hranice vesmírneho podnikania. Jeho príbeh je príkladom odvahy, odhodlania a neochvejnej viery v technológie.

Narodil sa na Novom Zélande a už v mladosti ho fascinoval vesmír. Jeho cesta začala s jednoduchými experimentmi v garáži, kde si vytváral amatérske vodné rakety. Okrem toho trávil veľa času pozorovaním hviezd. „Jedna z mojich najmladších spomienok z detstva je, ako sme s otcom stáli vonku a pozerali sa na nočnú oblohu,“ spomína si Beck. „Ukazoval na všetky hviezdy a hovoril mi, že každá z nich má svoju planétu – a na planéte môže byť niekto, kto sa na mňa pozerá. To ma naozaj zaujalo.“

Každá detská kniha, ktorú vzal do ruky, bola o raketách a všetko, čo robil mimo školy, sa týkalo vesmíru. Keď v roku 1986 Halleyova kométa naposledy prešla cez zemskú oblohu, vtedy 9-ročný Beck bol v škole najväčším odborníkom na Halleyovu kométu.

V roku 1995 sa 18-ročný rozhodol, že nepôjde na univerzitu, pretože neexistovali žiadne školy, ktoré by ho naučili, ako konštruovať raketové motory. Nový Zéland v tom čase nemal vesmírny priemysel ani národnú vesmírnu agentúru. Namiesto toho sa Beck vyučil výrobe nástrojov v miestnej továrni výrobcu spotrebičov Fisher & Paykel. Práve tu získal prístup k najmodernejším strojom a materiálom, ktoré mu umožnili vytvárať serióznejšie projekty. Po nociach experimentoval s raketami a pohonnými látkami. Dokonca úspešne skonštruoval raketový bicykel poháňaný parou, ktorý dosahoval rýchlosť až 90 km/hodinu.

Hoci nikdy formálne neštudoval raketovú vedu, všetko, čo potreboval vedieť, sa dokázal naučiť sám. Čítal knihy, dopisoval si s odborníkmi a pokračoval v testovaní vlastných návrhov. Každý neúspech vnímal ako príležitosť na učenie. „Či už staviate malý alebo veľký motor, veci, prečo zlyháte, sú často veľmi podobné,“ hovorí Beck.

V roku 2001 sa Beck presťahoval do Aucklandu a začal pracovať ako materiálový inžinier v Industrial Research Limited, bývalej novozélandskej vládnej vedeckej agentúre. Tu sa zaoberal kompozitmi a supravodičmi. V roku 2006 sa rozhodol založiť vlastnú spoločnosť Rocket Lab. V tom čase bolo na svete len pár vesmírnych spoločností a investori nemali o financovanie vesmírnych startupov veľký záujem. Kontaktovanie investorov ho nakoniec priviedlo k internetovému podnikateľovi Markovi Rocketovi, ktorý bol natoľko zamilovaný do vesmíru, že si v roku 2001 zmenil priezvisko na Rocket.

Beck sa s Rocketom zoznámil na leteckej konferencii v Los Angeles: „V tom čase som chcel investovať do vesmírnej spoločnosti a Peter ma oslovil. Zapôsobilo na mňa jeho nadšenie a zjavné technické schopnosti,“ povedal neskôr Mark Rocket. Rocket sa stal Beckovým prvým investorom a v roku 2007 začali spoločne riadiť firmu s podielom 50/50.

O dva roky neskôr spoločnosť Rocket Lab vypustila z novozélandského ostrova Great Mercury Island svoju prvú raketu, 20-metrové suborbitálne vozidlo s názvom Atea 1. V roku 2011, zneistený rastúcim prepojením Rocket Labu na armádu, sa Rocket rozhodol opustiť spoločnosť a založiť vlastný komerčný vesmírny podnik. Pri odchode predal svoje akcie Beckovi – ako neskôr uviedol, toto rozhodnutie spätne veľmi ľutuje.

Nasledujúci rok Beck opäť odletel do USA, tentoraz do Silicon Valley, kde sa snažil získať serióznejší kapitál na financovanie ďalšieho projektu firmy Rocket Lab.

Foto: rocketlabusa.com

Aj keď sa Beckovo nadšenie pre rakety môže javiť ako obsedantné, ľudia, ktorí s ním spolupracovali, ho opisujú ako pragmatického a rozumného človeka. „Keď sa povie vesmírne podnikanie, predstavíte si extrémne osobnosti typu Richard Branson a Elon Musk. Bol som skutočne prekvapený praktickým prístupom, ktorý Peter vnášal do podnikania,“ povedal Adam Spice, finančný riaditeľ spoločnosti Rocket Lab. „Nehovoril o ceste na Mars alebo lete na Mesiac. Rozprával len o budovaní trvalého a ziskového podniku a mal veľmi jasnú víziu všetkých krokov, ktoré bude potrebné urobiť, aby sme sa dostali do cieľa.”

Spoločnosť Rocket Lab sa dnes špecializuje na ľahké, cenové dostupné a opakovane použiteľné rakety určené na vypúšťanie malých satelitov na obežnú dráhu Zeme. Pred príchodom spoločnosti Rocket Lab boli komerčné možnosti v tomto segmente obmedzené. Malé satelity sa vypúšťali buď vládnymi raketami upravenými z medzikontinentálnych balistických rakiet, alebo veľkými raketami, ktoré mali pri vypúšťaní iných misií priestor navyše. Vlajkovou loďou firmy je raketa Electron, ktorá je dnes druhou najčastejšie vypúšťanou raketou na svete, hneď po Falcon 9 spoločnosti SpaceX.

Ako komplexná vesmírna spoločnosť vyrába nielen nosné rakety (raketový komponent, ktorý vysiela satelity alebo vesmírne lode do vesmíru), ale aj komunikačné konštelácie a vesmírne lode pre medziplanetárne misie. Trhová hodnota spoločnosti aktuálne dosahuje 2,51 miliardy dolárov.

Peter Beck je príkladom toho, ako odvaha, vytrvalosť a vášeň môžu zmeniť aj tie najdivokejšie sny na realitu.

Zdroje: bvp.com; observer.com

Komentáre