Mladík z tureckej dediny, ktorý vybudoval Udemy a inovoval americké zdravotníctvo

Eren Bali
Eren Bali (Carbon Health)

Zakladateľ firiem Udemy a Carbon Health, Eren Bali, má ambíciu zlepšiť systém zdravotnej starostlivosti v Spojených štátoch. Obe jeho spoločnosti patria k špičke vo svojom obore a dosahujú hodnotu v miliardách dolárov. Carbon Health je navyše druhou najrýchlejšie rastúcou spoločnosťou rebríčka Inc. 5000 v tomto roku.

Kto je tento nenápadný turecký podnikateľ? Poďme sa spoločne pozrieť na jeho príbeh.

Prvé stretnutie s počítačom

Bali vyrastal v malej tureckej dedinke. Ako si spomína, chodil do školy s jednou triedou, v ktorej sa učiteľka snažila učiť 5 ročníkov súčasne. To viedlo k tomu, že sa museli štúdiu často venovať sami. Kľúčový zlom v jeho živote nastal v roku 1998, keď si jeho rodina kúpila počítač. „Keď som začal používať internet, vedel som, že je to nový spôsob vzdelávania,“ spomína si dnes Bali.

Vďaka internetu sa dostal na matematické fóra, ktoré ho dobre pripravili na matematické súťaže. V matematike bol doslova najlepší – na národnej matematickej olympiáde získal zlatú medailu a v roku 2001 si z Medzinárodnej matematickej olympiády odniesol striebro. Ešte v tom istom roku začal študovať na Technickej univerzite Blízkeho východu (METU), ktorú v roku 2005 ukončil s dvojitým odborom počítačové inžinierstvo a matematika.

Zrod Udemy

Jeho podnikateľské začiatky neboli jednoduché. V roku 2008 v Turecku spustil vzdelávaciu platformu KnowBand, ktorej sa však nepodarilo presadiť. Následne sa Eren presťahoval do Silicon Valley, kde pracoval pre niekoľko startupov. Nadviazal partnerstvo s dvoma ďalšími Turkami a vytvorili platformu elektronického vzdelávania Udemy. Oslovili 30 investorov, no tí ich odmietali. Nakoniec sa im podarilo získať investíciu od anjelských investorov ako Keith Rabois a Naval Ravikant.

„Poučili sme sa z výziev, ktorým sme čelili, a naša tvrdá práca sa nakoniec vyplatila. Dnes je z Udemy najväčší trh pre online kurzy s miliónmi študentov po celom svete,“ hovorí Bali.

Eren Bali / YouTube

Revolúcia v zdravotníctve

Keď jeho matka v roku 2013 vážne ochorela, Bali sa začal zaoberať zdravotníctvom. Práve vtedy si uvedomil neefektívnosť zdravotnej starostlivosti a tiež neefektívnosť nástrojov, ktoré lekári využívali. Spočiatku tento segment podporoval ako investor, no neskôr sa rozhodol realizovať vlastný nápad na podnikanie. O 2 roky neskôr tak spoločne s Tomom Berrym založil firmu s názvom Carbon Health, ktorej cieľom bolo sprístupniť zdravotnú starostlivosť čo najväčšiemu počtu ľudí.

Spočiatku to začalo ako softvérová platforma založená na telehealth, čo je poskytovanie lekárskej starostlivosti na diaľku, za pomoci telekomunikačných technológií a elektronických informačných systémov. Táto forma zdravotnej starostlivosti využíva internet, mobilné aplikácie, videohovory a iné komunikačné nástroje na to, aby lekári a pacienti mohli navzájom komunikovať a konzultovať zdravotné problémy bez fyzického stretu v nemocnici alebo v ordinácii.

Ich systém sa neskôr prepojil so zariadeniami Direct Urgent Care so sídlom v Severnej Kalifornii, čoho výsledkom bola sieť 7 kamenných kliník, ktoré sa starali o 40-tisíc aktívnych klientov. Spoločnosť Carbon Health zaznamenala rast o tisíce percent a v roku 2020 dosiahla príjmy vo výške viac ako 45 miliónov dolárov. Jej cieľom je napraviť niektoré špecifické aspekty zdravotnej starostlivosti, ako napr. špirálovité náklady, ktoré nútia pracovníkov a zamestnávateľov tolerovať dvojciferné ročné percentuálne nárasty, nedostatok transparentnosti, čo vedie k premršteným účtom či výrazné rozdiely v prístupe pre ľudí inej farby pleti.

Bali okrem toho verí, že zdravotný systém zlepší pomocou vlastných kliník a cez konkurenčný tlak stlačí ceny zdravotnej starostlivosti nadol. Tým sa otvára potreba pre ostatných, aby používali softvér, ktorý jeho firma vyvinula.

Zdroje: medium.com; failurebeforesuccess.com

Komentáre