4 zmeny, ktoré vám prinesú šťastnejší život

šťastná žena

Viesť šťastný a naplnený život môže byť náročné, najmä ak sa neustále obávate názorov druhých ľudí. Najlepším riešením, ako sa tohto “vysávača” pozitívnej energie a šťastia zbaviť, je zmena myslenia založená na štyroch základných pilieroch. O tých ale nestačí iba rozprávať, ale predovšetkým ich realizovať. O aké piliere ide?

1. Staňte sa majstrami slova. Poznajte silu svojho slova

Slová majú obrovskú silu, dokážu nielen ublížiť, ale aj nakopnúť či zmeniť niekomu život. Na to by ste pri rozprávaní rozhodne nemali zabúdať.

Spomeňme si na to, keď Martin Luther King dokázal zmeniť život miliónom ľudí použitím slov “I Have A Dream”. Jeho výrok sa stal katalyzátorom pre obrovské zmeny a dodal odvahu mnohým ľuďom, aby sa postavili za svoje presvedčenie.

Nesnažte sa teda používať slová, ktoré druhým ubližujú, ale práve naopak, vyberajte tie, ktoré povzbudzujú. Namiesto toho, aby ste ostatných len kritizovali, snažte sa ich usmerniť, prípadne nehovorte vôbec nič.

2. Prestaňte sa zaoberať tým, čo si myslia iní ľudia

To, ako vnímate samých seba, si mnohokrát spájate s myšlienkami, ako vás vníma vaša rodina, kolegovia alebo priatelia.

Ak teda práve nemáte najlepší deň, ráno ste zaspali a svojmu účesu ste zabudli dať seriózny tvar, automaticky si myslíte, že ostatní vás vnímajú ako “strašidlo”. To je však iba vaše iracionálne presvedčenie odrážajúce váš strach či negatívny postoj.

Ak sa týchto vtieravých myšlienok chcete zbaviť, jednoducho zoberte papier, pero a vypíšte si veci, ktorých sa obávate. Následne ich neustále rozvíjajte, až kým ich nenahradíte pozitívnymi presvedčeniami.

3. Nepredpokladajte, ale konajte a pýtajte sa

V prípade, že niečomu nerozumiete, nebojte sa pýtať. Pýtajte sa nielen druhých ľudí, ale aj samých seba. Pokiaľ čelíte náročným časom, spýtajte sa: Ak by bol dnešok mojim posledným dňom, bol by tento môj problém dôležitý? Bolo to, čo som spravil, naozaj správne? Aký život teraz žijem a aký život by som chcel žiť?

Zahoďte strach a položte si otázky, ktoré vám pomôžu napredovať a ujasniť si, či je vaše smerovanie v živote správne. Čím viac sa budete pýtať, tým menej budete musieť predpokladať.

“Šťastie nie je niečo hotové. Pochádza z vašich vlastných činov.” – Dalajláma

4. Robte veci naplno a najlepšie, ako viete

Ak budete pristupovať k rôznym životným situáciám s nadšením a odhodlaním, je veľká pravdepodobnosť, že sa vyhnete sklamaniu a neúspechu. Nečakajte na šťastný deň, ale konajte takým spôsobom, aby ste každý deň prežili naplno a šťastne.

Máme tendenciu zaoberať sa minulosťou a oplakávať staré chyby a tým sa ešte viac trestať. Prestaň sa ľutovať. Pamätajte, že váš život a vaše šťastie je iba vo vašich rukách, odhoďte všetky obavy a negatívne myšlienky, ktoré vás brzdia a uvidíte, že už zajtra sa zobudíte do krajšieho rána.

E-kniha plná myšlienok a rád, vďaka ktorým začneš žiť lepší život.

Komentáre