Začínal ako nezamestnaný s 800 dolármi. Dnes 35-ročný Chen vlastní firmu za 500 miliónov dolárov

Tim Chen (cnbc.com)

Tim Chen je mladý, úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ webovej sránky NerdWallet zaoberajúcej sa osobnými financiami. Mesačne stránku navštívi okolo 10 miliónov ľudí, pričom jej celková trhová hodnota sa odhaduje na viac ako 500 miliónov dolárov.

Po štyroch rokoch strávených prácou pre známe hedžové fondy ako Perry Capital či JAT Capital Managment, dostal Tim výpoveď. „Bolo to veľmi ponižujúce, celý život som sa orientoval na dosahovanie úspechu, finančnej slobody a zrazu som mal status nezamestnaného,“  rozpráva Chen, absolvent Stanfordu.

S odstupom času to však Tim považuje za jednu z najlepších vecí, aká sa mu v živote stala. Situácia ho prinútila zmeniť myslenie a splniť si svoj sen – stať sa úspešným podnikateľom.

„Vždy som sníval o tom, že začnem podnikať, nikdy som ale nemal odvahu. Všetko sa zlomilo až v mojich 35 rokoch jedným e -mailom od mojej sestry, ktorá žila v Austrálii. Pýtala sa ma, ktorá kreditná karta má najnižšie poplatky za zahraničné transakcie, “ spomína si dnes.

Najskôr Tim hľadal na Google, kde prekvapivo nič nenašiel. Využil teda vlastné skúsenosti v oblasti financií, oslovoval banky a rôzne finančné spoločnosti. Po týždni zosumarizoval jednotlivé ponuky a spracoval ich v Exceli do prehľadnej tabuľky, ktorú poslal sestre. Čoskoro sa tabuľka rozšírila nielen v rodine a medzi priateľmi, ale aj v širšom okolí.

Tim Chen (ozy.com)

Chen si uvedomoval potenciál finančných služieb vychádzajúci z ťažkostí spotrebiteľov, ktoré majú pri hľadaní a porovnávaní informácií o bankových službách a produktoch.

Jeho hlavným cieľom bolo poskytnúť zákazníkom väčšiu transparentnosť prostredníctvom online finančného poradenstva. Z 800 dolárov zaplatil webhosting, doménu, softvér a zo svojho bytu na Manhattane spustil stránku NerdWallet. Prostredníctvom článkov informoval ľudí o výhodách a nevýhodách jednotlivých bankových služieb a odpovedal na ich otázky.

Ani po deviatich mesiacoch od spustenia stránky sa jeho finančná situácia nezlepšila. Po roku zarobil 75 dolárov, pričom pracoval viac ako 16 hodín denne. Presťahoval sa ku priateľke, jedol menej a snažil sa čo najviac financií ušetriť.

V druhom roku spoločnosť NerdWallet dosiahla príjmy vo výške 60 000 amerických dolárov a Tim si stále nebol istý, či má v podnikaní pokračovať.

V roku 2010 to konečne začalo fungovať – tržby vzrástli trojnásobne a stránku začalo navštevovať čoraz viac ľudí. O päť rokov neskôr to bolo ešte lepšie a spoločnosť od súkromných investorov získala kapitál v objeme 105 miliónov dolárov.

Web Nerdwallet.com

Minulý rok zas tržby klesli natoľko, že spoločnosť bola nútená prepustiť 11 zamestnancov. Zisky NerdWallet nie sú stabilné a neustále kolíšu, avšak Tim neprestáva veriť v lepšiu budúcnosť.

„Som presvedčený, že v roku 2018 urobíme správnu investíciu,“ povedal svojim zamestnancom a zároveň poukázal na dôležitosť mobilnej aplikácie a online členstva, prostredníctvom ktorého môžu sledovať svoje finančné ciele.

Mnohé príjmy spoločnosti pochádzajú od firiem poskytujúcich finančné služby, no aj napriek tomu je NerdWallet  primárne zameraný na spotrebiteľov, tvrdí Chen. Vďaka profesionálnym finančným novinárom a neustálemu testovaniu toho, čo ľudí zaujíma, dokážeme promptne odpovedať na ich otázky a poskytnúť pomoc tak, aby sa cítili spokojne a nemuseli hľadať ďalšie informácie.

„Keď som začal pracovať s NerdWalletom, orientoval som sa na budovanie úspešného podniku. Teraz sa snažím ponúkať čitateľom druh poradenstva, ktorý nikde inde nenájdu,“ hovorí Chen.

„Ak sa zameriame na to, čo je správne, môžeme si vybudovať s klientom taký vzťah, že sa k nám v prípade potreby opäť vráti.“

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre