Predbehol Muska a stal sa najbohatším človekom sveta. Príbeh Francúza Bernarda Arnaulta

Bernard Arnault
Bernard Arnault (Foto: Wikimedia)

Na čele rebríčka najbohatších ľudí sveta (podľa Bloomberg Billionaires Index) sa aktuálne nachádza francúzsky podnikateľ Bernard Arnault s odhadovanou hodnotou majetku 165 miliárd dolárov. Ešte donedávna rebríčku kraľoval miliardár Elon Musk, ktorého majetok utrpel v dôsledku poklesu akcií automobilky Tesla. Francúz Arnault, ktorý stojí na čele koncernu s luxusným tovarom LVMH, tak už nie je iba najbohatším Európanom, ale aj najbohatším človekom na planéte. Ako vyzerala jeho cesta nahor? Prinášame vám Arnaultov príbeh.

Bernard Arnault vyrastal v priemyselnom meste Roubaix na severe Francúzska. Študoval na vysokej škole École Polytechnique, ktorá je najznámejšou vysokou školou technického zamerania vo Francúzsku. Po tom, ako tu v roku 1971 získal bakalársky titul, nastúpil do firmy svojho otca Ferret-Savinel. Už počas výkonu prvých úloh, ktoré mu vo firme pridelili, sa ukázala jeho veľká odvaha a obchodný talent. Dokázal presvedčiť svojho otca, aby zlikvidoval stavebnú divíziu firmy a dosiahnuté zisky investoval do lukratívnejšieho biznisu s nehnuteľnosťami, čo sa ukázalo ako dobrý krok. Mladý Arnault sa postupne vypracoval na vyššie manažérske pozície, až sa nakoniec v roku 1978 ako 30-ročný stal prezidentom  firmy.

Bernard Arnault (Foto: Wikimedia)

Keď sa v roku 1981 dostali k moci francúzski socialisti a ich ostro ľavicový program, Arnault a jeho rodina sa presťahovali do Spojených štátov. A keďže bol šikovným obchodníkom, svoj biznis s realitami rozvíjal aj za Atlantikom. Keď sa v roku 1984 politická situácia v rodnom Francúzku normalizovala, Arnault sa rozhodol vrátiť domov. V tom čase videl príležitosť v kúpe takmer skrachovanej firmy Boussac, pod ktorú spadal aj módny dom Christian Dior. Síce dovtedy pôsobil v stavebníctve a realitách a nemal žiadne skúsenosti s módnym segmentom, veril v potenciál slávneho Christiana Diora.

Do prevzatia Boussac investoval 15 miliónov dolárov z vlastných zdrojov, zvyšných 65 miliónov financovala banka Lazard, s ktorou Arnault spojil sily. Po dokončení akvizície predal väčšinu aktív spoločnosti, pričom si ponechal iba prestížnu značku Christian Dior a obchodný dom Le Bon Marché. A práve Dior položil základ dnešnému impériu s luxusom LVMH.

Holding LVMH však existoval ešte skôr, než doň vstúpil samotný Arnault. V dôsledku finančných problémov sa rozhodli tradičné rodinné firmy Louis Vuitton a Moët prepojiť, čím vznikol holding viacerých slávnych luxusných značiek, pretože Louis Vuitton a Moët už mali v portfóliu niekoľkých konkurentov. V roku 1987 predseda tejto spoločnosti, Henri Racamier oslovil Arnaulta, aby do LVMH investoval. Investícia sa nakoniec uskutočnila cez spoločný podnik Guinness PLC, ktorý vlastnil 24 % akcií LVMH. V priebehu ďalších rokov Arnault za pomoci dvoch francúzskych bánk skupoval ďalšie akcie a do januára 1989 sa mu podarilo získať kontrolu nad LVMH (vlastnil viac ako 43,5 % akcií firmy).

Louis Vuitton (Foto: Flickr)

Následne bol jednomyseľne zvolený za predsedu výkonného manažmentu. Prevzatie konglomerátu LVMH bolo veľmi ambiciózne a dravé a Arnaultovi pomohlo aj to, že medzi manažérmi Louis Vuitton a Moët Hennessy panovali značné nezhody. Arnault, ako nový predseda LVMH, začal realizovať ambiciózny plán expanzie a v priebehu 90. rokov získal niekoľko ďalších spoločností vrátane parfumérskej firmy Guerlain (1994), Loewe (1996), Marc Jacobs (1997), Sephora (1997) a Thomas Pink (1999).

V rozvíjaní skupina LVMH pokračovala ďalej, keď v roku 2003 prevzala taliansku značku Fendi, v roku 2010 ikonický obchodný dom La Samaritaine, o rok neskôr slávnu značku šperkov Bulgari a minulý rok do svojho portfólia pridala amerického klenotníka Tiffany & Co.

Čítaj tiež: Gautam Adani: zoznámte sa s najbohatším človekom v Ázii

Dnes pod LVMH spadá cez 70 luxusných značiek a ročný obrat skupiny dosahuje viac ako 50 miliárd eur. Luxusný trh príliš neutrpel ani počas pandémie, čomu dopomohol rozvoj digitalizácie a elektronického obchodu. Mnohé svetové značky sa zdráhali nastúpiť na tento trend, pretože sa obávali, že ľahšia dostupnosť poškodí ich imidž. Nakoniec zavážila obrovská obchodná príležitosť, ktorú so sebou elektronizácia prináša a rozhodla sa ju využiť aj skupina LVMH.

Arnaultové vzťahy s riaditeľmi módnych domov, ktoré vlastní, sú väčšinou voľné. Kreatívcom dôveruje, pretože si dobre uvedomuje, že LVMH nemôže generovať zisky bez remeselnej zručnosti. Ako sám hovorí, jeho životným cieľom je premeniť kreatívne vízie na realitu.

Zdroje: investopedia.com;  thefamouspeople.com;  businessinsider.com

Komentáre