Keby to nevyšlo s Amazonom, robím dnes toto, hovorí Jeff Bezos

Jeff Bezos
Jeff Bezos (Flickr)

Pred 29 rokmi dostal Jeff Bezos nápad, kvôli ktorému sa rozhodol opustiť stabilné zamestnanie v hedžovom fonde v New Yorku. Presťahoval sa do Seattlu a vo svojej garáži začal budovať firmu, z ktorej je dnes jedna z najväčších technologických spoločností sveta.

V roku 1995 začal Bezos svoju cestu s predajom kníh, no dnes je z Amazonu obrovský gigant s trhovou hodnotou viac ako 1,8 bilióna dolárov. Jeff Bezos dnes patrí medzi najbohatších ľudí sveta s odhadovanou hodnotou majetku 198 miliárd dolárov.

Zdá sa, že ani samotný Bezos neočakával, že z jeho online obchodu raz bude obrovská multi-miliardová korporácia. Ako priznal počas jedného z rozhovorov, to, čo sa za posledných 29 rokov stalo v Amazone, je nad jeho očakávania.

Samozrejme, veril, že vybuduje veľkú firmu, ale ani sa mu len nesnívalo, že z toho bude taký obor, akého môžeme vidieť dnes. Znamená to, že jeho risk skončiť so stabilným zamestnaním sa vyplatil.

Ale čo ak by to nevyšlo? Čo by robil potom?

„Bol by som niekde mimoriadne šťastným programátorom“, priznal Bezos. „Každý z nás má vášeň a tú treba nasledovať.“ A ako uvádza portál Wired, jeho vášňou vždy boli počítače.

Ako mladík si začal budovať kariéru v oblasti počítačov a automatizácie. V roku 1986 promoval na Princetonskej univerzite s titulom z elektrotechniky a informatiky. Po ukončení štúdia Bezos odmietol pracovné ponuky niekoľkých technologických spoločností, vrátane firiem Intel a Bell Labs.

Podľa Wired začal pracovať na “debugging” kóde vo firme Fitel. Po dvoch rokoch túto spoločnosť opustil a stal sa vývojárom softvéru v Banker Trust.

Práve odtiaľ v roku 1990 odišiel do hedžového fondu DE Shaw, kde mal na starosti výskum obchodných príležitostí v novej a neprebádanej oblasti – na internete.

Dobre si pamätá na časy, keď vtedy vo firme prišiel s myšlienkou predávať na internete knihy. „Keď som o tom povedal svojmu šéfovi, trpezlivo ma počúval a povedal: Je to skvelý nápad, ale pre niekoho, kto nemá zamestnanie,“ spomína si Bezos.

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre