Miliardár Branson: Pre dosahovanie úspechu je dôležitejšie EQ ako IQ

Richard Branson
Richard Branson (Foto: Flickr)

Zapracuj na sebe s týmto balíkom e-bookov. Teraz za špeciálnu cenu!

Podnikateľ Richard Branson je známy tým, že bol ako 16-ročný vyhodený zo školy a už sa do nej nikdy nevrátil. Napriek tomu sa mu podarilo vybudovať podnikateľské impérium, získať majetok v hodnote niekoľkých miliárd dolárov a nadobudnúť rytiersky titul.

Zrejme nikoho neprekvapí, že keď sa ho opýtali, či je pre úspech dôležitejšia emocionálna inteligencia (EQ) alebo racionálna inteligencia (IQ), odpovedal jednoznačne v prospech emocionálnej inteligencie. „Myslím si, že byť emocionálne inteligentný je dôležitejšie v každom aspekte života, vrátane podnikania,“ povedal Branson v rozhovore pre LinkedIn.

„Byť dobrým poslucháčom, empatickým človekom, pochopiť emócie, efektívne komunikovať, dobre sa správať k ľuďom a vydať zo seba to najlepšie, to je pre úspech rozhodujúce. Tiež vám to pomôže vybudovať firmu, ktorá skutočne rozumie ľuďom a rieši ich problémy,“ hovorí Branson. Následne dodáva: „Keby som o svojom úspechu nechal rozhodovať IQ a známky zo školy, určite by som nebol tam, kde som dnes.“

Miliardár Richard Branson
Richard Branson (Foto: Virgin.com / Visual Eye)

Bransonova odpoveď určite povzbudí všetkých, ktorí sú sklamaní zo svojich koncoročných známok. Je jasné, že je možné bojovať s akademickými problémami a dosiahnuť v živote úžasné veci. Je ale Branson iba extrémnou výnimkou, alebo má pravdu, keď hovorí, že EQ prevyšuje IQ pri dosahovaní úspechu? Ukazuje sa, že veda mu dáva za pravdu.

Samozrejme, akákoľvek diskusia o tom, či je pre úspech dôležitejšie IQ alebo EQ, závisí od toho, čo si pod úspechom predstavujete. Ak sa chcete stať matematikom, ktorý získa Fieldsovu medailu, alebo chcete byť popredným teoretickým fyzikom, potom je nevyhnutný výnimočný intelektuálny výkon. Pokiaľ ale máte v úmysle vybudovať ziskový podnik alebo si užívať šťastný a stabilný život, je veľmi pravdepodobné, že by ste sa mali oveľa viac starať o maximalizáciu svojho EQ.

Čítanie, učenie sa novým zručnostiam, búranie predsudkov a inteligentný prístup k problémom sú cenné veci. Nikto netvrdí, že by ste sa nemali snažiť o to, aby ste boli čo najviac inteligentní. Ide o to, že by ste sa nemali nechať odradiť, ak zďaleka nie ste najinteligentnejším študentom na vašej škole. Bransonovi sa v škole vôbec nedarilo, no za to sa mu výrazne darilo v živote. A to aj vďaka jeho vysokému EQ.

Zdroj: Inc.com

Komentáre