Čo sú to mikro návyky a prečo sú dôležité?

cvicenie

Určite ste už čítali o pozitívnych návykoch ako je napr. cvičenie, osobný rozvoj, vďačnosť a podobne. Sú to činnosti, ktoré nám pomáhajú dosiahnuť dlhodobý úspech a lepší život. Je však možné, že ste ešte nepočuli o tom, akú dôležitú úlohu zohrávajú mikro návyky a ako zásadne môžu ovplyvniť náš život. A to v mnohých oblastiach, či už ide o voľný čas alebo finančné hospodárenie.

Zmeniť svoje návyky je často náročné, no zmeniť mikro zvyky je jednoduchšie. Namiesto pokusov o vytvorenie nového, väčšieho návyku, skúste začať tým, že si osvojíte mikro návyk.

Čo sú mikro návyky a prečo sú dôležité? Mikro návyky sú malé zmeny, ktoré vytvárajú cestu k veľkej zmene. Už tým, že dodržíte veľmi malý sľub, ktorý ste si dali, vo vašom myslení nastáva obrovský posun a začínate si uvedomovať, že zmena je možná. To, že ste dnes dodržali svoj sľub/záväzok, napr. prečítať 2 strany motivačnej knihy denne, dokazuje, že to dokážete aj zajtra a ďalšie dni.

Ak nejaký zvyk opakujete dosť dlho, vďaka štruktúre v mozgu nazývanej bazálne gangliá sa z toho stáva automatické správanie. Začnite teda od nových malých návykov.

A čo by ste mohli zmeniť? Vo všeobecnosti sa ľudia snažia zmeniť veci týkajúce sa predovšetkým ich zdravia, financií a voľného času. Tie najlepšie mikronávyky sú jednoduché a ľahko implementovateľné do vášho každodenného života. Tu je pár príkladov:

  • po prebudení vypite pohár čerstvej vody
  • namiesto prezerania sociálnych sietí si večer prečítajte pár strán z knihy
  • po každom jedle si dajte 5-minútovú prechádzku
  • Každý deň si vyhraďte aspoň 5 minút na sebareflexiu

Malé zmeny v správaní sú menej odstrašujúce a môžu pomôcť prekonať odpor voči veľkým zmenám. Keďže sú ľahko dosiahnuteľné, minimalizujú strach a úzkosť. Postupne sa veľké zmeny stávajú prijateľnejšími a dostupnejšími.

Nemusíte rozumieť psychológii ani ľudskému správaniu, aby ste si vypestovali skvelé návyky. Len si pamätajte, že mikrozvyky vyžadujú zámer a dôslednosť, a keď sa do toho pustíte, začnete vidieť pozoruhodné výsledky. A každý úspech, či už malý alebo veľký, prispieva k zvyšovaniu našej sebadôvery. Drobné mikro návyky nie sú len o dosiahnutí konkrétnych cieľov, ale aj o procese zlepšovania a dosahovania väčšej rovnováhy vo vašom živote.

Komentáre