10 motivačných kníh, ktoré ti pomôžu zlepšiť život

motivačné knihy
Motivačné knihy

Chcete zlepšiť svoj život? Potom budete musieť opustiť svoju komfortnú zónu, nabrať odvahu a spraviť v živote zmeny. Ak neviete, kde začať, pomôcť vám môžu aj rôzne motivačné knihy.

Keď sa rozhodneme zmeniť náš život, väčšinou prichádza nepohodlie a bolesť. Áno, zmena môže byť bolestivý proces, ale život, ktorý nám dokáže priniesť, je neoceniteľný. Potvrdzuje to aj americký motivačný kouč a autor bestsellerov Anthony Robbins, ktorý hovorí: „Tajomstvom úspechu je naučiť sa, ako použiť bolesť a potešenie namiesto toho, aby sme dovolili bolesti a potešeniu použiť nás. Ak to dokážete, máte svoj život vo svojich rukách. A ak nie, život bude mať v rukách vás.“

Ako teda prevziať nad svojím životom plnú kontrolu a vyformovať si ho presne tak, ako chceme? S hľadaním odpovede na túto otázku vám dokážu pomôcť nasledovné motivačné knihy:

7 návykov skutočne efektívnych ľudí (S. Covey)

Ako už napovedá samotný názov knihy, autor Stephen Covey v nej opisuje sedem návykov úspešných ľudí. Ide o sedem princípov, ktoré efektívni ľudia využívajú k tomu, aby dosiahli svoje ciele.

Kniha je písaná pútavým a ľahko pochopiteľným štýlom, takže informácie z nej viete aplikovať aj v osobnom živote, podnikaní či v rodinných vzťahoch. Prvýkrát bola vydaná v roku 1990 a celosvetovo sa z nej predalo už 40 miliónov kópií.

Knihu nájdete tu

Ako byť šťastný (Dalajláma)

Niet človeka, ktorý by v živote nehľadal šťastie. Kniha s názvom „The Art of Happiness“ vás povzbudí k tomu, aby ste si osvojili disciplínu sebareflexie. A čím viac sebareflexie máte, tým hlbšie nazeráte do svojho vnútra (svojej duše) a zisťujete, aký skutočný význam má pre vás šťastie.

Keď to zistíte, nájdete svoj zmysel, svoj účel, životné zameranie a vízie. Toto sú základy, na ktorých môžete budovať potrebné zmeny k lepšiemu a šťastnejšiemu životu.

Knihu nájdete tu

Dalajláma
Dalajláma

Atómové návyky (James Clear)

Autor knihy James Clear sa dlhodobo venuje téme transformácie návykov. V knihe „Atómové návyky“ opisuje princípy, ako prostredníctvom malých zmien zlepšiť kvalitu nášho života. Clear v knihe prináša inšpiratívne a zároveň aj zábavné príbehy úspešných športovcov, umelcov či podnikateľov, ktorí prostredníctvom malých návykov dosiahli pozoruhodné výsledky.

V publikácii sa okrem iného dozviete, ako prekonať nedostatok motivácie a vôle a ako si vytvoriť také prostredie, aby sa vám úspech dosahoval jednoduchšie. Atómové návyky zmenia spôsob, akým ste doteraz premýšľali o úspechu a sebarozvoji a poskytne vám stratégie, ktoré využijete pri transformovaní svojich návykov.

Knihu nájdete tu

Najväčší obchodník na svete (Og Mandino)

Táto klasika z roku 1968 sa považuje za jednu z najpredávanejších motivačných kníh o obchode. Hlavnou postavou je mladý a chudobný Háfid, ktorý sa stará o ťavy, avšak sníva o tom, že raz bude úspešným obchodníkom. Dostáva desať starodávnych zvitkov a s použitím ich tajomstva sa z neho stáva najväčší obchodník na svete.

Okrem obchodných rád v knihe nájdete tipy, ako sa motivovať a ako si osvojiť myslenie úspešného človeka. Základným odkazom je sila pozitívneho myslenia – to, že sa stanete tým, čo si myslíte, hovoríte a robíte.

Knihu nájdete tu

Mysli a zbohatni (Napoleon Hill)

Kniha Mysli a zbohatni je celosvetovo označovaná za “starého otca motivačnej literatúry.” Prvýkrát bola vydaná v roku 1937 a je to prvá publikácia, ktorá si verejne kládla otázku: Čo robí úspešných ľudí úspešnými?

Autor knihy Napoleon Hill vyspovedal viacero bohatých a úspešných ľudí svojej doby  (Thomas Edison, Henry Ford, Andrew Carnegie a ďalší..) na základe čoho nahliadol do myslenia a správania, ktoré ich doviedlo k úspechu. Keďže sa dovtedy predpokladalo, že obrovské bohatstvo je výsledkom chamtivosti a šťastia, závery jeho pozorovania mnohých prekvapili.

Knihu nájdete tu

Autor knihy Mysli a zbohatni Napoleon Hill
Napoleon Hill – autor knihy Mysli a zbohatni

Switch (Chip & Dan Heath)

Skúšali ste niekedy schudnúť alebo nabrať kondíciu, no nikdy ste nedosiahli svoj cieľ? Viete, že musíte vo svojom živote urobiť zmeny, ale neviete ako? Ak súhlasne prikyvujete, potom si musíte prečítať knihu „SWITCH“. Tá vám ukáže, ako vytvoriť a udržiavať trvalé zmeny vo vašom živote. V tejto knihe autori Chip a Dan zdieľajú tajomstvo toho, ako zmeniť svoj život.

Knihu nájdete tu

Nekonečná vnútorná sila (Anthony Robbins)

Autor knihy Anthony Robbins je svetoznámy motivačný kouč, ktorý individuálne spolupracoval s osobnosťami ako Bill Clinton, Wayne Gretzky alebo Hugh Jackman.

V knihe “Nekonečná vnútorná sila” opisuje, ako využiť náš najcennejší nástroj – našu myseľ. Hovorí o konkrétnych technikách NLP, cez ktoré dokážete preprogramovať svoju myseľ tak, aby ste dosiahli to, čo chcete. Je to mimoriadne užitočná a praktická kniha, ktorú môžeme len odporučiť!

Knihu nájdete tu

autor motivačnej knihy Nekonečná vnútorná sila
Anthony Robbins (Facebook)

Dary nedokonalosti (Brene Brown)

Máte niekedy pocit, že nie ste dostatočne dobrí, dostatočne inteligentní alebo odvážni na to, aby ste mohli žiť naplnený šťastný život? Máte tajné sny, ktoré držíte hlboko vo svojom vnútri a ktoré nezdieľate, aby si niekto nemyslel, že sú hlúpe? Alebo sa príliš bojíte ísť za svojimi snami, pretože sa bojíte, že by ste mohli zlyhať? Kniha s názvom „Dary nedokonalosti“ vám ukáže, ako nájsť v sebe odvahu a ako znovuobjaviť svoju vieru a sebaúctu.

Toto je kniha, ktorá vás pripraví vydať sa na cestu zmien. „Dary nedokonalosti“ vás naučí, ako sa zbaviť toho, kto si čo o vás myslí, toho, kým by ste podľa spoločnosti mali byť, a pomôže vám objaviť vaše skutočné JA.

Knihu nájdete tu

Mních, ktorý predal svoje Ferrari (Robin Sharma)

Táto inšpiratívna kniha hovorí o tom, ako krok za krokom dosiahnuť lepší život s väčšou odvahou, vyrovnanosťou, hojnosťou a radosťou. Rozpráva príbeh o Julianovi Mantlovi, špičkovom právnikovi, ktorého ohromný materiálny úspech zakrýval vnútornú prázdnotu.

Na odysei starej kultúry, ktorá mení život, objavuje silné, múdre a praktické lekcie, ktoré vás naučia, ako rozvíjať radostné myšlienky, sledovať vaše životné poslanie, rozvíjať sebadisciplínu a odvážne konať, vážiť si čas ako vašu najdôležitejšiu komoditu, vyživovať vaše vzťahy a žiť naplno každý deň. Ide o jednu z najvyhľadávanejších motivačných kníh na svete.

Knihu nájdete tu

Robin Sharma – autor knihy Mních, ktorý predal svoje Ferrari (Facebook)

Believe It to Achieve It (Brian Tracy)

Táto kniha slúži na zahnanie negatívnych myšlienok a odblokovanie vášho plného potenciálu. Vypustenie negatívnych myšlienok je jedným z najdôležitejších krokov k úspešnému, plnohodnotnému životu, ktorý je však často aj najťažší.

V tejto praktickej príručke založenej na výskume, autori bestsellerov Brian Tracy a psychoterapeutka Christina Stein, predstavia svoj program Psychológia úspechu, ktorý vám pomôže identifikovať a prekonať škodlivé vzorce, ktoré vám bránia dosiahnuť vaše ciele.

Či už táto negatívnosť pramení z minulého vzťahu, ktorý sa skončil zle, z detskej traumy, zlyhania v podnikaní alebo kariére alebo zo všeobecnej neistoty, Tracy a Stein vám pomôžu rozpoznať, ako vedomé – a často aj nevedomé – negatíva ovplyvňujú vašu osobnosť či vaše rozhodnutia.

Kniha vám ukáže, ako znovu získať kontrolu nad svojimi myšlienkami, pocitmi a činmi, ako z negatív urobiť pozitíva a ako sa naučiť prijímať neočakávané životné zmeny bez toho, aby ste upadli do starých negatívnych vzorcov. Ide o základné čítanie pre kohokoľvek, kto sa cíti zaseknutý.

Záver

To bolo niekoľko motivačných kníh, ktoré dokážu človeka inšpirovať k tomu, aby nasledoval svoje ciele. Ak sa cítite “zaseknutí” a túžite zlepšiť svoj život, možno práve tieto knihy vám dodajú potrebný impulz.

Ktorú z týchto motivačných kníh ste už čítali? Máte obľúbenú motivačnú knihu, ktorú by ste pridali do tohto zoznamu? Dajte nám vedieť v komentároch.

Motivačná e-kniha plná myšlienok a rád, vďaka ktorým začneš žiť lepší život.

Komentáre