Komfortná zóna: miesto, kde sa neplnia ciele

Komfortná zóna, označovaná aj ako zóna pohodlia je stav, ktorý zabíja sny a obmedzuje naše životy. Jednoducho je to niečo, čo nám bráni napredovať a robiť prelomové zmeny. Pod týmto stavom sa môže rozumieť zaužívané správanie, myslenie, staré návyky.

V našej spoločnosti nájdeme mnoho ľudí, ktorí sú extrémne pohodlní a neodvážia sa prijať zmenu, ktorá by ich posunula bližšie k cieľom. Boja sa spoznať nových ľudí, navštíviť nové miesta, zmeniť svoje doterajšie správanie, skúsiť nové veci.

Ruku na srdce – patríš medzi týchto ľudí aj ty? Ak áno, mal by si to čo najskôr zmeniť, pretože zo zóny pohodlia si len ťažko splníš všetky svoje sny.

Ak si prečítaš biografie úspešných podnikateľov a miliardárov, zistíš, že títo ľudia neustále rastú a posúvajú svoje hranice. Čítajú knihy, navštevujú konferencie, testujú nové veci, spoznávajú nové krajiny a ľudí a osvojujú si nové a lepšie návyky. Pokiaľ chceš žiť lepší život, musíš sa stále zlepšovať.

Možnosti, ktoré nám poskytuje dnešná doba, sú oveľa väčšie, než boli pred niekoľkými desaťročiami.  Dnes si môžeme na pár klikov zakúpiť letenku a spoznávať kultúry na druhej strane sveta. Všetko je to len o nastavení mysle. Pokiaľ nebudeš ochotný uvažovať o nových perspektívach, uhloch, možnostiach, nikdy neprekonáš svoje limity.

Teraz si možno hovoríš: no dobre, ale ako začať? Ako mám prekonať svoju zónu pohodlia?

Stačí ísť na to malými a postupnými krokmi. Začni zmenou doterajšieho správania a návykov. Dobre si uvedomuješ, že by si mal cvičiť, no stále sa k tomu nevieš „dokopať“. Začni jednoduchými cvikmi 5 minút každé ráno, potom to môžeš predĺžiť na 10 minút. Sprav si z cvičenia návyk a zaraď ho do svojho života.

Alebo by si rád vstával skoro ráno, napríklad o 6:00, no namiesto toho vylihuješ do 9:00. Opäť môžeš začať postupne, čiže nastav si budík na 8:00, o týždeň na 7:00 a následne na cielených 6 hodín. Tým, že vystúpiš zo svojej komfortnej zóny a začneš vstávať o 3 hodiny skôr, za celý týždeň získaš takmer 1 deň navyše.

Áno, je ľahké zostať vo svojej zóne pohodlia a ležať v posteli niekoľko hodín navyše, no takto sa nikdy neposunieš vpred a nevyužiješ svoj potenciál naplno. Ak chceš v živote dosiahnuť viac, musíš dať svojej komfortnej zóne zbohom a vykročiť vpred. Nebude to jednoduché, veď keby áno, tak sme všetci úspešní. Tak to ale nie je.

Veľa ľudí má strach z nových vecí, napríklad sa boja podnikať, pretože by sa mohli popáliť, takže radšej zostávajú v zamestnaní, ktoré je pre nich zónou pohodlia.

Polož si otázku: Chceš do konca života ostať vo svojej komfortnej zóne a nahovárať si, že tvoje ciele sú príliš veľké a nesplniteľné.. alebo spravíš krok vpred, dáš komfortnej zóne zbohom a začneš žiť nový a lepší život?

Komentáre