12 vecí, ktoré robia úspešní ľudia, aby boli viac produktívni

Miliardár W. Buffett
Miliardár W. Buffett (Foto: businessinsider.com)

Niektorí ľudia stihnú spraviť oveľa viac vecí, ako ostatní. Otázka znie: ako to dokážu?

Touto otázkou sa zaoberal aj Kevin Kruse – aby získal odpoveď, vyspovedal viac ako 200 úspešných a produktívnych ľudí, medzi ktorými boli aj miliardári, olympionici, študenti s výbornými výsledkami a úspešní podnikatelia.

Kevin sa pýtal jednu pomerne jednoduchú otázku: „Čo je tajomstvom vašej vysokej produktivity?“

Po analýze ich odpovedí vytvoril zoznam vecí, ktoré odzneli v najväčšom počte.

Toto robia produktívni ľudia inak:

Zameriavajú sa iba na jednu vec

Produktívni ľudia vždy myslia na to, čo je pre nich hlavnou úlohou dňa a pracujú na nej každé ráno jednu až dve hodiny bez prerušenia.

Tom Ziglar povedal: „Prvú časť dňa venujte práci na prioritnej úlohe, ktorá vám pomôže vybudovať biznis.“

Spýtajte sa – čo  vám prinesie najväčší úžitok? Čo vám pomôže splniť cieľ?

Nepoužívajú to-do list

Znie to možno zvláštne, no je to tak. Prestaňte používať aplikácie s nekonečným zoznamom úloh, ktoré na vás počas dňa čakajú. Namiesto toho si všetko plánujte do kalendára.

Ukázalo sa, že iba 41% z to-do listov sa ľuďom reálne podarí splniť. Zvyšná časť, ktorú splniť nestihnú,sa iba nahromadí a vyvoláva zbytočný stres.

Vysoko produktívni ľudia si všetko plánujú do kalendára, podľa ktorého následne aj žijú. „Používajte svoj kalendár a dni si naplánujte v 15-minútových blokoch. Znie to ako veľa práce, ale práve to vás dostane do TOP 5 % najúspešnejších ľudí,“ radí Jordan Harbinger.

Sústreďujú sa na minúty, nie hodiny

Ľudia si často svoje dni plánujú v hodinových a polhodinových blokoch. Úspešní ľudia však vedia, že v jednom dni je 1440 minút a ani o sekundu viac.

Peniaze sa dajú minúť a znovu zarobiť, ale čas, ktorý ubehne, už nikto nikdy nevráti späť. Keď dokážete ovládať svoje minúty, dokáže riadiť aj svoj život.

Píšu si poznámky

Známy miliardár Richard Branson uvádza, že dnes by nebol taký úspešný, pokiaľ by pri sebe neustále nenosil poznámkový blok.

Aj grécky miliardár A. Onassis v jednom z rozhovorov povedal, že vždy by sme pri sebe mali mať poznámkový blok. „Všetko si zapisujte… To je poučenie hodné milióna dolárov, ktoré vás na škole nenaučia!“

Vybavujú emaily iba v určenom čase

Produktívni ľudia nesiahajú po mobile pri každom zavibrovaní. Podobne ako iné veci, aj čas pre e-maily majú presne naplánovaný. To im umožňuje plne sa sústrediť na svoju činnosť a byť produktívnejšími.

Pre niekoho je to raz denne, napríklad ráno, inému môže vyhovovať kontrola e-mailov 2x za deň – to už je iba na vás.

Vyhýbajú sa stretnutiam

Keď dostal Mark Cuban otázku ohľadom produktivity, bez váhania odpovedal, že základom je vyhnúť sa stretnutiam, pokiaľ nejde o významnú udalosť pre spoločnosť.

Pracovné stretnutia sú vo väčšine prípadov strata času. Nezačínajú sa v stanovený čas, nespoja vás so správnymi ľuďmi a venujú sa viacerým témam, ktoré nie sú podstatné. Ak nejde o nič dôležité, stretnutiu sa vyhnite.

Často hovoria „NIE“

Miliardár Warren Buffet raz povedal, že „rozdiel medzi úspešným a veľmi úspešným človekom spočíva v tom, že veľmi úspešný človek hovorí „NIE“ na skoro všetko.“

Aj podnikateľ James Altucher dal jeden zaujímavý tip: „Ak to nie je „Určite ÁNO!“ tak to je „NIE.“

Držia sa pravidla 80/20

Toto pravidlo je tiež známe ako Paretov princíp. Spočíva v tom, že 80% všetkých našich príjmov pochádza z 20% činností. Produktívni ľudia vedia, do čoho sa oplatí investovať čas a práve na to sa zameriavajú. Viac o princípe 80:20 sa dočítate tu.

Každému dňu priradia tému

Mimoriadne produktívni ľudia si často svoj deň pomenujú podľa toho, čomu sa počas neho chcú venovať. Treba si vybrať oblasť, na ktorej chcete v daný deň pracovať a podľa toho tento deň nazvať.

Napríklad: ak chcete v piatok pred začiatkom ďalšieho týždňa vybaviť administratívnu prácu, pomenujte si ho „Administratívny piatok.“

Oveľa jednoduchšie sa vám bude s prácou začínať, ak už od rána budete myslieť na „tému“ dňa.

Veciam sa venujú iba raz

Koľkokrát ste si otvorili email, ktorý ste okamžite odložili na neskôr? Ako často si položíte papiere na stôl s myšlienkou, že sa k nim vrátite až nasledujúci deň?

Úspešní ľudia sa snažia všetkého „dotknúť iba raz.“ Ak to trvá menej ako 5-10 minút, vybavia to hneď. Vďaka tomu nie sú v takom strese, pretože myšlienka na úlohu viac nie je uložená v ich mysli. To im umožňuje sústrediť sa lepšie na iné úlohy, čím sa stávajú produktívnejšími.

Dodržujú ranné návyky

Na analýze odpovedí bolo zaujímavé to, ako sa väčšina z opýtaných chcela podeliť o svoje ranné návyky.

Každý opisoval niečo iné, ale určité aktivity sa opakovali. Patrí medzi ne napríklad pitie vody hneď po zobudení, ľahké, ale výživné a zdravé raňajky či ranné cvičenie. Čo sa týka starostlivosti o psychiku, často odznela meditácia, čítanie a písanie do svojho denníka.

Energia je všetko

Nemôžete nafúknuť deň a vložiť do neho viac minút. Môžete sa však postarať o to, že vaše telo bude mať viac energie, vďaka čomu sa lepšie sústredíte a dosiahnete vyššiu produktivitu.

Úspešní ľudia si to dobre uvedomujú, preto nevynechávajú jedlá a doprajú si dostatok spánku a prestávok. Na jedlo sa pozerajú ako na “palivo poháňajúce stroj” a spánok pre nich znamená zotavenie sa po psychickej, ale aj fyzickej stránke.

Podľa informácií inc.com

Komentáre