Podnikáte? Nezabudnite rozvíjať aj týchto 6 zručností

podnikatelka

Byť úspešným podnikateľom a zároveň ovládať čo najviac zručností nie je vôbec jednoduché. Možno ste už prešli tou fázou podnikania, kedy ste to boli práve vy, kto potrebuje vedieť a robiť takmer všetko. Napriek tomu je ale dobré mať prehľad o trendoch a o najdôležitejších obchodných zručnostiach, ktoré neskôr môže vykonávať váš tím. Prípadne môžete na jeho prácu iba dohliadať. Čo by ste si aj v tomto roku rozhodne mali osvojiť?

Nebojte sa skúšať

Skúšanie rôznych aktivít je tiež dobré na to, aby ste si postupne vybudovali dôveru nielen v seba, ale aj v iných. Ak sa napríklad rozhodnete, že namiesto sledovania rôznych videí o tom, ako zarobiť na internete, to radšej vyskúšate, rozhodne nemáte čo pokaziť. Samozrejme, urobiť niečo úplne po prvýkrát môže byť odstrašujúce. Nemusíte sa však báť chýb, predovšetkým v online svete sa dajú napraviť doslova za okamih.

Marketing a predaj

Nie je potrebné byť hneď marketingový špecialista, ale faktom je, že dnes je marketing oveľa viac previazaný s predajom než kedykoľvek predtým. Vďaka marketingu dokážete získať nových zákazníkov, zvýšiť počet sledovateľov na sociálnych sieťach, písať pôsobivé texty na webové stránky, plánovať rôzne marketingové kampane a podobne. Na internete dnes nájdete množstvo dostupných informácií ku všetkým týmto témam, no v konečnom dôsledku nemusíte ovládať úplne všetko.

Marketingové zručnosti sú pre podnikateľov jednou z najcennejších obchodných zručností. Aj v tomto roku sa vám jednoznačne hodia znalosti v oblasti Instagramu, platenej reklamy, obsahového marketingu či email marketingu.

Nemenej cenné sú aj obchodné zručnosti. Ak máte internetový obchod (e-shop), sami na sebe si vyskúšajte, či je proces nakupovania na vašom e-shope dostatočne jednoduchý. Naučte sa tiež napríklad, aká forma propagáce môže byť pre vašu cieľovú skupinu vhodná. S tým súvisí aj samotný proces a zákaznícka cesta či zákaznícky servis. Zručnosti v oblasti služieb zákazníkom vám umožnia udržať si klientov, aj keď možno nie sú spokojní s prvým nákupom.

Učte sa od úspešných

Zo všetkých strán dnes môžete počuť, že ak chcete uspieť, treba sa od tých naúspešnejších učiť a sledovať ich. Neváhajte vykročiť tou istou cestou, akú vypozorujete priamo od nich. Alebo si nájdite svojho mentora – tieto služby sú síce pomerne drahé, ale väčšinou rozhodne stoja za to.

Ak nechcete investovať príliš veľa, zvážte rôzne kurzy alebo školenia. Dôležité je ale doplniť to, že lepšie je prihlásiť sa na kurzy v oblasti, ktorú budete skutočne robiť a nie na také, ktoré vás naozaj nebavia, len sú potrebné. Tieto vedľajšie procesy radšej outsourcujte.

školenie

Prispôsobivosť

Prispôsobivosť je ďalšou nevyhnutnou súčasťou podnikania. Ak pochopíte, že všetko sa v čase mení a naučíte sa s týmto faktom pracovať, oveľa rýchlejšie sa budete vedieť adaptovať na nové skutočnosti. Mnohí podnikatelia robia chybu a neprispôsobujú sa, takže aj keď sa zmenia technológie či okolnosti v ich segmente, ponechávajú svoj obchodný model bez zmeny.

Čo delí úspešných ľudí od tých, ktorí o úspešnom živote iba snívajú?

Time manažment

V prípade, že začínate podnikať, time manažment (alebo tiež riadenie času) je jednou z najdôležitejších zručností, ktorú by ste mali rozvíjať. Je to proces organizácie a plánovania času, ktorý strávime nad konkrétnymi úlohami. Skúste sa naučiť maximalizovať svoj výkon pri rovnakom počte hodín. Dôležité je zadefinovať si svoje úlohy a ciele, stanoviť si priority a odstrániť rozptýlenia ako sú napr. sociálne siete. Okrem toho nezabúdajte ani na outsorcing a delegovanie úloh.

Keď dokážete efektívne riadiť svoj čas, budete aj prípadne výzvy a problémy riešiť bez toho, aby ste tým narušili chod firmy.

Kreativita

Kreativita je jednou zo zručností, ktorú uplatníte takmer všade, od sociálnych sietí až po texty na webových stránkach. Kreativitu využijete pri písaní predajných textov či pri vymýšľaní nápadov, ako spropagovať váš produkt. Riešenie problémov si tiež vyžaduje aj určitú dávku kreativity a premýšlanie „out of the box“.

Obchodné zručnosti, ktoré budete rozvíjať, dokážu priniesť úspech nielen vám, ale aj vašej firmy. Budete musieť vytvoriť rovnováhu medzi tvrdými obchodnými zručnosťami, ako je marketing, a mäkkými obchodnými zručnosťami, ako je kreativita. Ak sa vám toto podarí, mali by ste byť vo svojom podnikaní uspieť.

Komentáre