Ako 28-ročná sa stala finančne slobodnou. Tu je jej tajomstvo šetrenia peňazí

Po siedmich rokoch práce v korporátnom svete si 28-ročná Newyorčanka vybudovala dostatočnú finančnú rezervu na to, aby mohla odísť do predčasného dôchodku. Na svojom blogu vystupuje pod pseudonymom JP Livingston a ako píše portál CNBC, po ukončení štúdia sa zamestnala v investičnej firme s nástupným platom 60-tisíc dolárov + koncoročný bonus. Počas siedmych rokov v korporáte si odkladala až 70 % príjmu a s majetkom 2,25 mil. dolárov sa stala finančne nezávislou (60 % pochádzalo zo sporenia a 40 % z investícií).

„Ak chcete dosiahnuť vysokú mieru úspor, začnite sa na svoje nákupy pozerať v jednotkách vášho času a nie v dolároch,“ uviedla pre portál CNBC.

„Takže namiesto toho, aby ste si povedali, že nový iPhone stojí 800 dolárov, spočítajte si, že by vás to stálo 60 hodín práce alebo týždeň a pol života,“ dodáva Livingston. Vtedy sa skutočne zamyslíte nad tým, či sa tento nákup oplatí.

Livingston dodáva, že tento prístup je obzvlášť účinný pri veľkých nákupoch. Napr. pokiaľ sa rozhodujete, či kúpiť drahší luxusnejší byt, je dobré sa zamyslieť, či sa vám kvôli tomu oplatí pracovať tri roky navyše?

Je to koncept, o ktorom sa prvýkrát dozvedela v knihe „Vaše peniaze alebo váš život“ od Vicki Robin a Joea Domingueza. Ide o knižnú klasiku v oblasti osobných financií, ktorú odporúčajú aj ďalší self-made milionári.

Zdroj: CNBC

Komentáre