Príbeh Johna Paul DeJoriu: od bezdomovca až po miliardovú ríšu

John Paul DeJoria
John Paul DeJoria

Príbeh amerického miliardára Johna Paula DeJoriu patrí medzi tie najinšpiratívnejšie, s akými sa v klube miliardárov môžete stretnúť. Život sa s ním nemaznal už v detstve, keďže na prácu bol odkázaný ako 9-ročný. V tom čase chodil od dverí k dverám a zarábal si predajom pohľadníc. Neskôr roznášal noviny a aby stíhal aj školu, s roznáškou začínal o 4:00 ráno.

Dokonca bol súčasťou pouličného gangu v Los Angeles a jeho učiteľ na strednej škole mu nepriamo povedal, že je „odpísaný“. Ešte ťažšie životné chvíle prišli keď mal 22 rokov. Jeho manželka sa vtedy rozhodla, že nechce byť matkou, vzala si všetky peniaze a nechala ho samého s 2-ročným synom. Úplne bez peňazí sa so synom ocitol na ulici a aby prežil, zbieral popri ceste prázdne fľaše od Coca Coly. Dva centy dostal za malú fľašu, päť centov za veľkú. Našťastie, z ulice sa mu podarilo dostať za pár dní.

Mladý John Paul DeJoria
Mladý John Paul DeJoria

Podarilo sa mu ustáť aj tento životný údel. V začiatkoch vystriedal množstvo povolaní, robil vrátnika, pracoval na čerpacej stanici a predával životné poistenie. „Raz ma vyhodili kvôli tomu, že som na províziách zarobil viac ako majiteľ firmy,“ spomína si DeJoria. Prelomový bol jeho príchod do firmy Redken (americká značka vlasovej kozmetiky), vďaka čomu sa John prvýkrát dostal do veľkého priemyslu s kozmetickými prípravkami.

Prišiel rok 1980 a DeJoria sa rozhodol založiť si vlastný podnik, pričom oslovil svojho priateľa a kaderníka Paula Mitchella. Obaja už mali s predajom kozmetiky skúsenosti a tak sa rozhodli priniesť na trh šampón pre profesionálnych kaderníkov.

Rok 1980: John a jeho priateľ P. Mitchell zakladajú vlastnú firmu

Vo vrecku mal v tom čase každý po 350 USD (DeJoria si ich požičal od matky). Aj keď ich podnikanie začalo skromne, všetko vyzeralo veľmi nádejne, dokonca si našli aj investora. Ten ale nakoniec cúvol, biznis sa zasekol a Johna navyše opustila žena. V tom čase ostal úplne bez peňazí a opäť sa z neho stal bezdomovec (v tom období prespával v aute).

Napriek nezdarom to nevzdal a ich podnik rozvíjal ďalej, pričom po dvoch rokoch ich firma Paul Mitchell Systems pokorila obrat milión dolárov. Ich šampón, ktorý vyžadoval iba jedno umytie a šetril tak čas, sa medzi kaderníkmi rýchlo rozšíril.

Ich produkt sa stal kultovou značkou

Dnes už ide o úplne iného hráča – Paul Mitchell Systems zásobuje 150-tisíc kozmetických salónov vo viac ako 87 krajinách sveta. V roku 2022 spoločnosť dosiahla ročný obrat 1 miliarda dolárov.

Navyše, John v roku 1989 spoločne s priateľom Martinom Crowleym založil výrobcu tequily Patrón Spirits Company. V roku 2018 bola táto firma predaná spoločnosti Bacardi za 5,1 miliardy dolárov.

Paul je spoluzakladateľom Patron Spirits Company, svetového predajcu tequily Foto: businessinsider.com

To ale nie je všetko. DeJoria má aj podiely vo firmách zaoberajúcich sa diamantmi, solárnou energiou a v marci 2019 uviedol na trh sériu 3D mobilných telefónov pod vlastnou značkou ROK Stars. Kedysi vlastnil aj sieť nočných klubov House of Blues, ktorú v roku 2006 predal za 350-miliónov dolárov.

Dnes DeJoria patrí medzi najväčších amerických filantropov. Financuje viacero charitatívnych organizácií, medzi nimi aj nadáciu Chrysalis, ktorá pomáha bezdomovcom a jednotlivcom s nízkymi príjmami postaviť sa opäť na nohy. Hodnota majetku 79-ročného Johna Dejoriu sa odhaduje na 2,8 miliardy dolárov.

Komentáre