Peniaze nie sú meradlom úspechu. Nikdy neboli mojím cieľom, hovorí najmladší britský miliardár

Ben Francis (Foto: Gian Power - The SuperPower Podcast)

Dosiahnuť miliardový majetok, to by pre väčšinu podnikateľov pravdepodobne znamenalo úspech. Avšak zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Gymshark Ben Francis trvá na tom, že peniaze nie sú „skutočným“ meradlom úspechu.

Francis, ktorého hodnota majetku sa v súčasnosti odhaduje na 1,3 miliardy dolárov, založil ešte v roku 2012 značku športového oblečenia. Mal len 19 rokov, keď rozbiehal vlastnú firmu v garáži u rodičov.

Nie je to o peniazoch

Dnes má 31 rokov a zaraďuje sa medzi najmladších self-made miliardárov na svete. Ako ale sám hovorí, vôbec si na to nepotrpí. „Ľudia si myslia, že na nejakom bankovom účte na moje meno ležia miliardy, čo je úplne klamstvo,“ povedal v rozhovore s Gianom Powerom v podcaste „The SuperPower“.

„Nič z toho nie je skutočné,“ zdôraznil a dodal, že celý jeho majetok je „na papieri“ a viaže sa na aktíva, ktorých hodnota môže kolísať,“ hovorí Francis, ktorý drží 70 %-ný podiel v spoločnosti Gymshark.

Ako dodáva, môže sa to zdvojnásobiť, ale tiež sa to môže znížiť na polovicu. „Preto si myslím, že je dôležité, aby nikto svoju sebaúctu nepripútal k veciam, ako je majetok, čistá hodnota alebo čokoľvek spojené s peniazmi,“  povedal v podcaste.

Na otázku, ako sa cíti ako jeden z najmladších miliardárov, Francis odpovedal: „Nikdy o tom neuvažujem. Nevnímam to ako meradlo úspechu… Nikdy to nebolo mojim cieľom.“

„Každý deň sa zobudím a robím presne to, čo chcem, so skvelými ľuďmi. Vidím zákutia sveta, o ktorých som si nikdy nemyslel, že ich uvidím, a stretávam sa s ľuďmi, o ktorých som si nikdy nemyslel, že sa s nimi stretnem,“ povedal a dodal, že bohatstvo je skvelá vec, ale určite to nie je to najdôležitejšie.

Francis ale nehovorí, že za peniaze sa nedá kúpiť šťastie. Do istej miery to pripúšťa aj on. Zároveň ale tvrdí, že peniaze by nemali byť jediným dôvodom, prečo chodíte do práce, ak je vaším konečným cieľom šťastie.

Ako sa stal miliardárom?

V čase, keď rozvážal pizzu pre Pizza Hut, Francis a jeho priateľ Lewis Morgan spustili webovú stránku s názvom Gymshark. Spočiatku na nej predávali fitness doplnky s minimálnym ziskom. Keď si ale Francis všimol, že mu jeho oblečenie do posilovne nesedí tak, ako by chcel, rozhodol sa zamerať na športové oblečenie.

Dvojica použila úspory na kúpu sieťotlače a šijacieho stroja, ktorý ich naučila používať Francisova stará mama. Na začiatku ručne šili každú objednávku, ktorá im prišla.

O rok neskôr sa Gymshark presadil na veľtrhu BodyPower, kde sa športové oblečenie značky stalo virálnym na Facebooku a v priebehu 30 minút vygenerovalo tržby za viac ako 38 000 USD.

Francis zároveň začal rozdávať bezplatné produkty populárnym fitness influencerom na YouTube, čo sa ukázalo ako skvelý krok. Niektorí z týchto influencerov začali oblečenie nosiť na svojich kanáloch a tržby Gymshark vzrástli zo 450 dolárov denne na 45 000 dolárov. Francis o niekoľko mesiacov neskôr zanechal štúdium na vysokej škole, aby mohol spoločnosť viesť na plný úväzok.

Zdroj: Fortune.com

Komentáre