V bazári kúpila obraz za 4 doláre. Teraz ho vydražila za takmer 200-tisíc USD

Pred pár dňami sa cez aukčnú spoločnosť Bonhams Skinner predal obraz za 191 000 dolárov. Na tom by nebolo nič zaujímavé, keby to nebol nález jednej ženy, ktorá ho kúpila za 4 doláre. Pred piatimi rokmi vošla do obchodu v New Hampshire a popri tom, ako hľadala rámy na ďalšie použitie, jej padol do oka práve tento obraz.

Sú na ňom zobrazené dve ženy, jedna sedí na stoličke a druhá stojí vedľa nej, pričom na stole medzi nimi má položenú ruku. Ako žena uviedla pre CNN, obraz sa priam neuveriteľne podobal na dielo amerického maliara z 20. storočia N. C. Wyetha, a tak zažartovala, že to môže byť jedno z jeho originálnych diel.

Keďže sa jej nepodarilo nájsť informácie o tomto diele na internete, roky ho mala zavesený na stene vo svojom dome, až ho nakoniec uložila do skrine. Tu ležal až do mája tohto roku. Keď upratovala svoj dom, obraz odfotila a fotku zverejnila v jednej zo skupín na Facebooku, v ktorej sa užívatelia delia o príbehy obrazov, ktoré vlastnia. Na základe komentárov od ľudí sa rozhodla, že požiada o pomoc bývalú kurátorku Lauren Lewisovú, ktorá sa umením zaoberala celé desaťročia. Keď si odborníčka obraz osobne prezrela, bola na 99 % presvedčená, že je to originál.

“Ramona” od Newella Conversa Wyetha (Bonhams Skinner)

„Hoci mal niekoľko drobných škrabancov a žiadal si vyčistiť povrch, bol v pozoruhodnom stave vzhľadom na to, že nikto z nás nemal predstavu o tom, ako vyzerala jeho cesta za posledných 80 rokov,“ uviedla Lewisová pre denník Boston Globe.

Po ďalšom skúmaní sa zistilo, že obraz nie je iba originálnym dielom maliara Wyetha, ale je to jeden zo štyroch kúskov v kolekcii, ktorú tento umelec vytvoril v roku 1939 pre román Ramona od H. Hunt Jacksonovej. Meno kupca, ktorý obraz pred pár dňami vydražil, nezverejnili.

Zdroje: entrepreneur.com; inquirer.com

Komentáre